آلودگی ناشی از حریق های کانادا معادل استنشاق دود سیگار است

آلودگی ناشی از حریق های کانادا معادل استنشاق دود سیگار است

سلامت باشی: طبق یافته های اولیه متخصصان دانشگاه «راتگرز» در آمریکا، حریق های جنگلی کانادا در تابستان امسال (2023)، مردم را در معرض آلودگی هوا معادل با حجمی از دود سیگار قرار داده که از زمان ممنوعیت استعمال سیگار در فضای سرپوشیده در سال 2006 میلادی تا حالا دیده نشده بود.


به گزارش سلامت باشی به نقل از نشریه تخصصی «مدیکال اکسپرس»، بخشهایی از «فیلادلفیا»ی آمریکا حداقل دو روز در این هفته تحت هشدار «کد نارنجی» قرار داشت که به سبب دود حریق در جنگلها بوده است. کد نارنجی نشان میدهد که هوای بیرون ممکنست برای افراد مسن، کودکان و کسانی که بیماری دارند، ناسالم باشد.
برمبنای اطلاعیه ای که انتشار یافت، متخصصان در این مطالعه که در دست انجام است بدنبال درک تأثیر حریق بر کیفیت هوا در شمال شرقی ایالات متحده و ارائه بینشی در مورد چگونگی تأثیر این آلودگی بر سلامت مردم بودند، برای اینکه چنین حریق هایی با تغییرات آب و هوایی مکررا اتفاق خواهند افتاد.
یکی از متخصصان این مطالعه اظهار داشت: حریق های جنگلی در کانادا نتایج تغییرات آب و هوا بر کیفیت هوا را نشان میدهد.
میانگین سطوح آلودگی اندازه گیری شده در نیوجرسی و نیویورک در بعدازظهر هفت ژوئن حدودا ۱۰ برابر بیش از حداکثر سطحی بوده که استانداردها تایید می کنند. شهر نیویورک در آن روز آلوده ترین شهر جهان بوده است.
متخصصان دریافتند که این میزان آلودگی مشابه با حجم دود سیگار در رستوران ها پیش از تصویب قانون نیوجرسی در سال ۲۰۰۶ است که سیگار کشیدن را حدودا در تمام فضاهای عمومی ممنوع می کرد. پنسیلوانیا نیز در سال ۲۰۰۸ میلادی قانون مشابهی را تصویب کرد. تنفس دود سیگار موجب سرطان ریه، بیماری قلبی و سایر بیماریها می شود.
ساکنان فیلادلفیا بلا فاصله بعد از رسیدن دود ناشی از حریق های جنگلی به این منطقه عواقب آنرا احساس کردند. مردم احساس ناراحتی کرده، بوی دود را گزارش کردند و با لغو یا به تعویق افتادن کارهای خارج از منزل به سبب کیفیت بد هوا، مواجه گشتند. همین طور کارشناسان سلامت نیز همچنان نگران اثرات طولانی مدت آن هستند.
بگفته متخصصان، حریق های جنگلی یکی از دلیلهای اصلی بستری شدن در بیمارستان ها ناشی از آلودگی است.
متخصصان اعلام نموده اند که در آینده با دقت بیشتری به مطالعه روی مواد شیمیایی تشکیل دهنده دود خواهند پرداخت تا بررسی نمایند که این ترکیبات دقیقا چگونه می توانند افراد را بیمار کنند و همین طور چگونه می توانند در تغییرات آب و هوایی نقش داشته باشند. ذرات حاصل از دود حریق می توانند جو را خنک و گرم کنند، مشابه اثرات گازهای گلخانه ای مانند دی اکسید کربن.
تعداد حریق های جنگلی در سراسر آمریکای شمالی درحال افزایش است. حریق های جنگلی امسال بطور قابل توجهی شروع سریع فصل حریق در کانادا را نشان میدهد. حریق های امسال تا به امروز هزاران هکتار را سوزانده است.
یک گزارش ملی در آمریکا امسال میلادی (۲۰۲۳) همین طور نشان داد که نیوجرسی و پنسیلوانیا روزهای خشک، گرم و با وزش باد بیشتری را دارند که می تواند به شروع و تشدید حریق های جنگلی کمک کنند. نیوجرسی بعد از شروع سریع فصل حریق خود، در چند ماه گذشته چندین مورد آتش سوزی جنگلی را تجربه کرده است.
در ایام باکیفیت هوای ضعیف، کارشناسان سفارش می کنند در صورت امکان در داخل خانه بمانید و از ماسکی مانند ماسک N۹۵ مناسب استفاده کنید - ماسکی که می تواند ذرات ریز موجود در دود حریق را فیلتر کند. خرید یک دستگاه تصفیه هوا نیز می تواند کمک کننده باشد. همین طور سیستم های تصفیه هوای خانه را برای کسانی که در معرض خطر بیشتری قرار دارند نیز دائما بررسی کنید.
موج گرمای بی سابقه و طاقت فرسا در نقاط مختلف جهان در کنار گرمازدگی، فجایع زیست محیطیِ بزرگ دیگری را نیز به دنبال داشته است. کارشناسان تصور می کنند که این رکورد گرمایی، حاصل پدیده «ال نینو» علاوه بر «گرمایش زمین به سبب کارهای انسانی» است. به باور کارشناسان، ماه جاری ممکنست به داغ ترین ماه در حدود ۱۲۰ هزار سال پیش مبدل شود.
هشت سال قبل داغ ترین سالهای ثبت شده در تاریخ کره زمین بوده است. همین طور طبق گفته کارشناسان سازمان جهانی هواشناسی و اداره هواشناسی انگلیس، یکی از پنج سال آینده نیز حدودا بطور قطع گرم ترین سالی بوده که تا حالا ثبت شده است و در همین حال دوره بین سالهای ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۷ میلادی گرم ترین دوره ثبت شده خواهد بود.
دانشمندان مدت هاست هشدار داده اند که تغییرات آب و هوایی ناشی از انتشار گازهای گلخانه ای که عمدتاً خود ناشی از سوختن سوخت های فسیلی است، توالی موج های گرما را بیشتر و شدید و کشنده تر می کند. این دانشمندان سالهاست که می گویند دولت ها باید برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای اقدامات جدی انجام دهند.
«تدروس آدهانوم قبریسوس»، دبیر کل سازمان جهانی بهداشت (WHO) نیز بتازگی اظهار داشت: سازمان جهانی بهداشت انتظار دارد که در ماه های آتی رویدادهای آب و هوایی شدید همچون امواج گرما، سیل و توفان در سطح جهانی شروع شود.
به گزارش اسپوتنیک، وی همین طور اظهار داشت: در ماه های آتی نیز ما انتظار داریم که مجموعه ای از رویدادهای شدید آب و هوایی همچون خشکسالی، سیل، توفان و موج گرما که همگی به سلامت انسان لطمه می زنند، رخ دهند.
منبع:

1402/05/03
08:19:33
5.0 / 5
325
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد