محققان پی بردند؛

جراحی کاهش وزن می تواند تا سال ها از مبتلاشدن به دیابت پیشگیری کند

جراحی کاهش وزن می تواند تا سال ها از مبتلاشدن به دیابت پیشگیری کند

سلامت باشی: یک مطالعه جدید استدلال می کند که جراحی بای پس معده یک درمان طولانی مدت بالقوه برای دیابت نوع 2 است، به ویژه اگر این عمل پیش از پیشرفت بیماری صورت گیرد.



به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، بگفته پژوهشگران، در بین گروه بزرگی از افراد چاق مبتلا به دیابت نوع ۲، حدود نیمی از آنها بطور متوسط هفت سال بعد از انجام عمل جراحی بای پس معده به بهبودی رسیدند که طولانی ترین دوره پیگیری برای چنین گروهی بود.
دکتر «عمر غانم»، محقق ارشد و جراح متابولیک در کلینیک مایو در روچستر مینه سوتا، اظهار داشت: «پس از یک دفعه درمان، ۵۱ درصد احتمال دارد که به دیابت مبتلا نشوید و به مدت هفت سال دیگر نیازی به مصرف هیچ دارویی نخواهید داشت.»
نتایج نشان میدهد حدود ۴۱ درصد از بیمارانی که کمتر از ۱۸ درصد وزن اولیه خودرا بدنبال جراحی بای پس معده از دست دادند، دیابت شأن بهبود یافت.
در مقایسه، ۵۶ درصد از کسانی که بیشترین کاهش را داشتند- بیش از یک سوم وزن اولیه خود– بطورکامل بهبود یافتند.
غانم اظهار داشت: «هرچه بیماران وزن بیشتری از دست بدهند، شانس بهبودی دیابت بیشتر می شود. اما این تنها عامل نبود. تعدادی از بیماران به همان اندازه وزن از دست ندادند اما همچنان بهبودی دیابت داشتند.»
به گفته پژوهشگران، در بای پس معده، جراحان اندازه بالای معده را به یک کیسه کوچک به اندازه یک تخم مرغ کم می کنند. سپس این کیسه را مستقیماً به روده کوچک متصل می کنند.
بنابراین، غذایی که بلعیده می شود، قسمت اعظم معده و همین طور قسمت اول روده کوچک را دور می زند. در نتیجه چربی و کالری کمتری از غذا دریافت می شود.
غانم اظهار داشت: «مطالعات قبلی نشان داده بود که بای پس معده می تواند به افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ کمک نماید وزن خودرا کاهش دهند و در نتیجه مصرف انسولین و داروهای دیابت را کاهش دهند یا حتی قطع کنند.»
به گفته پژوهشگران، بیش از ۷۰ درصد از بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ واجد شرایط جراحی کاهش وزن هستند، اما تنها حدود ۱ درصد از بیماران واجد شرایط در هر سال این جراحی را انجام می دهند.
غانم و همکارانش برای آزمایش اثربخشی طولانی مدت جراحی کاهش وزن، ۸۱۵ بیمار دیابتی را بین سالهای ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۷ در سه مرکز پزشکی ایالات متحده انتخاب کردند.
میانگین BMI بیماران ۴۵ بود. چاقی به عنوان BMI ۳۰ یا بیشتر تعریف می شود.
همه تحت عمل جراحی بای پس معده قرار گرفتند و پیشرفت آنها بطور متوسط به مدت هفت سال مورد پیگیری قرار|گرفت.
کنترل قند خون بطور متوسط برای همه بیماران بهبود یافت. به عنوان مثال، درصد بیمارانی که از انسولین استفاده می کردند از ۴۴ درصد به ۱۹ درصد کم شد.
به گفته پژوهشگران، حدود ۵۱ درصد از بیماران بهبودی کامل دیابت را تجربه کردند و توانستند مصرف انسولین و سایر داروها را متوقف کنند.
غانم اظهار داشت: «این واقعیت که حتی با کاهش وزن کم هم می توان به بهبودی دست یافت، نشان میدهد که جراحی موجب تغییر هورمون ها و تأثیر متابولیک می شود.»
به گفته غانم: «به دلیل دور زدن قسمت اول روده که دوازدهه است، یک اثر هورمونی قوی بوجود می آید که بیشتر تنظیم انسولین در آنجا اتفاق می افتد.»
به گفته محققان: «حدود ۲۰ هورمون مختلف وجود دارد که در نتیجه این عمل، تغییر می کنند و اینها ارتباط مستقیمی با مغز دارند. این هورمون ها بر نحوه کالری سوزی بدن تأثیر می گذارند، اما حتی بر مراکز پاداش و هوس ها نیز تأثیر می گذارند و بر کاهش اشتها با مقادیر کمتر تأثیر می گذارند.»

1402/04/14
12:33:07
5.0 / 5
338
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد