در گفت وگو با سلامت باشی تشریح شد

تاثیر مصرف مواد مخدر و الکل بر بروز ناباروری و ناهنجاری های جنینی

تاثیر مصرف مواد مخدر و الکل بر بروز ناباروری و ناهنجاری های جنینی

به گزارش سلامت باشی، عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا با اشاره به تاثیرات مصرف مواد مخدر و الکل بر بروز ناباروری و ناهنجاری های جنینی، اظهار داشت: بانوانی که قصد فرزندآوری دارند باید با کنترل و تصمیم گیری قبلی مبادرت به حاملگی کنند، بررسی های اولیه را انجام دهند و تا حد امکان خودرا در معرض مواد لطمه زا قرار ندهد.


دکتر اعظم محمداکبری در گفت و گو با ایسنا، درباره ی تاثیر مصرف مواد مخدر بر بروز ناباروری، اظهار داشت: یکی از عوارض مواد تدخینی و استنشاقی ایجاد انواع سرطان ها مانند سرطان ریه، سرطان دستگاه گوارش، سرطان دستگاه ادراری و تناسلی و... است. این نوع از مواد بیش از هزار نوع ماده مضر در خود جای داده اند.
وی ادامه داد: یکی از اثرات مضر مواد مخدر بر عملکرد دیواره عروق است که خونرسانی دیواره عروق به سایر اعضا را گرفتار مشکل می کنند و انعطاف پذیری آنرا تحت تاثیر قرار می دهند؛ بدین سبب خونرسانی برخی اعضا همچون بافت های غددی مانند تخمدان و رحم مختل شده و عملکرد آنها را هم گرفتار مشکل می کند که این امر مهم ترین تاثیر را بر باروری یک خانم دارد.
او اشاره کرد: با بوجودآوردن مشکل خونرسانی به بافت رحم، بستر مناسبی که مقرر است جنین لانه گزینی کند و جفت تشکیل گردد هم گرفتار می شود. خیلی اوقات جنین مادرانی که مصرف کننده مواد دخانی و مخدر هستند وزن کافی نمی گیرد و حتی گرفتار رشد کاهش رحمی شده و عاقبت جنین هایی به دنیا می آیند که وزن کمتری نسبت به آن سن از حاملگی دارند. این وزن کم در نهایت نوزاد را گرفتار مشکلات رشدی و متابولیکی پس از تولد می کند. بدنبال ایجاد مشکل در خونرسانی حتی ممکنست با مرگ جنین داخل رحم نیز مواجه شویم.
این متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ ناباروری، افزود: زمانی که فردی به سمت مصرف مواد مخدر می رود ممکنست گرفتار بی پروایی شود که بدنبال آن مشاهده آثار رفتاری نادرست دور از انتظار نیست. برای مصرف کننده مواد مخدر این امکان وجود دارد که در جمع ها و یا زمینه های نامناسب قرار گیرد و این سبب می شود به سبب وجود انواع راه های مختلف مصرف مواد مخدر همچون تزریقی، سلامت خودرا به خطر اندازد و از طرف دیگر رفتارهای نامناسب اجتماعی نیز از خود نشان دهند.
وی ادامه داد: فرد مصرف کننده مواد مخدر در عین حال ممکنست توجه کافی به سلامت خود در دوره حاملگی نکند. گاهی نیز ممکنست فرد ارتباطات کنترل نشده جنسی را تجربه کند که این امر هم او را در معرض مبتلاشدن به بیماریهای مقاربتی قرار می دهد که آنها هم می توانند با بوجودآوردن عفونت های لگنی زمینه را برای بروز ناباروری فراهم آورند. در نهایت حتی اگر فردی با وجود رفتارهای پرخطر و عدم توجه کافی به سلامت خود حامله شود، احتمالاً حاملگی با مشکلات مختلفی را همچون زایمان زودرس، تولد نوزاد با وزن کم و.... را تجربه می کند.
عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا با اشاره به تبعات مصرف الکل بر بروز ناباروی نیز اظهار داشت: این مواد شاید روی باروری خانم ها تاثیر چندانی نداشته باشد اما می دانیم که از مواد بسیار مضر برای جنین است که می تواند سبب بروز ناهنجاری های مادرزادی برای جنین شود و در حقیقت جزو مواد گروه لطمه زا در دوران حاملگی شمرده می شود.
وی با تأکید بر این که مصرف الکل و مواد مخدر بر باروری آقایان نیز تاثیر منفی دارد، اظهار کرد: مصرف این دست مواد در مرحله تکامل و تولید اسپرم اثرگذار می باشد و ممکنست فرد گرفتار کاهش اسپرم شده و در عین حال همان میزان اسپرم تولید شده نیز عملکرد و ساختار مناسبی برای ایجاد باروری نداشته باشد و نیاز به درمان های ناباروری پیدا کنند.
وی در پاسخ به این پرسش که چه مدت بعد از ترک مصرف مواد مخدر باردیگر قدرت باروری افراد به شرایط قبل بازمی گردد؟، اظهار داشت: پاسخ به این پرسش وابسته به این مساله است که فرد در چه مدت و با چه میزان مصرف کننده مواد مخدر بوده است ولی از هر زمانی که مصرف مواد مخدر قطع شود، پسرفت آثار مضر هویدا می شود و عوارض کم کم از بین می رود. البته در صورتیکه میزان و مصرف فرد بسیار زیاد بوده باشد، ممکنست برخی آثار بازگشت ناپذیر باشد.
محمداکبری درباب ترک اعتیاد در مادران حامله نیز اشاره کرد: افرادی که به مواد مخدر اعتیاد دارند نباید بطور ناگهانی مبادرت به قطع مصرف کنند؛ چون گرفتار مجموعه علائمی می شوند که حتی ممکنست برایشان خطرناک باشد و باید تحت نظارت گروههای تخصصی تحت ترک ماده مخدر قرار گیرند. در صورت ادامه مصرف مواد مخدر در ضمن حاملگی جنین هم در معرض خطر قرار می گیرد چونکه از جریان خون مادر تغذیه می کند.
وی در خاتمه اشاره کرد: بانوانی که قصد فرزندآوری دارند باید بدانند که مسئولیت بزرگی بر دوش آنها است چونکه بدن آنها محل پرورش یک انسان دیگر می شود که مسئولیت سلامتی او را هم بر عهده دارند؛ بدین سبب باید با کنترل و تصمیم گیری قبلی مبادرت به حاملگی کنند، بررسی های اولیه را انجام دهند و تا حد امکان خودرا در معرض مواد لطمه زا قرار ندهد.1402/04/09
13:59:41
5.0 / 5
319
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد