محققان پی بردند؛

باکتری های روده در حفظ سلامت قلب و مقابله با نقرس موثرند

باکتری های روده در حفظ سلامت قلب و مقابله با نقرس موثرند

به گزارش سلامت باشی، مطالعات نشان می دهد که میکروبیوم روده امکان دارد بر سلامت قلب تاثیر بگذارد.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز، در چند سال گذشته، محققان جزئیات بیشتری در مورد چگونگی تاثیر میکروبیوم روده بر سلامت کلی بدن کشف کرده اند.
به عنوان مثال یک میکروبیوم ناسالم روده با انواع بیماریها مرتبط می باشد.
محققان دانشگاه ویسکانسین حالا باکتری های خاصی را در میکروبیوم روده شناسایی کرده اند که قادر به تجزیه اسید اوریک عامل التهاب (حداقل در موش ها) هستند.
دانشمندان براین باورند که این باکتری خوار اسید اوریک می تواند به حفاظت از بدن در مقابل بیماریهای قلبی و نقرس کمک نماید.
برای این مطالعه، محققان پیوند مدفوع را روی موش انجام دادند. آنها میکروب های روده را از موش های بالغ به موش هایی که با دستگاه گوارش بدون میکروب متولد شده بودند، انتقال دادند.
پس از تجزیه و تحلیل، دانشمندان دریافتند موش هایی که میکروب هایی را از اهداکنندگان با شریان های پر از پلاک و سطوح بالای اسید اوریک دریافت کرده اند، گرفتار همین مشکلات شدند. به صورت مشابه، موش هایی که میکروب هایی را از اهداکنندگان دریافت نمودند که رگ های خونی شفاف تر و اسید اوریک کمتر داشتند، همین خصوصیت ها را نشان دادند.
بدین ترتیب محققان توانستند میکروب های خاص در رابطه با نتایج سلامتی در موش ها را شناسایی کنند. دانشمندان توانستند دسته ای از ژن های موجود در انواع مختلف باکتری ها را که برای تجزیه پورین ها و اسید اوریک در روده نیاز دارند، شناسایی کنند.
محققان گزارش دادند زمانیکه میکروب های کاهش دهنده پورین از اسید اوریک موجود در روده برای نیازهای خود استفاده می کردند، اسید اوریک کمتری در خون موش ها موجود بود.
با افزایش سطح اسیداوریک، کریستال های اسید اوریک تشکیل می شود که سبب التهاب در بدن می شود. این کریستال ها می توانند وارد کلیه ها شده و سبب ایجاد سنگ کلیه شوند. یا می توانند وارد مفاصل بدن شده و سبب ایجاد نوعی آرتریت التهابی به نام نقرس شوند.
همچنین سطوح بالای اسید اوریک با افزایش ریسک برخی بیماریهای قلبی عروقی همچون فشار خون بالا و سکته مرتبط می باشد.


منبع:

1402/03/29
13:13:12
5.0 / 5
390
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد