مطالعات نشان می دهد؛

سفرهای فضایی طولانی به مغز فضانوردان لطمه می رساند

سفرهای فضایی طولانی به مغز فضانوردان لطمه می رساند

سلامت باشی: تحقیقات جدید در مورد تأثیر سفرهای فضایی بر مغز هشدار می دهد؛ فضانوردانی که شش ماه یا بیشتر را در فضا می گذرانند باید زمان بین سفرهای خودرا تا سه سال بالا برند.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، برای مطالعه این موضوع، پژوهشگران اسکن مغز ۳۰ فضانورد را که مغز آنها را قبل و پس از ماموریت نشان می داد، بررسی کردند.
تیم تحقیق شامل ماموریت هایی بود که دو هفته، شش ماه و یک سال کامل بودند. هشت نفر از فضانوردان در کوتاه ترین ماموریت ها، چهار نفر در طولانی ترین ماموریت ها و ۱۸ نفر باقی مانده به مدت شش ماه به فضا رفته بودند.
«راشل سیدلر»، نویسنده این مطالعه از دانشگاه فلوریدا، می گوید: «ما دریافتیم که هر چه افراد زمان بیشتری را در فضا می گذرانند، بطن های مغز آنها بزرگ تر می شود. خیلی از فضانوردان بیش از یک دفعه به فضا سفر می کنند و مطالعه ما نشان داده است که حدود سه سال بین پروازها طول می کشد تا بطن ها بطور کامل بهبود یابند.»
بطن ها، حفره هایی در مغز هستند که با مایع مغزی نخاعی پر شده اند. آنها موجب محافظت، تغذیه و حذف مواد زائد برای مغز می شوند.
در حالی که مایعات به طور معمول در سراسر بدن توزیع می شوند، بدون گرانش آن مایع به سمت بالا حرکت می کند. پژوهشگران توضیح دادند که این کار مغز را در داخل جمجمه بالاتر می برد و موجب انبساط بطن ها می شود.
سیدلر اظهار داشت: «این انبساط بطنی پایدارترین تغییری است که در نتیجه پرواز فضایی در مغز مشاهده می شود.»
او در نشریه خبری دانشگاه اظهار داشت: «ما هنوز قطعا نمی دانیم که پیامد بلندمدت این امر بر سلامتی و سلامت رفتاری مسافران فضایی چیست، بدین سبب اجازه دادن به مغز برای بازیابی ایده خوبی به نظر می آید.»
به گفته سیدلر، «این مطالعه می تواند بر تصمیم گیری های آینده در مورد سفر خدمه و برنامه ریزی ماموریت تأثیر بگذارد.»منبع:

1402/03/22
08:15:59
5.0 / 5
258
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد