۶ بیماری مهم که چشم ها در مورد آنها هشدار می دهند

۶ بیماری مهم که چشم ها در مورد آنها هشدار می دهند

سلامت باشی: چشم اندام پیچیده ای است که خیلی از پزشکان با بررسی آنها، نشانه های سرطان یا بیماریهای مزمنی مانند ایدز را می توانند تشخیص دهند.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، چشم ها به عنوان یکی از حیاتی ترین اعضای بدن علاوه بر این که در بینایی نقش دارند، می توانند نسبت به بروز برخی بیماریها از یک بی حالی یا سرماخوردگی ساده تا سایر بیماریهای پیچیده هشدار دهند.
بنابر اعلام دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، در اینجا ۶ بیماری که تصور نمی کنید علایم شان نخستین بار شاید در چشم ها ظاهر شود، معرفی شده اند:
_ سرطان: معاینات مکرر چشم می تواند در حقیقت نجات دهنده زندگی باشد. انواع خاصی از خونریزی در شبکیه چشم می تواند نشان دهنده مبتلاشدن به سرطان خون باشد. ملانوم بدخیم نیز می تواند در پشت چشم علایم خود رانشان دهد. چشم پزشکان برمبنای تغییرات چشمی به وجود آمده در بیمار، می توانند انواع مختلف سرطان ها را تشخیص دهند.
_ دیابت: یکی از نخستین سرنخ های نشان دهنده مبتلاشدن به دیابت نوع ۲، مقدار کمی خونریزی در شبکیه چشم است که نشان میدهد بیمار به رتینوپاتی دیابتی مبتلا شده است. در صورت عدم درمان، این بیماری می تواند منجر به کوری شود، اما مدیریت آن، این خطر را به نصف کم می کند. تغییرات شیوه زندگی مانند غذا خوردن سالم و از دست دادن وزن، منجر به جلوگیری از لطمه های بیشتر ناشی از رتینوپاتی دیابتی می شود.
_ پرکاری تیروئید: بیرون زدگی کره چشم از حدقه چشم یکی از بیماریهای چشمی است که اغلب در بیماری گریوز یا نوعی پرکاری تیروئید دیده می شود. میزان بیرون زدگی چشم با وسیله ای بنام "اگزوفتالومتر" سنجیده می شود. از دیگر علایم بیماری گریوز نبض سریع و نامنظم، کاهش وزن، عصبانیت، چشم های متورم و پف کرده است.
_ مولتیپل اسکلروزیس (MS): نوریت اپتیک یا التهاب عصب بینایی می تواند نشانه ای از مبتلاشدن به ام اس باشد که یک بیماری دژنراتیو سیستم عصبی است. نوریت اپتیک در ۷۵ درصد از بیماران مبتلا به ام اس رخ می دهد و نخستین علامت این بیماری در ۲۵ درصد موارد است. بیماران مبتلا به نوریت اپتیک، اغلب دید مبهم دارند.
_ آرتریت روماتوئید: خشکی چشم شایع ترین علامت چشمی در ۲۵ درصد از مبتلایان به آرتریت روماتوئید است. در حقیقت هر بیماری التهابی که بر کلاژن (جزء اصلی بافت همبند بدن) مانند بیماریهای آرتریت روماتوئید و التهاب مفاصل تاثیر بگذارد، به صلبیه یا سفیدی چشم و قرنیه نیز می تواند لطمه برساند.
_ ایدز: ایدز می تواند منجر به ایجاد بیماریهای جدی چشم مانند التهاب شبکیه و در نهایت موجب کوری شود. علایم اولیه رتینیت تاری دید، لکه های سیاه و سفید در دید، یک نقطه کور و چشمک زدن چراغ های روشن در چشم است.
منبع:

1402/03/20
10:56:21
5.0 / 5
357
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد