SPF ضدآفتاب چگونه محاسبه می شود؟

SPF ضدآفتاب چگونه محاسبه می شود؟

سلامت باشی: «SPF» (اس پی اف)، فاکتور صیانت از پوست در مقابل تابش شدید نور خورشید است که به میزان محافظت یک محصول در مقابل آفتاب سوختگی اشاره می کند.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایندیپندنت، متخصصان پوست می گویند: بنابر اعلام انجمن غذا و داروی ایالات متحده، این فاکتور فقط برای اندازه گیری محافظت در مقابل UVB است و ضدآفتاب هایی که در مقابل هر دو گروه اشعه های UVA و UVB نقش محافظتی دارند، برچسب «طیف وسیع» (Broad Spectrum) دارند.
بگفته متخصصان انجمن پوست آمریکا، عدد SPF روی یک محصولِ ضدآفتاب مدت زمان صیانت از پوست در مقابل آفتاب سوختگی را تعیین می کند.
به عنوان مثال ضدآفتابی با SPF۱۵ برای فردی که بدون محافظت در مقابل آفتاب در عرض ۲۰ دقیقه گرفتار آفتاب سوختگی می شود، برمبنای محاسبه با فرمول (درجه محافظتی ۱۵ ضرب در ۲۰ دقیقه = ۳۰۰ دقیقه)، حدود پنج ساعت محافظت به وجود می آورد.
متخصصان خاطرنشان می کنند که این مدت زمان ممکنست باتوجه به زمان روز و موقعیت جغرافیاییِ هر فرد متفاوت باشد.
طبق قوانین فعلی انجمن غذا و داروی ایالات متحده، محصولاتی که عبارت «طیف وسیع» روی آنها ذکر نشده یا حداقلِ SPF که درجه آن ۱۵ است را ندارند، باید برچسب هشداردهنده ای داشته باشند که نشان دهد این محصول هرچند برای محافظت در مقابل آفتاب سوختگی ممکنست موثر باشد اما در پیش گیری از سرطان پوست یا پیری زودرس نقشی ندارد.
منبع:

1402/03/15
18:32:36
5.0 / 5
578
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد