چربی شکمی یک علامت هشدار دهنده است

چربی شکمی یک علامت هشدار دهنده است

به گزارش سلامت باشی، متخصصان سلامت و تغذیه هشدار می دهند: با شروع تجمع چربی در ناحیه شکم و دور کمر حتی اگر سایر اندام های بدن در وضعیت مناسب و متعادلی باشند، بازهم خطر مرگ زودرس بیشتر می شود.


به گزارش سلامت باشی به نقل از "مدیسین نت"، انباشت چربی در قسمتهایی از بدن مانند دور کمر و شکم حتی در افرادی که اضافه وزن ندارند و چاق نیستند هم می تواند نشانه ای هشداردهنده باشد.
به قول متخصصان کانادایی، با در نظر گرفتن این فاکتور مردم بیشتر از آنکه فقط روی کاهش وزن کلی یا کاهش شاخص توده بدنی تمرکز کنند باید نگران انباشت چربی بخصوص در این نقاط از بدن باشند.
شاخص توده بدنی یا BMI مدت مدیدی است که استاندارد طلایی برای ارزیابی وضعیت وزن فرد به حساب می آید اما مشکل اینجاست که BMI دقیق نیست و دقیقاً مشخص نمی کند که چربی اضافی در کدام قسمت بدن قرار دارد. همینطور این شاخص تمایزی بین عضله و چربی قائل نمی شود.
به قول متخصصان سلامت، هر ۱۰ سانتی متر افزایش سایز دور کمر، خطر مرگ زودرس را ۱۱ درصد بالا می برد.
این درحالیست که بنابر مطالعات تخصصی، اندازه دور ران با کاهش خطر مرگ ارتباط دارد.
پزشکان در توضیح این ارتباط می گویند: به صورت مشخص هر پنج سانتی متر افزایش سایز دور ران با کاهش ۱۸ درصدی خطر مرگ زودرس مرتبط می باشد چونکه سایز ران، شاخصی برای میزان عضله ای است که فرد حمل می کند نه چربی.
در مقابل، چربی شکم که در اطراف اندام های شکم ذخیره می شود، ترکیبات التهابی تولید می کند که خطر مقاومت به انسولین، دیابت نوع ۲ و بیماری های قلبی را زیاد می کند.
منبع:

1402/03/14
13:18:42
5.0 / 5
305
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد