مخالفت ستاد مبارزه با موادمخدر با دستورالعمل جدید درمان اعتیاد

مخالفت ستاد مبارزه با موادمخدر با دستورالعمل جدید درمان اعتیاد

به گزارش سلامت باشی، درحالی چندی قبل وزارت بهداشت از ابلاغ دو دستورالعمل جدید در حوزه درمان اعتیاد و تغییر نام مراکز درمان اعتیاد از (MMT) به مراکز (SUD) اطلاع داد که حالا ستاد مبارزه با موادمخدر بعنوان دستگاه بالادستی در حوزه مبارزه با موادمخدر از بازنگری این دستورالعمل (SUD) خبر می دهد.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، چندی قبل دکتر سعید کریمی- معاون درمان وزارت بهداشت ضمن اشاره به وضعیت توزیع داروی متادون در مراکز MMT و همینطور تعیین روش های جدید درمان و ترک اعتیاد، به ایسنا اظهار داشته بود: «در گذشته به مراکز درمان اعتیاد MMT ( MAITANANC THARPY METHADON) می گفتند، نامگذاری این مراکز به شکلی بود که گویا وظیفه این مراکز تنها اینست که به صورت مداوم متادون تجویز کنند. این درحالی است که مأموریت این مراکز فراتر از اینست و باید به سمتی روند که برخی از مبتلایان به اعتیاد را ترک دهند. البته برای برخی از معتادین هم کاهش خطر وجود دارد، اما بسته خدماتی شان متنوع بوده و داروهایی که دارند، فقط متادون نیست، بلکه انواع و اقسام داروست. ازاین رو نام این مراکز به SUD که مخفف (Substance Use Disorder) است، تغییر یافت.»
او همینطور ضمن اشاره به حدود ۸۰۰۰ مرکز ترک اعتیاد در کشور اظهار کرده بود: ۲۰ سال است که این مراکز کار می کنند و تغییر آنچنانی در آنها نبوده است. بر این اساس طبق تصمیمات ستاد ملی مبارزه با مواد مخدر، وزارت بهداشت وظیفه داشت که تمام دستورالعمل های این مراکز را بازنگری کند که این اقدام انجام شد، طی دو دستورالعمل که یکی برای مراکز و یکی در رابطه با نحوه درمان و روش های جدید درمان است، ابلاغ و در معاونت درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر مطرح و اقدامات در ارتباط با آن انجام شده است. پس از بررسی و جمع آوری نظرات همه اعضاء، از راه ستاد مبارزه با مواد مخدر هم ابلاغ و نهایی می شود.
این درحالیست که مجید قربانی- مدیرکل درمان و حمایت های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اینکه در تایید آئین نامه و دستورالعمل ابلاغی وزارت بهداشت اختلاف نظر وجود دارد، به ایسنا می گوید: اگر مقرر است هر تغییری در زمینه اسناد در ارتباط با درمان اعتیاد در کشور ایجاد شود، باید توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر بعنوان دستگاه بالادستی که وظیفه نظارت، هماهنگی و سیاستگذاری را دارد به تصویب برسد. در این تغییر نام مراکز درمان اعتیاد می خواهند بگویند تمرکز ما صرفاً بر روی دارو نیست. هم اکنون هم در مراکز درمان با داروهای آگونیست پزشک، روانشناس بالینی و پرستار و مددکار و خدمات آموزش به خانواده وجود دارد اما آن چه که از سمت وزارت بهداشت ابلاغ گردیده، تمرکز بیشتری بر خدمات روانشناختی دارد و این اقدام مطلوبی است.
وی ادامه می دهد: هرچند معتقدیم به اقتضای شرایط و روش های درمانی جدید، هر چند سال یکبار باید آیین نامه ها و دستورالعمل ها بازبینی و به روزرسانی شوند، اما همکاران حوزه معاونت درمان وزارت بهداشت نه تنها مصوبه کمیته درمان بلکه، مصوبه بالادستی جلسات ستاد مبارزه با مواد مخدر را هم نداشته اند. کارگروه و مصوبه بالادستی چه در کمیته درمان و چه در جلسات ستاد مبارزه با موادمخدر که بالادست ترین دستگاه سیاست گذاری در این حوزه می باشد، وجود نداشته است.
مدیرکل درمان و حمایت های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر صراحتا این شیوه ابلاغ آئین نامه اجرایی را مخالف اسناد بالادستی ستاد اعلام می کند و یادآور می شود: هرگونه ابلاغ یا تدوین یا هر برنامه ای ابتدا باید در کمیته درمان مطرح و سپس توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر به تصویب برسد و ستاد طی چند مکاتبه اهمیت این مورد را اعلام نموده است.
قربانی در پاسخ به این سؤال که فارغ از آیین نامه های ابلاغی از جانب وزارت بهداشت، آیا ستاد مبارزه با مواد مخدر برنامه ای برای بروزرسانی آیین نامه و پروتکلهای درمانی دارد؟ اینطور توضیح می دهد: مراکزی که وزارت بهداشت قصد بازبینی آنها را دارد نامشان مراکز درمان با داروهای آگونیست یا (MMT) است و برای تغییر ماهیت و عملکرد آن مراکز باید تا زمان تصویب آئین نامه اختلال مصرف مواد منتظر ماند. هشت تیپ مرکز درمانی در کشور وجود دارد که شاید این مراکز نیازمند بازبینی باشند اما این بازبینی نیازمند اقدامات کارشناسانه با حضور تمامی ذی نفعان و تصویب در جلسه ستاد یا ابلاغ توسط دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر است. در واقع، باآنکه این تغییرات می تواند درست باشد و در جای خود تغییرات به روزی ایجاد نماید اما نیازمند برگزاری جلسات و کارگروه است که این فرایند ها طی نشده و جای بحث دارد.
وی می افزاید: ستاد مبارزه با مواد مخدر سه وظیفه اصلی در زمینه سیاست گذاری، نظارت و هماهنگی بین دستگاه ها در حوزه مواد مخدر را برعهده دارد. هرساله پروتکل ها و دستورالعمل ها از راه دستگاه هایی همچون سازمان بهزیستی، وزارت بهداشت و سازمان بیمه سلامت که در امر درمان فعال می باشند درصورت نیاز بروزرسانی می شود و این اهتمام در ستاد مبارزه با مواد مخدر وجود دارد که تمامی این اقدامات می بایست منطبق با اسناد بالادستی باشد.
منبع:

1402/03/09
14:20:06
5.0 / 5
297
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد