بررسی یك ابهام درباره آمار قربانیان تصادفات

جانباختگان حوادث رانندگی در بیمارستان یک درصد یا ۴۲ درصد؟

جانباختگان حوادث رانندگی در بیمارستان یک درصد یا ۴۲ درصد؟

به گزارش سلامت باشی، به دنبال برخی برداشت های نادرست رسانه ای از اظهارات رئیس پلیس راهور فراجا و معاون وزیر بهداشت در مورد جانباختگان حوادث رانندگی در بیمارستان ها‍، پلیس راهور توضیحاتی را در این خصوص ارائه نمود.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، یکشنبه هفته جاری بود که سردار سیدکمال هادیانفر، رئیس پلیس راهور فراجا در نشستی خبری به مبحث جانباختگان حوادث رانندگی هم اشاره و اعلام نمود که حدود ۴۲ درصد از جانباختگان حوادث رانندگی در بیمارستان ها جان خویش را از دست داده اند. رئیس پلیس راهور فراجا در همین راستا هم تصریح کرد تا امکانات بیمارستان ها برای تشخیص تروما و برخی ضربه ها و صدمه های داخلی افزایش یابد. عصر همان روز اما سعید کریمی، معاون درمان وزارت بهداشت هم اظهار داشت که تنها یک درصد از کل مصدومین حوادث رانندگی در بیمارستان ها فوت می کنند.
آمار عرضه شده از جانب هر دو مقام مسئول، گرچه آمار درستی بود، اما انتشار آن در بعضی از رسانه ها بگونه ای بود که گویا در تکذیب اظهارات رئیس پلیس راهور فراجا مطرح گردیده است. کریمی آمار یک درصد را در مقایسه با مجموع مصدومان انتقالی به بیمارستان ها بیان کرده و اظهار داشته بود: «از ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزارنفری که بر اثر تصادفات به بیمارستان می روند حدود ۷۰۰۰ نفر در بیمارستان فوت می کنند و یعنی فقط یک درصد از کل مصدومین در بیمارستان ها فوت می کنند.» این آمار درستی بود که از جانب این مقام مسئول اعلام گردید.
سردار هادیانفر هم همین آمار را اعلام نموده و تنها آنرا با مجموع جانباختگان مقایسه کرد و گفته بود که ۴۲ درصد از فوتی ها، یعنی ۴۲ درصد از حدود ۱۷ هزار جانباخته تصادفات در بیمارستان ها جان خویش را از دست داده اند که با محاسبه آن بازهم به همین آمار عرضه شده از جانب وزارت بهداشت، یعنی مرگ حدود ۷۰۰۰ نفر در بیمارستان ها خواهیم رسید، ۷۰۰۰ نفری که حدود ۴۲ درصد از آمار سالانه کشته شدگان حوادث رانندگی را شامل می شود و مبین اینست که اظهارات رئیس پلیس راهور فراجا هم صحت داشته و تنها مبنای مقایسه سبب این اختلاف درصدی شده است.
در همین راستا و با عنایت به برداشت های نادرست انتشار یافته از اظهارات دو مقام مسئول در پلیس راهور و وزارت بهداشت، مرکز اطلاع رسانی پلیس راهنمایی و رانندگی فراجا توضیحاتی را منتشر نموده است که در آن آمده است: «در نشست خبری سردار هادیانفر رئیس پلیس راهور فراجا در مورد آمار جانباختگان مصدومان تصادفات اعلام گردید که ۵۲ درصد در سرصحنه، شش درصد در حین انتقال و حدود ۴۲ درصد هم در بیمارستان ها فوت می کنند. برپایه آمار رسمی سازمان پزشکی قانونی در میان سالهای ۱۳۹۰ تا ۱۴۰۰ در تصادفات رانندگی ۵۲ درصد افراد در صحنه تصادف، شش درصد درحین انتقال به مراکز درمانی و ۴۲ درصد هم در مراکز درمانی جان خویش را از دست می دهند.
آمار موصوف به صورت تفکیکی برای هر سال و همینطور هر استان موجود است به صورتی که در سال ۱۴۰۱ به منظور اتخاذ راهکار ها و اقدامات مناسب برای کاهش جانباختگان در مراکز درمانی به عرض ریاست محترم جمهوری رسید.
آمار و درصدهای عرضه شده فوق بر مبنای آمارهای رسمی سازمان پزشکی قانونی و در ارتباط با سهم کل جانباختگان تصادفات رانندگی از نظر محل فوت در سر صحنه، حین انتقال و مراکز درمانی است که به اشتباه این گونه برداشت شده که ۴۲ درصد مصدومان تصادفات در مراکز درمانی فوت می کنند.
پلیس راهور ضمن قدردانی از زحمات و تلاشهای شبانه روزی کادر درمانی کشور در تمامی بخش ها شامل اورژانس، بیمارستان ها، درمانگاه ها و...، امید دارد تا با همکاریهای صمیمانه و تنگاتنگ موجبات کاهش جانباختگان تصادفات فراهم گردد.»
منبع:

1402/02/27
16:03:06
5.0 / 5
270
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد