کدام بیماری ها با بوی بدن تشخیص داده می شوند؟

کدام بیماری ها با بوی بدن تشخیص داده می شوند؟

به گزارش سلامت باشی، خراسان رضوی اغلب بوی بدن به علت عدم رعایت بهداشت است، اما آیا می تواند نشانه های اولیه بیماری هم باشد؟ کارشناسان معتقدند خیلی از بیماری های کشنده را میتوان از راه بویایی تشخیص داد.


به نقل از مدیکال، نتایج مطالعات نشان داده اند که برخی بیماری ها بوی خاص خویش را دارند که می تواند بعنوان نشانگرهای زیستی برای تشخیص زودهنگام شرایط بیماری در نظر گرفته شود.
بوی بدن زمانی ایجاد می شود که باکتری ها با عرق مخلوط شوند. بوی بدن افراد تحت تأثیر عوامل مختلفی مانند هورمون ها، رژیم غذایی، برخی داروها و شرایط سلامت زمینه ای است و عوامل دیگری که بر بوی بدن تأثیر می گذارند رطوبت، ژنتیک، اضافه وزن و ورزش هستند البته محققان دریافته اند که تغییرات هورمونی مانند قاعدگی و تخمک گذاری هم سبب تغییر در بوی بدن می شود.
بیماری ها چگونه بر بوی بدن تأثیر می گذارند؟
به قول متخصصان، وقتی فردی از بیماری رنج می برد، نحوه عملکرد بدن او تغییر می کند. تغییرات در فرآیندهای مختلف بیوشیمیایی می تواند منجر به تولید مولکول های فرار کوچک در بدن شود که توسط خون به بدن منتقل می شوند سپس بدن آنرا از راه تنفس، ادرار و عرق آزاد می کند.
محقق این تحقیق می گوید: «طبق ادبیات علمی، شواهدی وجود دارد که این بو امکان دارد حاوی نشانگرهایی برای سرطان ریه، سرطان سینه، دیابت، ملانوم و غیره باشد».
بیماری هایی که از راه بویایی قابل تشخیص هستند شامل موارد ذیل است:
پره اکلامپسی
بیماری اختلال فشار خون است که در دوران حاملگی ایجاد می شود. این عارضه معمولاً پس از هفته ۲۰ حاملگی در خانمهایی که به صورت عادی مشکل فشار خون نداشتند، آغاز می شود. این وضعیت سبب افزایش سطح پروتئین در ادرار می شود که نشان دهنده صدمه کلیه و نشانه هایی از صدمه به اندام های دیگر است. پره اکلامپسی، در صورت عدم درمان، می تواند عوارضی برای مادر آبستن و جنین ایجاد نماید و حتی می تواند کشنده باشد. بر مبنای مطالعه ای که در سال ۲۰۱۶ انتشار یافت، پره اکلامپسی را میتوان با استفاده از انتشار بوی بدن مادر آبستن با دقت ۸۴ درصد تشخیص داد.
سرطان ریه
سرطان ریه زمانی رخ می دهد که سلول های ریه به صورت غیر طبیعی رشد کنند. مطالعات نشان داده اند که سرطان ریه را میتوان در مراحل اولیه خود تنها با استفاده از یک تست تنفسی ساده به نام Na-Nose تشخیص داد. توسعه دهندگان این فناوری امیدوارند استفاده از آنرا برای تشخیص علایم اولیه بیماری های جدی دیگر مانند پارکینسون، بیماری کلیوی، بیماری کبد، آلزایمر و مولتیپل اسکلروزیس گسترش دهند.


نارسایی کلیه
نارسایی کلیه یک وضعیت سلامتی جدی است و زمانی رخ می دهد که یک یا هر دو کلیه ها از کار بیفتند. این مورد می تواند به علت شرایط پزشکی مانند دیابت، بیماری قلبی و فشار خون بالا باشد. محققان دریافته اند که آمونیاک موجود در تنفس نشان دهنده نارسایی کلیه است. بر طبق این یافته، دانشمندان دانشگاه ایلینویز ایالات متحده یک دستگاه یک بار مصرف ساخته اند که می تواند اثر تنفس نارسایی کلیه را تشخیص دهد.
یانگ دیائو که گروه سازنده این فناوری را رهبری می کند در این مورد اظهار داشت: در محیط بالینی، پزشکان از ابزارهای حجیم، اساسا به اندازه یک میز بزرگ، برای شناسایی و تحلیل و بررسی این ترکیبات استفاده می نمایند اما ما می خواهیم یک تراشه سنسور ارزانقیمت را در اختیار بیماران قرار دهیم تا بتوانند از آن استفاده نمایند و پس از مصرف آنرا دور بیندازند.
دیابت
نتایج تحقیقات نشان داده است که افراد مبتلا به دیابت بوی میوه دارند. بوی میوه به علت کتواسیدوز ناشی از مصرف ناکافی یا ناکارآمد انسولین در بدن است. این وضعیت کشنده سبب می شود بدن برای سوخت چربی بسوزاند. کتواسیدوز یکی از عوارض جدی ناشی از دیابت نوع یک و در موارد کمتری به علت دیابت نوع دو است. کتواسیدوز دیابتی زمانی ایجاد می شود که میزان قند و ماده ای به نام کتون در خون فرد بسیار افزایش یابد و درصورتی که کتواسیدوز کنترل نشود امکان دارد منجر به اغما و حتی مرگ فرد هم شود.
نارسایی کبد
هنگامی که کبد بیمار از کار بیفتد یا عملکرد آن کند شود، سموم و آلاینده های گوناگونی در ادرار، عرق و نفس جمع می شوند. بوی ماهی خام با نارسایی کبد مرتبط می باشد.
منبع:

1402/02/24
15:37:36
5.0 / 5
252
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد