علایم و راه های انتقال مالاریا را بشناسید

علایم و راه های انتقال مالاریا را بشناسید

به گزارش سلامت باشی، رئیس مرکز تحقیقات بیماری های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، اظهار داشت: مالاریا بیماری خطرناکی است که به علت عدم رعایت مسائل بهداشتی در بعضی کشورها و یا با نیش پشه آلوده، به بدن انسان منتقل شده و با علائمی مثل تب و لرز ظاهر می شود.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، دکتر داود یادگاری نیا به مناسبت روز جهانی مالاریا، اظهار نمود: مالاریا بیماری انگلی و قدیمی به حساب می آید که سال ها بشر با آن درگیر بوده بشکلی که در اغلب کشورهای دنیا موارد گزیدگی با پشه مالاریا همچنان گزارش می شود.
وی ضمن اشاره به اینکه وجود مالاریا در آب و هوای معتدل غیر معمول است، بیان نمود: اما هنوز گزیدگی توسط پشه های آلوده در شهرهای جنوبی و گرم کشور دیده می شود.
این استاد دانشگاه با بیان اینکه مالاریا یک بیماری است که توسط انگل ایجاد می شود و این انگل از راه نیش پشه آلوده به انسان ها منتقل می شود، توضیح داد: علایم و نشانه های مالاریا معمولاً در عرض چند هفته بعد از گزیده شدن توسط پشه آلوده آغاز می شود ولی با این وجود، انواع مختلف انگل مالاریا می تواند حتی تا یک سال در بدن خفته بمانند.
وی افزود: تکثیر، حمله و تخریب گلبول های قرمز خون یکی از مهم ترین اتفاقاتی است که بعد از گزیده شدن توسط پشه آلوده در بدن ایجاد می شود.
رئیس مرکز تحقیقات بیماری های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تکیه بر اینکه عفونت مالاریا به صورت کلی با علائم و نشانه هایی مانند تب، لرز، سردرد، تهوع و استفراغ و یا درد و خستگی ماهیچه بروز می کند، اضافه کرد: لرز نخستین علامت مبتلا شدن به این بیماری است، در ادامه تب و تعریق هر ۲۴ یا ۴۸ ساعت یکبار سیکل معمول این بیماری بشمار می رود.
وی افزود: انواع مختلفی از انگل های مالاریا وجود دارد که عوارض مختلفی از خود نشان می دهند. بعضی از مدلهای مالاریا می توانند مرگبار باشد و به سیستم مغز صدمه جدی وارد کنند بشکلی که انگل ها عروق کوچک مغز و یا سایر اندام ها را مسدود کرده و در نهایت امکان دارد فرد گرفتار تشنج و یا کاهش سطح هوشیاری شود.
او تصریح کرد: بیماری مالاریا خصوصا در فرم های شدیدتر می تواند تمامی اندام بدن همانند کلیه، ریه و مغز را مورد تهاجم قرار دهد. بعنوان نمونه این انگل می تواند تخریب وسیعی در کلیه ها ایجاد نماید بشکلی که در ادرار فرد اختلالاتی ایجاد شود.
استاد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با تکیه بر اینکه خوشبختانه بیماری مالاریا قابل درمان است، اضافه کرد: نکته اینجاست که انگل ها به برخی داروها و پشه کش ها مقاوم می شوند و این مورد درمان این بیماری را با چالش هایی مواجه می کند.
وی افزود: بزرگترین عامل خطر برای مبتلا شدن به مالاریا، زندگی کردن یا بازدید از مناطقی است که در آنجا این بیماری شایع است.
وی از کاهش چشم گیر تعداد موارد بیماری مالاریا در کشور اطلاع داد و تصریح کرد: بخشی از مواردی از گزیدگی هم که در کشور گزارش می شود غالبا از کشورهای مجاور همانند پاکستان و یا افغانستان وارد می شود.
وی ادامه داد: سم پاشی نقاطی که امکان وجود پشه ها وجود دارد، خوابیدن زیر یک تور، تور تخت، بخصوص آن هایی که ضد حشرات هستند می تواند برای پیشگیری از نیش پشه در هنگام خواب کمک کننده باشد.
این استاد دانشگاه در ادامه ضمن اشاره به راه های انتقال مالاریا به شخص دیگر، اظهار داشت: اگر پشه غیرآلوده فرد مبتلا به مارلاریا را مورد گزش قرار دهد، آلوده به انگل های مالاریا خواهد شد و می تواند آنرا به افراد دیگری منتقل کند.
وی چاره هایی برای جلوگیری از بروز مالاریا عرضه داد و اضافه کرد: اگر در جایی زندگی می کنید و یا به منطقه ای سفر می کنید که در آن مالاریا معمول است، توجه داشته باشید که پشه ها بین غروب و طلوع آفتاب بیشتر فعال هستند؛ ازاین رو برای حفاظت از خود در مقابل گزش پشه باید پوست خویش را بپوشانید، شلوار و پیراهن آستین بلند بپوشید و از دافع حشرات برای پوست و لباس استفاده کنید.
استفاده از اسپری حاوی DEET بر روی پوست و اسپری حاوی پرمترین جهت استفاده در لباس از دیگر مواردی بود که یادگاری نیا برای جلوگیری از مبتلا شدن به مالاریا به آن اشاره نمود.
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، وی در خاتمه سایر راه های انتقال مالاریا را از مادر به فرزند متولد نشده، از راه تزریق خون و به اشتراک گذاری سوزن های استفاده شده ذکر کرد.
منبع:

1402/02/05
11:23:37
5.0 / 5
417
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد