پای درد دل پرستاران بیمارستان هشترود

پای درد دل پرستاران بیمارستان هشترود

به گزارش سلامت باشی، آذربایجان شرقی وارد بیمارستان امام حسین(ع) شهر هشترود شدم. بوی الکل و مواد دارویی به مشام می رسد. پرستارانی را با لباس آبی می بینم که مشغول خدمات دهی در تنها مرکز درمانی این شهرستان که برای اهالی شهر، مسافران، ۹۰ کیلومتر از آزادراه پیامبر اعظم(ص) و شهر همجوار چاراویماق مشغول عرضه خدمات بهداشتی هستند.


از سویی دیگر نگاه بیماران و همراهان نگرانشان را که احوال خود و همراهشان را از پرستاران جویا هستند، مشاهده می کنم.
وضعیت پرستاران که نشان دهنده شیفت های طولانی بخصوص شیفت شب است، نشان از هم درد بودن با مردم دارد اما باز مانند یک مادر و خواهر مهربانت و یک برادر غیرتمند در خدمت رجوع کنندگان هستند و به آنها علاوه بر خدمات درمانی، مشاوره هم می دهند و خیلی از مواقع از فرط خستگی نای حرکت کردن ندارند.
پرستاری صدمه های مختلف روحی، روانی و امنیتی به همراه دارد و جامعه پرستاری کشور با کمبود شدید پرستار مواجه می باشد. پرستاران در بعضی مواقع با عدم پرداخت بموقع حق و حقوقشان مانند اضافه کاری و کارانه مواجه می شوند که یک ظلم آشکار به پرستار و کادر درمان است.
با یکی از پرستاران شاغل در یکی از بخش ها که همکلام شدم و از مشکلاتشان پرسیدم، اظهار داشت که ما اینجا هیچ مشکلی نداریم و همه چیز گل و بلبل است و این حرف یک کنایه به وضع موجود بود اما با اصرار من آغاز به حرف زدن کرد و اظهار داشت: اگر اسمم درج نشود با شما مصاحبه خواهم کرد چون که اگر اسمی از من برده شود علیرغم کارکرد شبانه روزی ام مورد بی مهری واقع خواهم شد.
وی ادامه داد: نخستین درخواست من از وزارت بهداشت و درمان است و عاجزانه از مسؤلان این وزارت خانه و در راس آن از وزیر بهداشت می خواهم بر مبنای فرمایشات مقام معظم رهبری تعرفه پرستاری را اجرایی کنند تا پرستاران بیشتر از این متضرر نشوند.
وی افزود: بیشتر از ۹ ماه است که هزینه اضافه کاری و کارانه ما به حسابمان واریز نشده و پرداختی های دیگر مانند k۲ و موارد دیگر هم که اصلا در این مرکز درمانی به حساب نمی آید.
وی افزود: به جای شیفت ۲۴ ساعته، بالای ۴۰ ساعت شیفت خدمت می نماییم و این وضعیت از توان اکثرمان خارج است و به مرور زمان گرفتار امراض مختلف مانند آرتروز پا و گردن می شویم و باید مسؤلان فکری به حال کمبود شدید پرستار بکنند.
یکی دیگر از پرستاران هم در گفتگو با ایسنا، تصریح کرد: من عاشق شغل پرستاری هستم اما وقتی می بینم پرستار کار می کند و عوایدش به جیب پشت میز نشینان می رود، واقعا دلسرد می شوم ولی با این وجود به کار خود علاقه دارم و با این وضع موجود تاکنون سازگار بوده ام اما دریافتی هایمان بسیار کم است و کفاف هزینه های جاری را نمی دهد و ما هیچ پس اندازی از این شغل نداریم.
وی افزود: متاسفانه در طول ایام سال حتی با یک تشکر خشک و خالی از سوی مسؤلان مواجه نمی شویم و ارزش گذاری پرستار خلاصه می شود به سالروز ولادت حضرت زینب(س) با یک شاخه گل مصنوعی و یک کارت هدیه ۱۰۰ هزار تومانی اما ما با این وجود مشغول عرضه خدمات مطلوب برای رجوع کنندگان هستیم چون با خدا معامله کرده ایم.
در قسمت دیگری از بیمارستان هشترود با یکی دیگر از پرستاران که مشغول تزریق بود به گفتگو نشستیم. وی اظهار داشت: حقوق کم، کار زیاد، شیفت های نا منظم، تبعیض و موارد دیگر مانند عدم دریافت حداقل پاداش، در برخی از روزها آنچنان از ادامه خدمت دلسردم می کند که تصمیم می گیرم استعفا کنم و بروم پی زندگی خودم، اما با این وجود یاد کمبود شدید پرستار و تحت فشار بودن همکارانم می افتم و از تصمیمم منصرف می شوم و به یاد پرستار زخم های عاشورایی حضرت زینب(س) از انتخاب شغلم بعنوان پرستار و عرضه خدمات بهداشتی و درمانی به مردم خرسند می شوم.
وی افزود: اوج خستگی کادر درمان بخصوص پرستاران در روزهای کرونا بود که اغلب ما از خانواده هایمان جدا بودیم ولی به خاطر خدا و مردم خم به ابرو نیاوردیم و علیرغم دوری چندین روزه از خانواده هایمان با جان و دل در خدمت رجوع کنندگان بودیم اما در زمان دریافتی حق کرونا به پرستاران یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسید و به آن هایی که اصلا با بیماری کرونا ارتباطی نداشتند ۲۳ میلیون تومان!.
پس از اتمام مصاحبه با پرستاران به سراغ رئیس جدید شبکه بهداشت و درمان شهرستان هشترود رفته و با وی گفتگو می نماییم.
دکتر احمد شیرجنگ در مورد دلیل عدم پرداخت اضافه کاری و کارانه پرستاران، تصریح کرد: متاسفانه در طول سالیان قبل یک تصمیم نادرست در مورد خودگردانی بیمارستان ها در سطح کلان گرفته شده و این امر سبب متضرر شدن بیمارستان های شهرهای کوچکی امثال هشترود شد و عملا این مراکز درمانی به خاطر عدم پرداختی های کادر درمان در ردیف مراکز درمانی زیان ده قرار گرفته است.
وی ادامه داد: از تمامی هم وطنان بزرگوار خواهشمندم که نیات خیر خویش را در جهت بروز رسانی تجهیزات بیمارستان هزینه کنند چون که در زمان مریضی عزیزانمان از همین بیمارستان ها خدمات درمانی می گیریم و عزیزان بیمار با صحت کامل به آغوش خانواده باز می گردند.
وی خاطرنشان کرد: برای پر کردن جای خالی پست های پرستاری منتظر استخدام دولتی هستیم چون که اگر بخواهیم نیروهای طرحی در بیمارستان هشترود برداریم به خاطر عدم تناسب دخل و خرج مناسب از پرداخت حقوقشان باز خواهیم ماند اما با این وجود در تلاش هستیم هر چه زودتر کادر پرستاری را در بیمارستان هشترود تقویت نماییم.
وی افزود: در پرداخت کارانه، اضافه کاری و سایر مطالبات کادر درمان منتظر واریزی های دولت هستیم تا از محضر این قشر عظیم زحمت کش بیشتر از این خجل نباشیم.
شیرجنگ با بیان اینکه نبود بخش خصوصی در هشترود کار را برای کادر درمان بخصوص پرستاران شاغل در قسمت اورژانس بیمارستان هشترود، مشکل کرده است، اظهار داشت: هر روز بیشتر از ۷۰۰ نفر برای دریافت خدمات درمانی به اورژانس رجوع می کنند و کادر درمان بخصوص پرستاران این بخش و پزشک های شیفت از این همه مراجعات خسته می شوند ولی باز با عشق و علاقه به مردم خدمات می دهند.
وی اظهار داشت: درآمد کم، مجهز نبودن آزمایشگاه، کمبود کادر درمان بخصوص پرستار و چندین مورد دیگر که از مشکلات بیمارستان هشترود است در اولویت قرار داده شده و در تلاش هستیم که هر چه زودتر مشکلات موجود را به حداقل برسانیم.
وی اظهار نمود: راه اندازی کامل دستگاه سی تی اسکن، مقاوم سازی بیمارستان، خرید تجهیزات برای آزمایشگاه، نوسازی وسایل راحتی تخت بیمار، واریز پرداختی های کادر درمان و چندین مورد دیگر از اولویت های اصلی شبکه بهداشت و درمان در سال جدید خواهد بود.
منبع:

1402/01/19
20:22:13
5.0 / 5
406
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد