در گفت وگو با سلامت باشی اعلام شد

عدم تناسب بین اهدا و درخواست خون در تهران

عدم تناسب بین اهدا و درخواست خون در تهران

به گزارش سلامت باشی، مدیرکل انتقال خون استان تهران با اشاره به اینکه هم اکنون میزان اهدای خون مان در تهران با میزان درخواست خون متناسب نیست، اظهار داشت: انتقال خون استان تهران، پایگاه های اهدای خون را در ساعات شب هم فعال کرده است تا روزه دارانی که تمایل به اهدای خون دارند، بتوانند در ساعات پس از افطار به مراکز اهدای خون رجوع کنند.


دکتر سید منتظر شبَّر در گفتگو با ایسنا، در رابطه با وضعیت اهدای خون در تعطیلات نوروزی و پس از آن، اظهار داشت: در تعطیلات نوروزی از آنجاییکه معمولاً تهران جزو استان هایی است که مردم در سفرهای نوروزی از آن خارج می شوند، همیشه در این ایام کاهش اهدای خون را داریم. البته در این شرایط معمولاً اعمال جراحی هم کمتر می شود و بیمارانی که احتیاج به خون دارند هم به علت سفر و... از تهران خارج می شوند و بنابراین تناسبی بین اهدای خون و احتیاج به خون ایجاد می شود.
وی ادامه داد: این در شرایطی است که با پایان تعطیلات نوروزی یک دفعه تعداد جراحی ها بالا می رود، بیماران نیازمند خون و فرآورده های آن مانند بیماران تالاسمی و... به تهران بازگشته و یکباره با درخواست زیادی برای دریافت خون و فرآورده های آن مواجه می شویم. در این شرایط متاسفانه هنوز اهدای خون در تهران متناسب با درخواست خونی که وجود دارد، بالا نرفته است. در عین حال یکی دیگر از علل کاهش اهدای خون مصادف شدن ماه مبارک رمضان با تعطیلات نوروزی است.
شبَّر با اشاره به اینکه هم اکنون میزان اهدای خون مان در تهران با میزان درخواست خون متناسب نیست که این مورد مقداری نگرانی بابت ذخایر خون ایجاد می کند، اظهار داشت: انتقال خون استان تهران، پایگاه های اهدای خون را در ساعات شب هم فعال کرده است تا روزه دارانی که تمایل به اهدای خون دارند، بتوانند در ساعات پس از افطار به مراکز اهدای خون رجوع کنند. در ایام عادی ماه مبارک رمضان مراکز جامعه اهدای خون تهران که شامل مرکز وصال، تهران پارس، ستاری و شهر ری هستند، تا ساعت ۲۴ صبح فعالند و پایگاه های معمولی اهدای خون هم در تهران تا ۱۰.۳۰ شب فعالند. ازاین رو مردم می توانند پس از افطار برای اهدای خون به مراکز اهدای خون رجوع کنند.
وی اظهار داشت: برای شبهای قدر هم اعلام نموده ایم که مراکز اهدای خون در تهران تا پایان مراسم احیا فعال باشند تا مردم بتوانند نسبت به اهدای خون اقدام نمایند.
شبَّر با اشاره به اینکه احتیاج به خون و فرآورده های آن مستمر و همیشگی است، اظهار داشت: باید توجه کرد که تنها منبع دریافت خون، انسان ها هستند و به هیچ عنوان ماده دیگری قابل جایگزینی با خون نیست. در عین حال بحث اهدای پلاکت هم خیلی مهم است و برخی بیماران مانند مبتلایان به سرطان نیاز حیاتی به پلاکت دارند. باید توجه کرد که عمر پلاکت سه روز است و حدودا ما به صورت روزانه پلاکت را دریافت و توزیع می نماییم. ازاین رو مردم به بحث اهدای پلاکت هم توجه داشته باشند. در عین حال یکی از فرآورده هایی که از خون اهدایی جدا می شود، پلاکت است که به صورت روزانه استفاده می شود.
منبع:

1402/01/18
19:29:07
5.0 / 5
522
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد