مطالعه جدید نشان می دهد؛

ارتباط داروهای چند دهه قبل با بروز سرطان روده بزرگ

ارتباط داروهای چند دهه قبل با بروز سرطان روده بزرگ

به گزارش سلامت باشی، طبق یک مطالعه جدید، فرزندان خانمهایی که در دهه ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ از یک داروی رایج ضدتهوع برای حاملگی استفاده کردند، امکان دارد بیشتر در معرض خطر مبتلا شدن به سرطان روده بزرگ قرار داشته باشند.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، داروی «دیسیکلومین» برای درمان اسپاسم ناشی از سندرم روده تحریک پذیر استفاده می شود. همینطور در ابتدا در چارچوب دارویی معروف به Bendectin، که در دوران حاملگی از دهه ۱۹۶۰ برای پیشگیری از تهوع و استفراغ تجویز می شد، وجود داشت.
«کیتلین مورفی»، نویسنده اول این مطالعه از دانشگاه تکزاس، اظهار داشت: «یافته های ما نشان داده است که وقایع در دوره های ابتدایی زندگی، حتی از داخل رحم، می تواند بر خطر ابتلاء به سرطان در چندین دهه بعد تاثیر بگذارد.»
مورفی در بیانیه خبری دانشگاه اظهار داشت: «حدود ۲۵٪ از زنان آبستن در اواسط دهه ۱۹۷۰ Bendectin دریافت نمودند و امکان دارد عواقب طولانی مدتی برای فرزندان وجود داشته باشد که تا امروز ادامه دارد.»
بر اساس این مطالعه، میزان بروز سرطان روده بزرگ در بین بزرگسالان متولد شده در دهه ۱۹۶۰ و بعد از آن در حال افزایش می باشد.
برای مطالعه این موضوع، محققان داده های در ارتباط با مطالعات سلامت و رشد کودک را که بیشتر از ۱۴۵۰۰ زن آبستن در آن ثبت نام کرده بودند، بررسی کردند. این زنان بین سالهای ۱۹۵۹ تا ۱۹۶۷ بیشتر از ۱۸۷۰۰ نوزاد را در اوکلند کالیفرنیا به دنیا آورده بودند.
حدود ۵ درصد از این فرزندان یا در مجموع ۱۰۱۴ کودک در دوران حاملگی در معرض Bendectin قرار گرفته بودند.
میزان بروز سرطان روده بزرگ در افرادی که در معرض Bendectin قرار گرفته بودند حدود سه برابر بیشتر از افرادی بود که در معرض این دارو قرار نگرفته بودند.
محققان گمان می کنند که دیسیکلومین امکان دارد دستگاه گوارش درحال رشد جنین را هدف قرار دهد. مورفی اظهار داشت: «برخی از تحقیقات نشان می دهد نوزادان خانمهایی که در دوران حاملگی Bendectin دریافت کرده اند، بیشتر در معرض نقص مادرزادی دستگاه گوارش هستند.»
پس از گزارش هایی در خصوص نقایص مادرزادی و نگرانی ها به دنبال تراژدی داروی تالیدومید، تولیدکننده Bendectin در سال ۱۹۷۶ دیسیکلومین را از فرمول دارو حذف نمود. در اواخر دهه ۱۹۵۰ و اوایل دهه ۱۹۶۰، برای خیلی از زنان آبستن داروی تالیدومید برای کاهش تهوع صبحگاهی تجویز شد. بیشتر از ۱۰۰۰۰ نوزاد آنها با ناهنجاری های شدید به دنیا آمدند.


منبع:

1401/12/25
13:23:09
5.0 / 5
291
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد