مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشكی مشهد:

سیر کرونا در خراسان رضوی افزایشی شد

سیر کرونا در خراسان رضوی افزایشی شد

به گزارش سلامت باشی، خراسان رضوی مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه در طول ۲۰ روز گذشته شاهد روند افزایشی آمارهای در رابطه با شرایط کرونایی هستیم، اظهار داشت: کسانی که در دفعات قبلی ابتلاء سنگینی به کرونا و یا بیماری زمینه ای داشتند، استفاده از ماسک را جدی بگیرند؛ امکان دارد روند افزایش بیماری آنها را بیشتر در معرض خطر قرار دهد.دکتر محمد پهلوان کاشی در مورد وضعیت کرونا اظهار داشت: حدودا ۲ ماه پیش شاهد روند افزایشی کرونا بودیم که با ورود موج سرمای شدیدی که کشور را فرا گرفت، کاهش پیدا کرد و کرونا به وضعیت قبل بازگشت. بعد از آن حدودا در ۲۰ روز گذشته شاهد شیب افزایشی هستیم. هرچند تا امروز رنگ بندی مشهد همچنان آبی است اما در صورت ادامه این روند افزایشی، انتظار داریم که رنگ بندی مشهد تغییر کند.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ضمن اشاره به این که هم اکنون چهار شهرستان خراسان رضوی وارد شرایط نارنجی شده، اضافه کرد: باید این شرایط افزایشی را جدی گرفت چونکه این مورد می تواند به بقیه شهرستان ها و مشهد منتقل شود. در چنین شرایطی استفاده از ماسک به خصوص در مکانهای شلوغ و پرازدحام بسیار ضروری می باشد.

وی اظهار داشت: تا روز سه شنبه، ۱۶ اسفند، ۴۸ بیمار بستری کرونایی داشته ایم. بیماران بستری در قسمت مراقبت های ویژه ۳۲ نفر بوده اند. بیمار فوتی هم نداشته ایم.

پهلوان کاشی در ارتباط با علت افزایش کرونا اظهار داشت: در بقیه مناطق دنیا شاهد شرایط افزایش کرونا در دوره های مختلف بوده ایم. هرچند حدود یک سال است که شرایط بسیار آرامی را از لحاظ کرونایی تجربه می نماییم و حدودا از نظر مردم شاید کرونا تابحال تمام شده اما در بقیه کشورها این گونه نیست. زمانی که ما در ایام بسیار زیادی بدون هیچگونه فوتی کرونایی بودیم، بیشتر کشورها مانند آمریکا روزانه بالای ۲۰۰ فوتی کرونایی داشته اند. همینطور در شرق آسیا بیماری کرونا در چند ماه گذشته افزایش پیدا کرده است. با عنایت به این که این ویروس در گردش است، طبیعتا می تواند وارد کشور ما هم بشود

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: واکسیناسیونی که در طول یک سال قبل با همراهی مردم انجام شد، می تواند تا مدت زمان زیادی ایمنی را در جمعیت کشور ما بوجود آورده و مانع از طغیان ویروس شود. باید در نظر گرفت که ایمنی واکسن به مرور کاسته می شود و در طول زمان می تواند زمینه ابتلاء مجدد مردم به این ویروس مهیا شود. از سوی دیگر هرچه رعایت مردم بیشتر باشد، شیوع این بیماری هم کمتر می شود و با عنایت به نزدیک شدن به ایام نوروز و کاهش رعایت مردم، زمینه مبتلا شدن به کرونا بالا رفته که می تواند موثر باشد.

وی در مورد تمهیدات نوروزی تصریح کرد: دانشگاه علوم پزشکی مشهد به صورت ۲۴ ساعته و بدون تعطیلی درحال فعالیت است. برای شرایط نوروز پیشبینی های زیادی انجام شده است؛ اورژانس ها با حداکثر آمادگی در صورت هرگونه اتفاق برای هموطنان آماده خدمت رسانی هستند. مراکز بهداشتی هم آمادگی خویش را حفظ می کنند. برای مراسم سال تحویل هم که ازدحام جمعیتی شدیدی در مشهد اتفاق می افتد، تمام همکاران ما در درمان، بهداشت و دارو با آمادگی کامل در خدمت زائرین و مجاوران امام رضا(ع) هستند.

پهلوان کاشی با اشاره به اینکه در بیمارستان های مختلف شرایط پذیرش بیماران کرونایی را داریم، افزود: با عنایت به این که آمار بستری های کرونایی عدد بالایی نیست اما بخش هایی که از قدیم برای بیماران کرونایی فعال شده بود، آمادگی پذیرش مجدد بیماران را دارد که به صورت ایزوله و به دور از ساسر بیماران به درمان آنها بپردازیم.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ارتباط با واکسیناسیون افزود: مراکز بهداشتی در کل سطح شهر و روستاها همگی آمادگی عرضه خدمات واکسیناسیون را دارند. مردم می توانند با رفتن به این مراکز واکسیناسیون شان را انجام دهند. کسانی که در طول یک سال قبل یا حداقل ۶ ماه از تزریق آخرین دوز واکسن شان گذشته، می توانند برای واکسن یادآور رجوع کنند. سفارش می شود گروههای خاصی که در معرض مبتلا شدن به این بیماری و در خطر بیشتری هستند، دوز یاد آور خویش را بزنند تا مبتلا به این ویروس نشوند یا اگر مبتلا شدند، ابتلائشان خفیف باشد.

وی در پاسخ به این سؤال که ویروسی که به تازگی شیوع پیدا کرده و سبب بیماری مردم می شود، آیا کروناست یا آنفلوآنزا، اظهار داشت: ویروس های مختلفی هستند که می توانند با علائم تنفسی و گوارشی بروز کنند. در ماه های مختلف هر کدام از این ویروس ها می تواند میزان همه گیری بیشتری داشته باشند و افراد مختلف آنرا تجربه کنند. ما پیک نسبتا سنگین آنفلوآنزا خصوصا در بچه ها را در پاییز پشت سر گذاشتیم. هم اکنون پیک آنفلوآنزا مطرح نیست. این ویروس ها همیشه هستند و بروزشان به خصوص در فصل های سرد سال بیشتر می شود.

پهلوان کاشی افزود: بهداشت فردی، استفاده از ماسک در مکانهای شلوغ و عدم حضور افراد مبتلا تا زمان بهبودی کامل در فضاهای سربسته و شلوغ می تواند سبب کاهش ابتلاء افراد به این بیماری شود.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: ما برای شرایط عید به همه همشهریان و کسانی که می خواهند به مشهد مسافرت کنند، این سفارش را داریم که در مکان هایی که ازدحام زیاد است، حتما از ماسک استفاده نمایند تا مانع از مبتلا شدن چه کرونا چه ویروس هایی که به شکل تنفسی انتقال پیدا می کند، بشوند.

منبع:

1401/12/19
11:14:27
5.0 / 5
273
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد