پرسش روزهای كرونایی مردم؛

چرا برخی افراد نسبت به كووید ۱۹ حساس هستند

چرا برخی افراد نسبت به كووید ۱۹ حساس هستند

شاید یكی از سوالات مهم در ایام كرونایی این باشد كه چرا یك سری از افراد نسبت به كووید ۱۹ حساس هستند و در مقابل این بیماری دوام نمی آورند و عده ای دیگر مبتلا نمی شوند.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر، چندین مطالعه در کشورهای مختلف دراین زمینه انجام شده است که آیا علائمی که توسط افراد مبتلا به کووید ۱۹ پیش بینی می شود مربوط به ساختار ژنتیکی افراد است یا خیر. نتیجه مطالعه نشان داد که عوامل ژنتیکی، حدود ۵۰ درصد تفاوت بین علایم افراد مبتلا به کووید ۱۹ را تعیین می کند.
در سراسر دنیا میلیون ها نفر به ویروس کرونا آلوده شده اند، اما بسیاری دیگر بیمار نشده اند. افرادی که این بیماری را تجربه می کنند، می توانند علایم گسترده همچون از دست دادن حس بویایی یا چشایی، مشکلات گوارشی، تب، سرفه و مشکلات تنفسی را داشته باشند.
اگرچه افراد سالخورده و افراد با شرایط خاص از قبیل بیماران قلبی و گرفتار دیابت، احتمالاً عوارض شدیدی را متحمل می شوند، اما صدها نفر از افراد جوان و سالم نیز علایم شدیدی را تجربه کرده و بر اثر این بیماری درگذشته اند. حال سوال اینجاست که چرا یک سری از افراد نسبت به کووید ۱۹ حساس هستند. آیا این علایم و میزان مبتلاشدن با ژنتیک افراد در ارتباط است؟
عده ای از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ دارای علایم شدیدتری از بیماری هستند بدون اینکه دارای بیماری زمینه ای و یا سالخورده باشند.
چندین مطالعه در کشورهای مختلف دراین زمینه انجام شده است، همچون در کشور انگلیس، محققین مطالعه ای روی بیش از ۲۶۰۰ دوقلو انجام دادند تا اهتمام کنند تشخیص دهند که آیا علائمی که توسط افراد مبتلا به کووید ۱۹ پیش بینی می شود مربوط به ساختار ژنتیکی افراد است یا خیر. نتیجه مطالعه نشان داد که عوامل ژنتیکی، حدود ۵۰ درصد تفاوت بین علایم افراد مبتلا به کووید ۱۹ را تعیین می کند. بطور خاص، این تیم، تأثیر ژنتیکی قابل توجهی برای علایم تب، اسهال و از دست دادن حس چشایی و بویایی را در این مطالعه نشان دادند. در مقابل آن، سرفه، درد قفسه سینه و درد شکم با ساختار ژنتیکی مرتبط نبودند. این نتایج همین طور می تواند به پژوهشگران سراسر جهان در توضیح اینکه چرا بعضی از افراد علایم کووید ۱۹ را به صورت شدید یا خفیف نشان می دهند کمک نماید.
محققین دیگر از مدلهای کامپیوتری برای تحلیل تغییرات ژنتیکی شناخته شده در سیستم ایمنی بدن استفاده کردند. نتایج مدلسازی نشان داد که تفاوت هایی در DNA افراد وجود دارد که می تواند توانایی آنها در پاسخ به عفونت کووید ۱۹را تحت تأثیر قرار دهد.
بر اساس این مطالعه، تنوع در ژن ها، قسمتی از توضیح تفاوت های زیاد در شدت عفونت در خیلی از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ است. درک چگونگی تغییر در انواع ژن ها بر دوره بالینی کووید ۱۹ می تواند به شناسایی افراد در معرض خطر بیماری کمک نماید. در یک مطالعه در زمینه ارتباط بین علایم بیماری کووید ۱۹ و ژنتیک، متخصصین ژنتیک ایتالیایی، نمونه های DNA بیماران را از ۱۱ بیمارستان جمع آوری کردند. نتیجه به دست آمده حاکی از آنست که تفاوت های ژنتیکی یک عامل کلیدی برای مبتلاشدن به ذات الریه شدید حاد است.
با توجه به شواهد موجود، ژنتیک می تواند با علایم بیماری مانند تب و اسهال، از دست دادن حس چشایی و بویایی و میزان مبتلاشدن به بیماری کووید ۱۹ ارتباط داشته باشد و یک سری از افراد به سبب ساختار ژنتیکی خاص نسبت به مبتلاشدن بیماری مقاوم هستند و یا گرفتار علایم خفیف می شوند.

1399/05/20
14:09:46
5.0 / 5
1981
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد