بسته اخبار شامگاهی سرویس اجتماعی سلامت باشی، ۲۴ بهمن

بوی بد زلزله در ترکیه، پیش بینی بارش های جدید و پایان موج هشتم کرونا در ایران

بوی بد زلزله در ترکیه، پیش بینی بارش های جدید و پایان موج هشتم کرونا در ایران

سلامت باشی: بارش برف و باران طی یکی دو روز اخیر اغلب مناطق کشور همچون تهران را سفید پوش کرد، وضعیتی که منجر به لغزندگی معابر تهران و شروع به کار مدارس این استان با دو ساعت تاخیر شد. در این شرایط سازمان هواشناسی اعلام نموده که بارش ها همچنان ادامه خواهد داشت و سه شنبه موج بارشی جدیدی وارد تهران می شود.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، درحالی اغلب مناطق کشور طی امروز برفی یا بارانی بود، اعلام گردید که در ایام سه شنبه و چهارشنبه (۲۵ و ۲۶ بهمن) نیز بارش در ارتفاعات و دامنه های زاگرس مرکزی، استانهای ساحلی دریای خزر، بخش هایی از دامنه های جنوبی البرز، نواحی غرب، مرکز، شمال شرق و شرق کشور ادامه خواهد داشت. همین طور طی سه روز آینده بیشینه بارش در استانهای چهار محال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، جنوب و غرب اصفهان، شمال شرق خوزستان و شمال غرب فارس خواهد بود.
برای تهران نیز بارش های پراکنده برف، وزش باد، کولاک برف و احتمال سقوط بهمن در ارتفاعات و در بعضی ساعات طی امروز و فردا (۲۴ و ۲۵ بهمن) دور از انتظار نیست و از پس از ظهر روز سه شنبه با ورود موج بارشی جدید به استان و برمبنای خروجی فعلی مدلهای پیش بینی افزایش ابرناکی، بارش برف و باران، وزش باد و در ارتفاعات کولاک و پدیده مه و تا اواخر روز چهارشنبه (۲۶ بهمن) پیش بینی می شود. امروز اداره کل مدیریت بحران استان تهران درباره ی کوهنوردی در ارتفاعات تهران نیز هشدار داد.
لغزندگی معابر تهران اما موجب شد که بامداد امروز مدارس رودبار قصران و لواسانات تعطیل شوند و سایر مدارس مناطق ۱۹گانه آموزش وپرورش شهر تهران نیز از ساعت ۹ و نیم بامداد باز شدند. در همین راستا مترو و اتوبوس های بی آر تی نیز تا ۱۰ بامداد رایگان شدند.
بوی بد زلزله در ترکیه شمار جانباختگان زلزله شدید هفته گذشته با کانون شهر "قهرمان ماراش" در جنوب شرق ترکیه حالا از ۳۶ هزار نفر در هر دو کشور ترکیه و سوریه فراتر رفته، امدادگران به عملیات نجات و بیرون آوردن تعداد بیشتری از بازماندگان از زیر آوار ادامه می دهند.
امدادگران در شهر "قهرمان ماراش" ترکیه که کانون زلزله ویرانگر روز دوشنبه بوده، می گویند: اینجا هوا مسموم است، بوی تعفن از اجساد بلند می شود و بخاطر عملیات بازیابی در این شهر ابرهای غلیظی از غبار و خاکستر در هوا پخش شده است. همین طور "مارتین گریفیث"، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه اظهار داشت: مرحله نجات زلزله زدگان در ترکیه و سوریه درحال پایان است و الان فوریت در امدادرسانی به ارائه سرپناه، غذا، مدرسه و مراقبت های روانی-اجتماعی به نجات یافتگان تبدیل گشته است. وی همین طور روز یکشنبه در بازدید از مرز ترکیه و سوریه در اطلاعیه ای اظهار نمود که سوری ها «به کمک های بین المللی نیاز دارند».
جزییات بیشتر را اینجا بخوانید.
احتمال زلزله ۷ ریشتری در تهران زلزله ترکیه و سوریه اما توجه ها به زلزله احتمالی در تهران را هم افزایش داده است. امروز علی نصیری، رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در جریان تمرین دورمیزی برای زلزله احتمالی تهران اظهار داشت که «شهر تهران به سبب نوع گسل هایی که در این شهر وجود دارد، پتانسیل وقوع زلزله هایی با توان لرزه خیزی با بزرگای هفت ریشتر را دارد.»
پایان موج هشتم کرونا در ایران
موج هشتم کرونا به انتها رسیده است و فعلا در مورد احتمال بروز موج نهم بیماری نیز نمی توان پیش بینی دقیقی داشت؛ برای اینکه کرونا غیرقابل پیش بینی است. هرچند که برخی این امیدواری را می دهند که شاید از تابستان آینده دیگر مسئله ای با کرونا نداشته باشیم.

بروز پیک عفونت های تنفسی در فصل پاییز بار سنگینی به بیمارستان ها وارد کرد؛ به گونه ای که برخی شهرها با کمبود داروهای درمانی عفونت های ریه هم مواجه گشتند و حتی در بعضی نقاطی که نیاز به مداخلات جراحی بسته قفسه سینه (بدون باز کردن قفسه سینه) به سبب بروز رخداد "آمپیم" است که طی آن چرک داخل پرده جنب ریه، حالت چسبندگی ایجاد می کند، وجود داشت، با نبود دستگاه مواجه بودند.

امسال عارضه "آمپیم" بیشتر رخ داده است که عمدتاً بدنبال پیک عفونت های تنفسی بود؛ اما، دلیل دیگر می تواند این باشد که نوع پاتوژن های ویروسی تغییر کرده است؛ به گونه ای که بیماری زاتر بوده اند که البته این هم موضوع جهانی بود. می توانید ادامه گفت وگوی دکتر سید احمد طباطبایی- عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا را در اینجا بخوانید.
دعوت از تهرانی ها برای اهدای خون در ایام برفی پایتخت انتظار می رود که شهروندان تهرانی اهدای خون را یک ضرورت حیاتی برای نجات جان بیماران بدانند و در این روزهای سرد زمستان نیز مانند دیگر ایام سال، به مراکز اهدای خون سطح پایتخت مراجعه کنند.
دکتر سید منتظر شُبّر- مدیرکل انتقال خون استان تهران از تهرانی ها درخواست نمود که در ایام سرد زمستان برای اهدای خون مراجعه کنند. می توانید این خبر را در اینجا بخوانید.
عدم همکاری بانکها برای پرداخت وام اشتغال/کدام بانک ها به تعهداتشان عمل نکرده اند؟ طبق بند ب تبصـره ۱۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۱، مبلغ ۱۰ هزار میلیـارد تومان برای تسهیلات اشتغال به جامعه هدف سازمان بهزیستی اختصاص داده شده است و این درحالیست که بگفته رییس دبیرخانه اشتغال و کارآفرینی سازمان بهزیستی ۵۱ درصد این منابع پرداخت شده اما توزیع در بانکها کم بوده است. براین اساس رییس دبیرخانه اشتغال و کارآفرینی این سازمان ضمن انتقاد نسبت به نحوه عملکرد بانکها در اعطای تسهیلات اشتغال به مددجویان، بانکهایی که به تعهداتشان عمل نکرده اند را اعلام نمود.
ادامه گزارش را اینجا بخوانید.
بهره برداری از سامانه تشخیص چهره در ثبت احوال سامانه تشخیص چهره با حضور وزیر کشور در روز ملی ثبت احوال رونمایی گردید. این سامانه امکان پردازش تصویر و تشخیص چهره به عنوان ورودی سامانه، از میان تصاویر موجود در پایگاه اطلاعات جمعیت کشور را فراهم می آورد.
هاشم کارگر رئیس سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به بهره برداری از سامانه تشخیص چهره، گفته است: سازمان ثبت احوال کشور در نظر دارد برای ارتقای کیفیت و تنوع خدمات به شهروندان درباب استفاده از روش ها و ابزارهای نوین احراز هویت، تولید بدنه و تراشه کارت هوشمند ملی، ارتقاء و هوشمندسازی تجهیزات صدور شناسنامه، تولید اسکنرهای اثرانگشت و عنبیه، ابزارهای تصویربرداری و پردازش تصویر برای شناسایی و کشف جعل، تجهیزات امنیتی و ذخیره ساز و تولید کلید و گواهی الکترونیک، از ظرفیت و توان شرکت های دانش بنیان نیز استفاده نماید.
به گفته ی ایشان، انجام مطالعه در این خصوص بمنظور افزایش سطح اتقان اسناد و مدارک هویتی صورت گرفته است. در این رابطه تولید برخی نرم افزارهای مورد نیاز سازمان بوسیله شرکت های دانش بنیان انجام می پذیرد. همین طور در تجهیز فناورانه مرکز داده و ادارات تابعه، از توان تولیدی شرکت دانش بنیان استفاده می شود.
چالش بزرگ سرقت های خُرد امروز گروه حوادث نیز درگزارشی به موضوع سرقت های خرد و اثر آن بر ایجاد امنیت و احساس امنیت درمیان شهروندان پرداخته است. در ابتدای این گزارش آمده است: «گرچه خُرد در فرهنگ لغت با عبارت مترادفی چون حقیر، صغیر، اندک، کم، ناچیز و... معنا شده است، اما قرارگرفتنش در ادامه کلمه سرقت آنرا به چالشی بزرگ برای دستگاه پلیسی و قضایی کشور تبدیل می کند؛ «سرقت خرد» پدیده ای که به اذعان پلیس یکی از جدی ترین دغدغه های مردم است.»
در این گزارش شماری از مالباختگان سرقت تجربه خود از مورد سرقت واقع شدن را بیان نمودند و یک جامعه شناس نیز تاکید کرده برای حل مساله سرقت ابتدا باید ریشه های آن شناسایی شود، او همین طور گفته که اگر پلیس احساس می کند که وظایفی دیگری هم دارد که سبب شده تا بر اقدماتش در مبارزه با سرقت اثربگذارد، لازم است که در این وظایف بازبینی شود، چونکه چیزی مهم تر از امنیت در جوامع وجود ندارد.
متن کامل این گزارش را اینجا بخوانید.

برخی اخبار پربازدید امروز سرویس اجتماعی ایسنا:
دخمه هایی در غبار
شایع ترین علایم «کاوازاکی»
توضیح فراجا درباره ی ویدیوی مامور پلیس در کرمانشاه
تغییر برخی دکه های روزنامه به کتابفروشی و صنایع دستی/ لزوم خروج ۲۵ شغل مزاحم از تهران
منبع:

1401/11/25
10:53:48
5.0 / 5
414
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد