محققان بریتانیایی می گویند؛

کودکان IVF مشکلات قلبی بیشتری ندارند

کودکان IVF مشکلات قلبی بیشتری ندارند

به گزارش سلامت باشی، محققان دریافته اند که سلامت قلب کودکانی که از راه لقاح آزمایشگاهی (IVF) آبستن می شوند مشابه سلامت همسالانشان که به صورت طبیعی آبستن شده اند، است.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، این مطالعه بزرگ هیچ تفاوت قابل توجهی در فشار خون، ضربان قلب، کلسترول و اندازه گیری گلوکز بین بچه هایی که به صورت طبیعی بوجود آمده اند و بچه هایی که با بهره گیری از فناوری های کمک باروری (ART) مانند IVF تشکیل شده اند، نشان نداد.
دکتر «احمد الحکیم»، محقق ارشد این مطالعه از دانشگاه بریستول در بریتانیا، اظهار داشت: «والدینی که از راه فناوری کمک باروری آبستن می شوند یا امیدوارند آبستن شوند، بنظر می رسد سلامت قلبی متابولیک در کودکان آبستن شده قابل مقایسه با کودکان باردارشده به شیوه طبیعی است.»
از زمان تولد نخستین "کودک لوله آزمایشی" در سال ۱۹۷۸، سوالاتی در مورد سلامت بچه هایی که از راه IVF آبستن می شوند وجود داشته است.
داده های مورد استفاده برای این مطالعه از ۸۶۰۰ کودک در مطالعه کودکان دهه ۹۰ بریستول بود که از سال ۱۹۹۱ زنان آبستن و فرزندان آنها را دنبال می کرد.
محققان اطلاعات ۳۵۰۰۰ فرزند اروپایی، سنگاپوری و استرالیایی را از دوران کودکی تا اوایل ۲۰ سالگی بررسی کردند.
آنهایی که با روش لقاح مصنوعی بوجود آمده بودند، سطح کلسترول کمی بالاتر در دوران کودکی داشتند، اما این میزان تا بزرگسالی ادامه نداشت. برخی از نشانه های فشار خون کمی بالاتر در بزرگسالی وجود دارد.


منبع:

1401/11/20
12:32:00
5.0 / 5
546
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد