گزارش محققان چینی؛

استروژن بر احتمال سکته مغزی در زنان تاثیر دارد

استروژن بر احتمال سکته مغزی در زنان تاثیر دارد

سلامت باشی: وقتی صحبت از کاهش خطر سکته مغزی در بین زنان می شود، تحقیقات جدید نشان میدهد که هر چه یک زن در طول زندگی اش بیشتر در معرض استروژن قرار گیرد، بهتر است.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، این یافته حاصل نزدیک به یک دهه ردیابی خطر سکته مغزی در بین حدودا ۱۲۳۰۰۰ زن چینی بعد از سن یائسگی است.
محققان به این نتیجه رسیدند افرادی که دوره باروری نسبتاً طولانی مدتی پیش از یائسگی داشته اند، با خطر کمتر سکته مغزی ایسکمیک و سکته هموراژیک مواجهند.
سکته مغزی ایسکمیک شایع ترین شکل سکته مغزی است که در اثر انسداد جریان خون در مغز ایجاد می شود. سکته مغزی هموراژیک با خونریزی در مغز ایجاد می شود.
«پیجه سونگ»، نویسنده این مطالعه از دانشگاه ژجیانگ چین، می گوید: «این نتایج غیرمنتظره بود و بینش جدیدی در مورد ارتباط بین عوامل باروری و خطر سکته مغزی ارائه می کند.»
محققان جهت بررسی ارتباط محافظتی احتمالی بین استروژن و خطر سکته مغزی، روی مجموعه ای از زنان بین ۴۰ تا ۷۹ سال تمرکز کردند. هیچ کدام از آنها بین سالهای ۲۰۰۴ و ۲۰۰۸ سابقه سکته مغزی نداشتند.
محققان تعداد دفعات بچه دار شدن شرکت کنندگان و یا این که آیا قرص های ضدبارداری مصرف می کردند یا نه (و برای چه مدت) در نظر گرفتند، برای اینکه هر دو به طور معمول سطح استروژن را بالا می برند. الگوهای شیردهی که تمایل به کاهش قرار گرفتن در معرض استروژن دارند نیز مورد توجه قرار گرفتند.
محققان حدودا ۹ سال شرکت کنندگان در مطالعه را ردیابی کرد و در طول این مدت کمی بیش از ۱۵۰۰۰ سکته مغزی رخ داد. اکثریت قریب به اتفاق گرفتار سکته ایسکمیک بودند.
سپس شرکت کنندگان به چهار گروه تقسیم شدند که از کمترین زمان بین نخستین عادت ماهانه و یائسگی (۳۱ سال) و طولانی ترین زمان (۳۶ سال) بود.
پس از بررسی هر گروه در مقابل بروز سکته مغزی، تیم دریافت که زنان در گروهی که طولانی ترین مدت در معرض استروژن بودند، در مقایسه با بانوانی که در گروه کوتاه ترین مدت در معرض استروژن بودند، ۵ درصد کمتر در معرض خطر سکته مغزی ایسکمیک و ۱۳ درصد کمتر در معرض سکته مغزی قرار داشتند.
این تیم به این نتیجه رسید که قرار گرفتن در معرض استروژن به کاهش خطر کلی سکته کمک می نماید.
این یافته نشان میدهد بانوانی که مرده زایی، سقط جنین یا خاتمه حاملگی بیشتری را تجربه می کنند، ممکنست با خطر بیشتر سکته مغزی مواجه شوند، در صورتیکه آنهایی که از قرص های ضد حاملگی خوراکی استفاده می نمایند، ممکنست با کاهش خطر مواجه باشند.


منبع:

1401/11/17
13:49:57
5.0 / 5
399
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد