تاثیر مخرب كووید-۱۹ بر ۴۷۶ میلیون مردم بومی جهان

تاثیر مخرب كووید-۱۹ بر ۴۷۶ میلیون مردم بومی جهان

سلامت باشی: آنتونیو گوترش، دبیركل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز بین المللی مردم بومی جهان اعلام نمود كه كووید-19 تأثیر مخربی بر بیش از 476 میلیون مردم بومی در سراسر دنیا داشته است.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، دبیرکل سازمان ملل در این زمینه اشاره کرد: در طول تاریخ، مردم بومی توسط بیماری هایی نشات گرفته از مناطق دیگر از بین رفته اند که هیچ مصونیتی در مقابل آنها نداشتند.
وی اشاره کرد: قبل از همه گیری فعلی، مردم بومی از قبل با نابرابری های ریشه دار، ننگ و تبعیض روبرو شده بودند. برای مثال دسترسی نامناسب به مراقبت های بهداشتی، آب تمیز و دفع بهداشتی فاضلاب، لطمه پذیری آنان را بیشتر می کند. مردم بومی در درجه نخست در مشاغل سنتی و اقتصادهای معیشتی یا در بخش غیر رسمی کار می کنند و همه اینها به شدت تحت تأثیر این همه گیری قرار گرفته اند.
گوترش در ادامه تشریح کرد: زنان بومی که غالباً تامین کننده اصلی غذا و تغذیه خانواده های خود هستند با تعطیل شدن بازارهای صنایع دستی، تولید و کالاهای دیگر خصوصاً تحت فشار قرار گرفته اند. همین طور باید با فوریت به مشکلات کودکان بومی بپردازیم که دسترسی به فرصت های یادگیری مجازی ندارند.
بنابر اظهارات دبیرکل سازمان ملل، در سرتاسر جهان، مردم بومی در صف نخست اقدامات دشوار زیست محیطی و اقلیمی بوده اند و لغو اجرای اقدامات حفاظت از محیط زیست در طول این بحران، سبب افزایش دست درازی معدنچیان و چوب بران غیرقانونی به سرزمین های مردم بومی شده است. خیلی از افراد بومی قربانی تهدیدها و خشونت ها شده اند و بسیاری نیز جان خودرا از دست داده اند.
در رویارویی با چنین تهدیداتی، مردم بومی تاب آوری فوق العاده ای نشان داده اند. جوامع بومی با استقلال برای مدیریت زمین ها، قلمرو و منابع خود، امنیت غذا و مراقبت را بوسیله محصولات و طب سنتی تضمین کرده اند.
بنابر گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان ملل متحد، مردم "کارن" در تایلند آیین باستانی خود "Kroh Yee" "کروه یی" یا بسته شدن روستا را برای مقابله با همه گیری، احیا کرده اند.
چنین راهکارهایی در سایر کشورهای آسیا و آمریکای لاتین اعمال شده است که جوامع، مناطق خودرا برای جلوگیری از ورود افراد می بندند.
تحقق حقوق افراد بومی به معنای اطمینان از مشارکت و سهیم شدن آنان در پاسخ و راهکارهای بهبودی از کووید-۱۹ است.
گوترش در ادامه اشاره کرد: باید با مردم بومی در تلاش ها برای بازسازی مستحکم تر و بهبودی بعد از بحران، مشورت شود. از شروع همه گیری جهانی، کارگزاری های تخصصی سازمان ملل متحد تلاش نموده اند تا از حقوق مردم بومی حمایت کنند. ما برای حفاظت از سلامتی و ایمنی و تامین دسترسی به حمایت اجتماعی و فرصت های اقتصادی، کمک کرده ایم و نظام ملل متحد به تحقق اعلامیه ملل متحد درباره حقوق افراد بومی و تقویت تاب آوری آنان، متعهد باقی می ماند.1399/05/19
23:16:33
5.0 / 5
1878
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد