محققان سوئدی می گویند؛

بدخوابی در نوجوانی ریسک بیماری ام اس را زیاد می کند

بدخوابی در نوجوانی ریسک بیماری ام اس را زیاد می کند

به گزارش سلامت باشی، تحقیقات جدید نشان داده است نوجوانانی که به صورت منظم نمی توانند خواب خوب شبانه داشته باشند، امکان دارد در بزرگسالی با خطر بیشتر مبتلا شدن به بیماری ام اس مواجه باشند.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، دکتر «آنا کارین هدستروم»، نویسنده این مطالعه از مؤسسه کارولینسکا سوئد، اظهار داشت: «ما دریافتیم که کم خوابی یا تجربه خواب باکیفیت پایین در نوجوانی خطر ابتلاء به ام اس را تا ۵۰ درصد بالا می برد.»
ام اس یک بیماری عصبی ناتوان کننده است که سیستم عصبی مرکزی بدن را هدف قرار می دهد، که اساساً ارتباط کوتاهی بین بدن و مغز بوجود می آورد.
طبق اعلام انجمن ام اس، مشکلات خواب همچون بی خوابی، خواب زیاد، نارکولپسی یا آپنه خواب در بین افرادی که ام اس دارند در مقایسه با همسالان سالم شایع تر است.
محققان در این مطالعه، پرسشنامه های خواب نوجوانان را در مقطعی بین سالهای ۲۰۰۵ و ۲۰۱۸ بررسی کردند.
این پرسشنامه ها بر روی عادات خواب و کیفیت خواب زمانی که شرکت کنندگان بین ۱۵ تا ۱۹ ساله بودند، و هیچکدام مبتلا به ام اس تشخیص داده نشده بودند، تمرکز داشتند.
به عنوان مثال، از همه خواسته شد تا به یاد بیاورند که چه مدت در ایام کار و / یا مدرسه در مقابل چه مدت در تعطیلات آخر هفته و روزهای تعطیل می خوابیدند. "خواب کوتاه" کمتر از هفت ساعت خواب در شب بود، در حالیکه "خواب کافی" بین هفت تا نه ساعت تعریف شد. ماندن در رختخواب ۱۰ ساعت یا بیشتر بعنوان "خواب طولانی" تعبیر شد.
همچنین از همه خواسته شد که کیفیت خواب خویش را در مقیاس ۱ تا ۵ (با ۵ بهترین) رتبه بندی کنند.
در میان افرادی که در نهایت به ام اس مبتلا شدند، میانگین سنی تشخیص ۳۵ سال بود.
پس از بررسی اعداد و ارقام، تیم در نهایت به این نتیجه رسید که تجربه منظم "خواب کوتاه" با ۴۰ درصد بیشتر خطر ابتلاء به ام اس در بزرگسالی در مقایسه با "خواب کافی" مرتبط می باشد.
در مقابل، "خواب طولانی" با خطر بالاتر ابتلاء به ام اس مرتبط نیست.
از سوی دیگر، افرادی که گفته بودند کیفیت خواب در دوره نوجوانی شأن به صورت کلی ضعیف است، ۵۰ درصد بیشتر در معرض خطر ابتلاء به این بیماری قرار داشتند.
به گفته محققان، کمبود خواب و کیفیت پایین خواب با التهاب سیستمیک و اختلال در عملکرد ایمنی مرتبط می باشد. با گذشت زمان، هر دو می توانند صدمه پذیری را نسبت به مسائل مزمن سلامت و بیماری های جدی بالا برند.


منبع:

1401/11/11
10:03:31
5.0 / 5
365
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد