مدیركل امور دارو و مواد تحت كنترل سازمان غذا و دارو مطرح كرد

ضرورت بازبینی در بودجه دارویاری در 1402

ضرورت بازبینی در بودجه دارویاری در 1402

به گزارش سلامت باشی، مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه اگر الزامات طرح دارویاری رعایت نشود، پایداری زنجیره تأمین دارو بهم می ریزد، بر ضرورت بازبینی در اعتبارات طرح دارویاری برای سال آینده، تاکید نمود.به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، دکتر محمد پیکان پور درباره ی وضعیت ذخایر دارویی، اظهار داشت: باتوجه به شرایطی که متاسفانه در مهر ماه صورت گرفت و برخی کمبودهای دارویی حتی در بعضی داروهای روتین مانند استامینوفن و بروفن و... بوجود آمد، اما در این بازه دو ماهه گذشته اقدامات شبانه روزی درحال انجام بوده که این کمبودها رفع گردد. بطور مثال میزان تولید استامینوفن از یک میلیون و ۲۰۰ در مهر ماه به بالای هفت میلیون در آبان و آذر رسیده است. میزان تولید سوسپانسیون بروفن از ۳۰۰ هزار عدد در مهر ماه به دو میلیون و ۳۰۰ هزار عدد رسیده است.
افزایش ۵ برابری تولید آنتی بیوتیک ها در کشور ترخیص ۴۰۰ میلیون دلار قلم دارویی از گمرک
وی با اعلان اینکه می توان اظهار داشت که بطور کلی میزان تولید آنتی بیوتیک ها در کشور پنج برابر بالا رفته است، اظهار داشت: خیلی از خطوط تولیدی که کمبود داشتند، حالا سه شیفت دارند تولید می کنند که جای قدردانی از تولیدکنندگان دارد که تمام قد پای کار آمدند تا این مشکلات مرتفع شود. در عین حال حالا سرم سازهای ما سه شیفت مشغول فعالیتند و حتی جمعه ها هم روند تولیدشان را متوقف نکردند تا بازار به اشباع برسد. همزمان در کنار تولید، تامین کسری ها از مسیر واردات هم پیگیری می شود که قسمتی از کمبودها جبران شود. در عین حال ترخیص اقلامی که در گمرک مانده بود، به سرعت انجام شد که در این بازه زمانی دو ماهه نزدیک به ۴۰۰ میلیون دلار اقلامی که در گمرک مانده بود، مرخص شد و ذخیره دارویی بالای شش ماه کشور از حدود ۳۰ درصد در مهر ماه به ۶۰ درصد در ابتدای دی ماه رسید.
الزامات دارویاری رعایت نشود، پایداری زنجیره تامین دارو بر هم می ریزد
پیکان پور در ادامه درباره ی تعداد کمبودها دارویی، اظهار داشت: ما در نحوه احصاء کمبودهای دارویی تغییر رویه ای داده ایم. هم اکنون کمبودهای دارویی در همکاری با معاونت های غذا و داروی دانشگاه های علوم پزشکی از مسیر انجمن داروسازان استانها به تفکیک و از مسیر شرکت های پخش، به انضمام گزارش های دریافتی از تی تک، احصاء شده و مورد پالایش قرار می گیرد که آخرین گزارش مان در این زمینه تا دو روز دیگر منتشر می شود. البته آنچه درباره ی کمبودهای دارویی باید مدنظر قرار گیرد، این است که اتفاقاتی که در راستای رفع اشکال کمبود انجام شده، در صورتیکه الزامات طرح دارویاری و مواردی که از طرف رئیس جمهور تکلیف شده، از طرف نهادهای دیگر مورد رعایت قرار نگیرد، پایداری زنجیره تامین دارو را بر هم می زند. بطور مثال تکلیفی که در تاریخ اول آبان ماه از طرف معاون اول رئیس جمهور به بانک مرکزی در حوزه اختصاص ۱۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات به شرکت های داروسازی، اعلام شد، بدین سبب بود که سرمایه در گردش شرکتها بواسطه تغییری که در نرخ ارز انجام شد، بتواند تامین گردد. ۲۲ آبان ماه باردیگر با بانک مرکزی مکاتبه شده و ۷۲ ساعت فرصت داده شد تا این ۱۵ هزار میلیارد تومان در دستور کار قرار بگیرد. با اینحال بانک مرکزی در تاریخ ششم آذر ماه با بانکهای عامل مکاتبه کرده که این در دستور پرداخت قرار بگیرد.

وی اضافه کرد: در عین حال در ۳۰ آذر ماه گزارش داده اند که ۱۵ هزار میلیارد تومان مورد نیاز صنعت داروسازی را پرداخت کردیم، اما طبق بررسی ها مشخص شد که ۱۰ هزار میلیارد تومانش وام های مربوط به سال ۱۴۰۰ بوده که فقط تمدید اعتبار شده و اگر طرح دارویاری هم اجرا نمی شد، آن اتفاق می افتاد. باید توجه کرد که اگر چرخه نقدینگی مورد پایش دقیق قرار نگیرد و تامین مالی صنعت داروسازی از سمت نهادهای مربوطه انجام نشود، در وضعیت دارو اثرگذار خواهد بود. رئیس جمهور بتازگی در نشستی تکلیف مصرح کردند که همچنان مواردی که در زمینه دارو تکلیف شده، در دستور پرداخت قرار گیرد تا مشکلات دارویی مرتفع شود و پرداخت از جیب مردم افزایش نیابد. یک مورد از این موارد ۱۲ هزار میلیارد تومان بدهی بیمارستان های ما به شرکت های پخش است که دراین زمینه تامین اجتماعی هم فقط به بخش سرپایی اشاره می کند و اشاره نمی کنند که در بستری بدهی هایشان گاهی از آذر سال قبل یا از فروردین امسال هنور پرداخت نشده است. وقتی گزارش می شود که دارویی در فلان بیمارستان کمبود دارد و بررسی می نماییم می بینیم از آنجا که پرداخت های بیمارستان انجام نشده، بیمارستان توان مالی برای خرید دارو را ندارد و کمبود مختص آن بیمارستان به وجود آمده و روی چرخه تامین دارو اثر گذاشته است.
لزوم بازبینی در اعتبارات دارویاری
پیکان پور که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می کرد، در ادامه با تأکید بر لزوم بازبینی در اعتبارات طرح دارویاری برای سال آینده، اظهار داشت: در حال حاضر بحث بودجه ۶۹ هزار میلیاردی برای دارویاری در سال ۱۴۰۲ عنوان شد. شایسته است که سازمان برنامه و بودجه طبق تعهداتی که داده شده، عملکرد ۷۳ هزار میلیارد تومانی دارویاری را که مربوط به سال قبل بود، مورد پایش قرار دهد. این که عملکرد نداشتن بیمه ها، مبنای این شود که ریال کمتری برای سال آینده اختصاص داده شود، مناسب نمی باشد.

وی در این زمینه اشاره کرد: باید توجه کرد که اقتضائات اقتصاد سلامت، با اقتصاد کلان متفاوت می باشد. در ۶۹ هزار میلیارد تومانی که پیش بینی شده، عملا عملکرد بیمه ها چرا کاهش یافته، بدین سبب بوده که قسمتی از نقدینگی که باید به زنجیره تامین تزرق می شده، بموقع تزریق نشده و قسمتی از دارو از خارج از روند دارویاری به دست بیمار رسیده است. اگر مقرر است که در سال آینده بیمار هزینه کمتری دهد که رئیس جمهور هم بر آن تاکید نمودند، لازم است که این اعداد و ارقام مورد اصلاح قرار گرفته و بودجه مبتنی بر برنامه باشد.

منبع:

1401/10/28
14:44:48
5.0 / 5
327
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد