چالش نگه داشت پزشک در مراکز درمانی تامین اجتماعی

چالش نگه داشت پزشک در مراکز درمانی تامین اجتماعی

سلامت باشی: کارشناسان تامین اجتماعی چالش های بخش درمان سازمان تامین اجتماعی را برشمردند و درباره ی عوامل عدم نگه داشت پزشکان و کادر درمان در این عرصه به گفت و گو نشستند.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، علی اعتصام پور، مدیرسابق درمان تامین اجتماعی استان اصفهان با حضور در برنامه کشیک سلامت شبکه سلامت سیما به این پرسش که « چرا کادر درمان که سرمایه های اصلی نظام سلامت هستند از بیمارستان های تامین اجتماعی ناراضی و درحال خروج هستند و علاقه ای به همکاری با کلینیک های تامین اجتماعی ندارند؟ » پاسخ داد و اظهار داشت: در سازمان تامین اجتماعی که مخاطب آنها بخش کارگری و مستضعف جامعه هستند مبنا آنست که تعرفه ها عمومی غیردولتی محاسبه می شود، اما پرداختی به پزشکان و کادر درمان برمبنای تعرفه عادی صورت می گیرد.
وی ادامه داد: من به عنوان پزشک قلب اگر اکو یا آنژیوگرافی انجام می دهم دریافتی ام حدود یک چهارم تا یک پنجم دریافتی بخش خصوصی است و با این تورمی که حالا با آن مواجهیم پاسخ سؤال شما روشن است؛ به ویژه آنکه هم اکنون مهاجرت به کشورهای همسایه از طرف پزشکان را شاهد می باشیم.
مدیرسابق درمان تامین اجتماعی استان اصفهان با اشاره به اینکه در بزرگترین بیمارستان های تامین اجتماعی در استان ها، گاهی رادیولوژیست نداریم و تقاضای همکاری از دیگر مراکز می شود اظهار داشت: دندانپزشکان یک پنجم تا یک شش دریافتی نسبت به بخش خصوصی دارند و اینها موجب می شود پزشک رضایت نداشته باشد. البته معتقدم در کل نظام سلامت کشور همین معادله ها برقرار است و با وجود تلاش ها، رضایت کافی وجود ندارد.
اعتصام پور ضمن اشاره به این که گفت و شنود در سازمان تامین اجتماعی به مثابه حلقه ای گم شده است اظهار داشت: این سازمان به عنوان بزرگترین خریدار خدمت قریب به ۵۰ هزار میلیارد تومان در سال هزینه می کند و دومین خریدار خدمت در کشور است اما باید به جرات بگویم برنامه استراتژیکی در زمینه درمان ندارد.
وی افزود: سازمان تامین اجتماعی توسط برخی معاونینی اداره می شود که از بیرون آمده اند و اشرافی بر ظرایف و حساسیت های سازمان ندارند. معتقدم حوزه سلامت نباید با سیاست خلط شود؛ برای اینکه مقوله تخصصی است که با جان مردم سروکار دارد. اصلاح تعرفه ها یک سال است که پشت دفتر مدیرعامل و هیئت مدیره سازمان معطل مانده و تا وقتی اصلاح نشود، نمی توان انتظار ارتقای رضایتمندی داشت.
مدیرسابق درمان تامین اجتماعی استان اصفهان تصریح کرد که باید با نگاه تحولی به سازمان تامین اجتماعی نگریسته شود. تغییر ساختاری در نظام بروکراتیک اداری در این سازمان ضروری به نظر می آید.
به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، محمدحسین اباذری، مدیرسابق درمان تامین اجتماعی استان سیستان و بلوچستان نیز با اشاره به اینکه درمان دارای دو بعد سخت افزاری و نرم افزاری است اظهار داشت: بخش نرم افزاری اساس کار را تشکیل می دهد که توسط نیروی انسانی مجرب و متعهد محقق می شود. ۲۰ سال قبل، آرزوی یک پزشک، استخدام در تامین اجتماعی بود، اما امروز متاسفانه روند جذب برعکس شده و مشکل حتی در زمینه پزشکان نیست و سال قبل پرستار نیز نتوانستیم جذب نماییم.
وی ادامه داد: نظام پرداختی که امروز در جامعه پزشکی حاکم است مربوط به دهه ۷۰ است و پاسخگوی نیاز امروز نخواهد بود و مستلزم یک بازبینی کلی است.
مدیرسابق درمان تامین اجتماعی استان سیستان و بلوچستان ضمن اشاره به این که در استان سیستان و بلوچستان کسی که استخدام شد به ندرت امکان انتقال به استانهای برخوردار دارد اظهار نمود: از آن سو مباحثی وجود دارد که شاید به تامین اجتماعی مربوط نشود؛ بطورمثال در شهرستان سراوان امکانات رفاهی وجود ندارد و به عبارت دیگر هجرت پزشکان، پرستاران و پیراپزشکان از سازمان به خارجِ آن دلیلهای چندگانه دارد.
اباذری با اهمیت ترین چالش را در این عرصه تجویز یک نسخه واحد از طرف تامین اجتماعی برای کل کشور دانست و اظهار داشت: این در شرایطی است که شرایط اقلیمی، جغرافیایی، محرومیت، پراکندگی و غیره در جذب و نگه داشت نیروی انسانی اثرگذار می باشد. در استان سیستان و بلوچستان از این شهر به آن شهر ۲۰۰ کیلومتر فاصله وجود دارد و شمال به جنوبش ۱۱۰۰ کیلومتر است و وقتی دستورالعمل واحد است، مدیریت و ایجاد رضایتمندی سخت می شود.
وی ادامه داد: مشکلات نظام پرداخت فقط مختص پزشک نیست و کادر درمان را هم در برمی گیرد و لازمه اش این است که باتوجه به جامعه هدف ۴۵ میلیونی بیمه شدگان تامین اجتماعی، نیروی انسانی بیش از اینها مورد توجه قرار بگیرد. دریافتی یک پرستار در وزارت بهداشت با تامین اجتماعی چهار تا پنج میلیون تومان متفاوت است و مراکز نیروهای مسلح شاید چهار برابر برای نیرو هزینه می کند تا بتوانند او را در استان نگه دارند.
مدیرسابق درمان تامین اجتماعی استان سیستان و بلوچستان در پاسخ به این پرسش که «در سال ۹۸ حدود ۸۰۰ نفر و در سال ۹۹ حدود ۶۰۰ پزشک از تامین اجتماعی رفته اند، علت چه بوده است و برای جذب و نگه داشت پزشکان باید چه کرد؟ » اظهار داشت: پرسنلی که حالا در تامین اجتماعی مشغول به خدمت هستند نهایت تلاش خودرا برای ارائه بهترین خدمت به کار بسته اند اما مسئله مهم، نبود امنیت شغلی پزشکان است.
اباذری اضافه کرد: برخلاف رشته های پیراپزشکی که با آزمون استخدام می شوند و حکم کارگزینی دارند، در جامعه پزشکی این اتفاق نمی افتد و پزشک در تامین اجتماعی با قرارداد پرکیس جذب می شود و بسته به نوع عملکردش حق الزحمه دریافت می کند.
وی ضمن اشاره به این که در سنوات گذشته هرسال پزشکان ما تغییر وضعیت پیدا می کردند و قرارداد ثابت داشتند، اما چندسال است که این اتفاق نیفتاده اظهار نمود: متاسفانه چارت های تشکیلاتی مراکز درمانی مربوط به ۱۰ تا ۱۵ سال قبل باشد، آن زمان جمعیت تحت پوشش تامین اجتماعی کمتر بوده است و امروز به بالای ۴۰ میلیون نفر رسیده است و باید برای آن برنامه ریزی شود. یک پزشک چند بیمار در یک ساعت باید ببیند؟ آیا حق الزحمه ای به او پرداخت می شود؟.1401/10/25
15:01:21
5.0 / 5
342
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد