کرونا در ایران باردیگر بالا می رود؟

کرونا در ایران باردیگر بالا می رود؟

به گزارش سلامت باشی، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به چرایی ناکامی چین در سیاست صفر کرونا، درعین حال درباره ی شرایط بیماری در کشور، اظهار داشت: کاهش نسبی کرونا در کشور طی ماه های اخیر وجود داشته و خوشبختانه هم آمار مبتلاشدن و هم آمار مرگ ومیر ناشی از آن بسیار پایین است؛ اما همیشه باید خطر بالقوه آنرا در نظر داشت و این هشدار وجود دارد.دکتر سید احمد طباطبایی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به افزایش شیوع ویروس کرونا در چین، اظهار داشت: کشور چین همیشه در گزارش های مربوط به کرونائی که ارائه می دهد، سبب شده که همه دانشمندان در حوزه قضاوت وضعیت شیوع و بهبودی بیماری در این کشور شک و شبهه داشته باشند. نمی شود که جمعیت بیش از یک میلیاردی، تعداد کرونایش به صفر برسد. البته چینی ها سیاست کرونای صفر را در پیش گرفته بودند و تبلیغات بین المللی هم وجود داشت که چینی ها کرونا ندارند یا خیلی کم شده است.

وی اضافه کرد: در صورتیکه در جوامع دیگر این وضعیت وجود نداشت و کشورهای مختلف تا حدودی اهتمام می کردند که آمار درستی از کرونا ارایه کنند. حالا که میزان کرونا در سایر کشورها پایین آمده، احتمالاً به این دلیل است که ایمنی در جوامع به سبب مبتلاشدن به عفونت کرونا به وجود آمده که اصطلاحا به آن ایمنی گله ای می گوییم. بر این اساس جامعه به سبب مبتلاشدن به بیماری، به تدریج در مقابل بیماری ایمن شده و ممکنست که شیوع بیماری در آن کشور کم شود.
۶ پیک کرونا را در کشور رد کردیم
طباطبایی افزود: در عین حال در کشورهایی مانند کشور ما، واکسیناسیون مقابل کرونا انجام شد و با آنکه خیلی از واکسن هایی که ما وارد و تزریق کردیم، چینی بود، اما توانست ایمنی نسبی را در جمعیت ایرانی بوجود آورد. باید توجه کرد که ما تقریباً شش پیک کرونا را در کشور رد کرده ایم که تعدادی از این پیک ها با سویه اُمیکرون و برخی هم با سویه های آلفا، بتا، دلتا و... بود. هر یک از این ها هم می توانست ایمنی های مختلف و متقاطعی را برای جامعه بوجود آورد.

وی با اعلان اینکه معین نیست که کرونائی که حالا در چین شایع شده، از چه سویه ای است، اظهار داشت: این که آیا واریانت شایع ۸ در چین BA۵ است یا BQ۱ است، معلوم نیست. با اینحال اخبار و اطلاعات نشان دهنده این است که در چین موارد مبتلاشدن درحال افزایش است. سازمان جهانی بهداشت هم هشدارهایی را دراین زمینه ارایه داده است. حتی حضور مسافران خارجی را در بعضی مناطق مختلف چین محدود کرده اند یا برخی را قرنطینه می کنند.
کرونا در ایران باردیگر بالا می رود؟
وی با اعلان اینکه گاهی با افزایش شیوع ویروس کرونا در کشورهای اروپایی، کشور ما هم پس از یکی دو ماه تقلیدی از وضعیت آنها داشت و شیوع بیماری در کشور ما هم افزایش می یافت، اظهار داشت: البته نمی توان این مساله را بسط و گسترش داد و بگوییم که اساسا از چین هم این تقلید را خواهیم داشت. گرچه در مهر ماه هشدارهایی درباره ی این که ممکنست در آذر و دی ماه باردیگر پیکی از کرونا را در کشور داشته باشیم، داده می شد، اما این مساله در کمیته علمی کرونا مورد اجماع نبود که آیا واقعا با این افزایش موارد مبتلاشدن در آذر و دی ماه مواجه می شویم یا خیر؟. آنچه که مسلم است و نمی توان به آن شک کرد، این است که به هیچ وجه مردم سفارش های بهداشتی را فراموش نکنند؛ بحث فاصله گذاری اجتماعی، حضور در مجامع عمومی با ماسک، شست وشوی منظم دست ها و... را رعایت نمایند.
واکسن ها کرونا را به صفر می رسانند؟
طباطبایی با اشاره به تزریق واکسن کرونا، اظهار داشت: واکسن از هر یک از سویه های قبلی کرونا تهیه شده باشد و استفاده شود، نقشی که می تواند داشته باشد، این است که شدت بیماری را در مقایسه با پیش از دوران واکسیناسیون کاهش داده است. ادعای این که واکسن ها بتوانند کرونا را به صفر برسانند، ادعایی بود که در طول زمان اثبات نشد. بدین سبب باید اصرار کرد که نقش واکسن، کاستن از شدت بیماری و کاهش مرگ و میری ناشی از کروناست؛ نه به صفر رساندن بیماری.
کشورهای پرجمعیت، گوش به زنگ کرونا
وی اظهار داشت: شاید یکی از دلیلهای شکست سیاست های چین، این بوده که آنها ادعایشان این بوده که بیماری را به صفر رساندیم و به همین دلیل شاید خیلی از افراد به سبب همین ادعای به صفر رساندن بیماری، به سمت تزریق واکسن نرفته باشند و ایمنی نسبی در آنها ایجاد نشده باشد. باید توجه کرد که ایران جزو کشورهایی است که با آنکه میزان تزریق واکسنش پس از شروع مدارس کم شد، اما بطور کلی و نسبت به خیلی از کشورها وضعیت بسیار خوبی داریم و واکسن نوبت اول را درصد بالایی از مردم تزریق کردند و حتی نوبت های سوم و چهارم نیز از طرف درصد چشمگیری تزریق شده است که می تواند ایمنی نسبتا خوبی را برای جامعه بوجود آورد. بدین سبب شاید یکی از دلایلی که چینی ها در مهار کرونا شکست خوردند، القای این بود که کرونا را به صفر رساندیم. از طرفی چین جمعیت بسیار زیادی دارد و همین جمعیت بالا می تواند عاملی برای انتشار این بیماری باشد. در عین حال کشورهای پرجمعیت دیگر نیز مانند هند و... گوش به زنگ شدند و دارند به جوامع شان هشدار می دهند.

وی اشاره کرد: امیدواریم کشور ما با شیوع بیشتر کرونا مواجه نشود. کاهش نسبی کرونا در کشور طی ماه های اخیر وجود داشته است. خوشبختانه هم آمار مبتلاشدن و هم آمار مرگ ومیر ناشی از کرونا که بصورت رسمی در کشور گزارش می شود، بسیار پایین است؛ اما این ها نباید موجب دل خوشی مردم شود و حتما مسائل احتیاطی را رعایت نمایند. اگر هنوز واکسن تزریق نکردند، این کار را انجام دهند. البته نباید ایمنی واکسن را ۱۰۰ درصدی تلقی نمود، اما تاثیر آن روی کاهش مرگ ومیر پذیرفته شده است. همیشه باید خطر بالقوه کرونا را در نظر داشت و این هشدار وجود دارد. صحبت سر این بود که ممکنست پس از جام جهانی شیوعی را ببینیم، از طرفی جشن یلدایی که داشتیم و سال نو میلادی و... هم وجود دارند که باید منتظر بازخوردهای این ها باشیم. تنها نکته مهم رعایت مسائل بهداشتی و رعایت پروتکلهای بهداشتی است.

منبع:

1401/10/06
14:13:10
5.0 / 5
474
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد