محققان كانادایی می گویند؛

شیرخشک احتمال کم خونی را در نوزاد نارس بالا می برد

شیرخشک احتمال کم خونی را در نوزاد نارس بالا می برد

به گزارش سلامت باشی، تحقیقات جدید نشان داده است نوزادانی که زودتر از موعد به دنیا می آیند و از شیر خشک تغذیه می کنند امکان دارد مانند همتایان خود که از شیر مادر تغذیه می کنند به مکمل آهن نیاز داشته باشند.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، «گریس پاور»، محقق ارشد از دانشگاه دالهوسی کانادا، می گوید: «فقط به این علت که نوزاد شیرخشک غنی از آهن مصرف می کند، نباید تصور نماییم که تمام نیازهای آهن او برآورده می شود، چونکه آهن حاصل از شیرخشک امکان دارد مانند آهن شیر مادر جذب نشود.»
وی در ادامه اضافه کرد: «این یافته ها نشان داده است که امکان دارد احتیاج به بازبینی در بعضی از دستورالعمل های مکمل آهن داشته باشیم.»
در حال حاضر، انجمن اطفال کانادا مصرف مکمل آهن را برای نوزادان نارس که با شیر مادر تغذیه می کنند، سفارش می کند، اما نه برای کسانی که از شیر خشک تغذیه می کنند، چونکه شیرخشک حاوی آهن بیشتری نسبت به شیر مادر است.
برای مطالعه جدید، محققان سوابق سلامتی ۳۹۲ نوزاد متولد شده پیش از هفته ۳۱ حاملگی را از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۸ تحلیل و بررسی کردند.
حدود سه چهارم نوزادان در این مطالعه به صورت انحصاری از شیر خشک غنی از آهن تغذیه می کردند. یک چهارم دیگر به صورت جزئی یا انحصاری با شیر مادر تغذیه شدند.
محققان داده های در ارتباط با شیوه های تغذیه، دریافت آهن از شیرخشک و مکمل های آهن، و سطوح آهن خون گرفته شده در ۴ و ۶ ماهگی را جمع آوری کردند.
یافته ها نشان داد نوزادانی که به صورت انحصاری از شیر خشک تغذیه می کردند نسبت به نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کردند به میزان قابل توجهی آهن بیشتری دریافت نمودند.
بر اساس این گزارش، با این وجود، بیشتر از ۳۶ درصد از نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می شوند و کمی بیشتر از ۲۰ درصد از نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند، کمبود آهن داشتند.
این نتایج نشان داده است که مصرف بیشتر آهن از راه شیر خشک همیشه به ذخیره آهن بالاتر در خون تبدیل نمی گردد.
به گفته محققان، امکان دارد اجزای شیر مادر که در شیر خشک یافت نمی شوند، مانند هورمون ها، به افزایش جذب آهن در جریان خون نوزاد کمک کنند.
مصرف تلفیقی از شیر مادر و شیر خشک، به جای شیر خشک، میزان حفاظت کنندگی بیشتری دارد.


منبع:

1401/09/26
08:03:48
5.0 / 5
452
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد