مروری بر زندگی رستم قاسمی؛

پایان کار رستم با خان سیاست

پایان کار رستم با خان سیاست

به گزارش سلامت باشی، از هفده سالگی عضو سپاه پاسداران شد، ۴۳ ساله بود که فرماندهی قرارگاه خاتم الانبیاء را به او سپردند تا چهار سال بعد پایش به دولت هم باز شود و به وزارت نفت برود. با روی کارآمدن سیدابراهیم رئیسی شانس حضور مجدد در جلسات هیئت وزیران را پیدا کرد و این دفعه به وزارت راه و شهرسازی رفت تا گره از مشکل مسکن باز کند. پانزده ماه نگذشت که بیماری اش تشدید شد و نامه استعفایش را امضاء کرد و حالا یک روز بعد از انتخاب جانشینش در وزارت راه، در ۵۸ سالگی دارفانی را وداع گفت.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، رستم قاسمی در سال ۱۳۴۳ در روستای سرگاه شهرستان مهر استان فارس متولد شد و تحصیلات مقاطع دبستان و متوسطه را در همان استان پشت سر گذاشت. مُهر مدرک دیپلم و پایان دوران دبیرستانش خشک نشده بود که عضو سپاه پاسداران شد، به یگان های رزمی مهندسی اش پیوست و از جبهه های جنگ ایران و عراق سر درآورد. مدتی بعد فرماندهی همان یگان ها را عهده دار شد و جنگ که به پایان رسید به نهاد تازه تأسیس قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء رفت و آنجا هم فرماندهی مهندسی دریایی را به دست گرفت؛ سمتی که کمی بعد عنوان مشابه اش در سپاه پاسداران هم به او سپرده شد تا در نهایت به فرماندهی قرارگاه سازندگی نوح منصوب شود. رستم قاسمی خیلی زود از مسیر حوزه نظامی به مسیر عمران و سازندگی رفت.
اما از نیمه دهه هشتاد خورشیدی رستم قاسمی کم کم به چهره ای شناخته شده تبدیل و روزبه روز اسم و عکسش بیشتر در رسانه ها منتشر گردید. او با حکم فرمانده کل سپاه پاسداران به عنوان فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء منصوب شده و لازم بود بیشتر از گذشته در افکار عمومی شناخته شود. قاسمی تحصیلاتش در دانشگاه صنعتی شریف را تکمیل کرد و با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی عمران فارغ التحصیل شد. از همان سال ها به نفت وگاز و پتروشیمی هم علاقمند شد و به سبب جایگاهش در قرارگاه خاتم سمت مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت مهندسی نیروی نفت را به کارنامه اش اضافه کرد. تجربیاتش در نیروی دریایی سپاه هم به کار ریاست بر هیئت مدیره شرکت صنعتی دریایی ایران و شرکت کشتی سازی خلیج فارس آمد.
با شروع به کار دولت دوم محمود احمدی نژاد و تشدید علاقه وی به اعمال تغییرات مختلف در کابینه، رستم قاسمی در مرداد ماه ۱۳۹۰ به دنبال برکناری مسعود میرکاظمی برای تصدی پست وزارت نفت به مجلس معرفی گردید. جلسه بررسی صلاحیت وی در مجلس مخالفان و موافقان حضور چهره های نظامی در دولت و بخصوص در رأس وزارت نفت را رودرروی هم قرار داد اما نهایتا نتیجه به نفع قاسمی به اتمام رسید و به عنوان آخرین وزیر نفت دولت دهم از مجلس رای اعتماد گرفت.
رستم قاسمی همزمان با تشدید تحریم های نفتی پا به این وزارتخانه گذاشت و اصلی ترین چالش رستم در وزارت نفت دور زدن تحریم ها و فروش نفت در شرایط تحریم نفت و بانک بود. او روش های مختلفی برای دور زدن تحریم امتحان کرد که بعضی از آنها با حواشی روبرو شد و برخی دیگر البته کارساز شد و او توانست تا پایان دولت دهم دخل دولت را پر نگه دارد.
در زمان وزارت قاسمی در دولت احمدی نژاد، دکل حفاری نفت فورچونا با واسطه گری شرکتی ترکیه ای به شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران، از زیرمجموعه های وزارت نفت، به فروش رسید اما با وجود پرداخت هزینه ۸۷ میلیون دلاری آن، به ایران تحویل داده نشد. ماجرای گم شدن این دکل نفتی از اواخر مهرماه ۱۳۹۳ زمانی که ۱۴ نماینده مجلس در نامه ای به رئیس شان خواهان پیگیری پرونده شدند، به رسانه ها راه پیدا کرد و در نهایت شعبه ۱۶۳ مجتمع امور اقتصادی پنج متهم پرونده دکل نفتی را به زندان محکوم نمود. رستم قاسمی در آن زمان گم شدن دکل نفتی را رد کرده و گفته بود «دکل نفتی خودکار نیست که گم شود.»
با پایان دولت احمدی نژاد اما حضور قاسمی در دولت به انتها نرسید و در همان ماه های ابتدایی دولت نخست حسن روحانی از جانب حسین دهقان، وزیر وقت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، به عنوان مشاور وزیر برگزیده شد و کمی بعد هم بواسطه تجاربی که در حوزه مقابله با تحریم ها داشت سمتی مشابه نزد اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری دریافت کرد.
او از سال ۱۳۹۶ تصمیم گرفت سیاست ورزی حزبی را هم تجربه کند و در همان سال از جانب جبهه یکتا که تعدادی از فعالان سیاسی اصولگرا را تشکیل می داد که اغلب در دولت های نهم و دهم سمت و مسئولیتی داشتند، به عنوان یکی از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری عنوان شد، هرچند گزینه نهایی این جبهه برای انتخابات نبود.
رستم اما از ادامه مسیر کاندیداتوری در انتخابات ناامید نشد و در کوران ثبت نام خردوکلان های احزاب و جریان های سیاسی در اردیبهشت ۱۴۰۰ به عنوان یکی از گزینه های اصولگرایان برای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران نام نویسی کرد، هر چند قبل از اعلام اسامی تأیید صلاحیت شدگان توسط شورای نگهبان، از کاندیداتوری انصراف داد و به نفع ابراهیم رئیسی کنار کشید.
کار رستم با سیاست همچنان ادامه داشت و سوم شهریور ۱۴۰۰ بار دیگر با ۲۶۷ رای موافق از مجلس و این دفعه برای تصدی وزارت راه و شهرسازی رای اعتماد گرفت. اشتباهات چندین باره وی در جریان بررسی صلاحیتش و به کاربردن لفظ وزارت نفت به جای وزارت راه از جانب برخی رسانه ها مورد توجه قرار گرفت.
البته او نشان داد که همچنان در وزارت راه و شهرسازی به «نفت» به عنوان یک ابزار مناسب برای تأمین مالی پروژه مسکن فکر می کند و بدش نمی آید از تجارب گذشته و فروش نفت برای تأمین مالی ساخت ۴ میلیون مسکن بهره ببرد. او کوشید با طرح «نفت در مقابل مسکن» شرکت های چینی و ترکیه ای را برای راه اندازی مسکن در کشور جذب و سرمایه های آنان را با تحویل نفت بازپرداخت کند اما این پروژه آنطور که رستم قاسمی دوست داشت پیش نرفت و عملا مشکل زنجیره تأمین مالی به عنوان اصلی ترین مشکل تولید مسکن باقی ماند.
در شهریور سال جاری خبر دستگیری بازرس ویژه و مشاور قاسمی در وزارت راه و شهرسازی، به افترا فساد مالی توسط وزارت اطلاعات و همینطور روند کند مسکن سازی انتقادات از نحوه مدیریت وی بر وزارتخانه متبوعش را افزایش داد. از طرف دیگر بیماری رستم قاسمی خبرساز شد و تصاویر وی در بیمارستان در صدر اخبار قرار گرفت تا به تدریج زمزمه های رفتن او از وزارت راه قوت بگیرد. اما هیچ کس حاضر به تایید این خبر نبود.
البته این آخرین حواشی زندگی سیاسی رستم قاسمی نبود و انتشار «تصاویری خصوصی» از او که مربوط به سالها قبل بود؛ در فضای مجازی واکنش های زیادی به همراه آورد. این تصاویر نخستین بار توسط برخی چهره های خارج از کشور منتشر گردید. رئیس دفتر رستم قاسمی با تأیید اصالت این عکس ها اصرار کرد که این عکس ها «خصوصی» است و سالها قبل در محیط غیرعمومی در مالزی تصویربرداری شده است.
در نهایت ابتدای آذرماه سال جاری با تشدید بیماری وی و طرح احتمال ناتوانی وی در انجام وظایفش در وزارتخانه به موافقت رئیس جمهوری با استعفای قاسمی منجر گردید. تقریبا دو هفته بعد از کناره گیری او از وزارت راه و تنها یک روز بعد از رای اعتماد مجلس به مهرداد بذرپاش به عنوان جانشینش در وزارت راه، خبر درگذشت رستم قاسمی بر اثر بیماری سرطان در ۵۸ سالگی روی خروجی رسانه ها قرار گرفت. حالا ساعتی بعد از درگذشت وی؛ ادمین صفحه منتسب به رستم قاسمی با اشاره به این که رستم قاسمی در تمام دوران خدمتم، از میدان جنگ نظامی تا نبرد اقتصادی تلاش نموده در خدمت مردم باشد؛ از قول او از مردم خواسته او را حلال کنند.1401/09/17
23:09:54
5.0 / 5
426
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد