توسلی:

وزارت بهداشت در موضوع دارو غافلگیر شد

وزارت بهداشت در موضوع دارو غافلگیر شد

به گزارش سلامت باشی، نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بنده از روز اول هشدار دادم که در برنامه آقای عین اللهی درمان بر پیشگیری مقدم است و امروز در کارنامه ایشان می بینیم که هم درمان و هم پیشگیری گرفتار مشکل شده است.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، فتح الله توسلی در جلسه علنی بامداد امروز (سه شنبه) مجلس شورای اسلامی در طرح سوال خود از وزیر بهداشت درباب علت عدم توجه وزارت بهداشت به وضعیت بهداشتی و درمانی در شهرستان ها و روستاها بیان کرد: در ابتدا از تلاش شبانه روزی کادر درمان به خاطر زحماتی که در دو سال قبل و در دوران کرونا کشیدند قدردانی می کنم. صحبت های بنده به مفهوم نادیده گرفتن زحمات دولت و وزرا نیست اما هر کدام از ما در مقابل قرآن سوگند یاد کردیم که همیشه برای استقلال کشور و حفظ حقوق مردم از قانون اساسی دفاع نماییم و آرامش مردم و استقلال کشور را مدنظر داشته باشیم. اگر به خاطر بیاوریم در زمان رای اعتماد به آقای عین اللهی در شهریورماه ۱۴۰۰ در برنامه اعلامی ایشان هیچ استراتژی برای رفع دغدغه و چالش های حوزه بهداشت کشور وجود نداشت و بنده آن موقع گفتم در برنامه ایشان درمان بر پیشگیری مقدم است در صورتیکه سیاست سیستم سلامت پیشگیری را بر درمان مقدم می داند.
وی در ادامه اظهار داشت: بنده اعلام کردم که دکتر عین اللهی انسانی شریف و پزشکی خوب است اما لزوما نمی تواند وزیر موفقی باشد. حالا عملکرد ایشان در یک سال و سه ماه گذشته نشان میدهد آنچه که آن روز در برنامه ایشان دیدم در کارنامه شان رقم خورد. در ۴۵۴ روزی که ایشان مسئولیت وزارت بهداشت را برعهده داشتند ۲۷۷ تذکر کتبی از وی و ۲۲۴ سوال از عملکرد وزارت بهداشت در سامانه درج شده است، یعنی هر دو روز یک سوال و یک تذکر، ۹ فقره استیضاح و سه مورد تحقیق و تفحص ثبت شده است. آیا این آمار نگران کننده نیست؟
وی در ادامه اظهار داشت: در زمینه دارو وزارت بهداشت غافلگیر شد و برنامه ریزی دقیقی برای تامین دارو نداشت. از اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ هشدار داده شد که کارگروه سیاستگذاری و اختصاص ارز ترجیحی به وظایف خود عمل نکرده و تعامل لازم بین سازمان غذا و دارو و بانک مرکزی نیست. اما وزارت بهداشت به این هشدار توجه نکرد. کار را به جایی رساند که کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی در گزارش آبان ماه خود این مساله را متذکر شد. امروز با کمبود ۳۵۰ دارو که ۹۰ مورد آن پرمصرف است خصوصاً در مناطق محروم مواجه هستیم. بنده چند روز پیش به انبار داروی شهرستان مراجعه کردم و تنها ۶ مورد سرم در انبار دارو وجود داشت.
نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: در گزارش های نظارتی تاکید شده بود که تعطیلی خط تولید سرم سازی شهید قاضی تبریز و یا تعمیرات بدون برنامه آن منجر به کمبود سرم در کشور می شود اما این هشدار را جدی نگرفته و امروز با کمبود سرم و آنتی بیوتیک ها در سراسر کشور مواجه هستیم.
نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: بنده هیچ مشکلی با شخص وزیر بهداشت ندارم. بنده بر طبق کارنامه عملکردی ایشان و گزارش دستگاه های نظارتی و گزارش کمیسیون مجلس شورای اسلامی و آنچه که امروز در داروخانه ها می بینم عملکرد ایشان را زیر سوال می برم. بنده بدنبال مسائل حوزه انتخابیه نیستم، ایشان بسیاری از مسائل حوزه انتخابیه بنده را تامین کرده است، اما ما قسم خوردیم در مقابل مسائل عموم مردم بی تفاوت نباشیم. سوال بنده این است که در سال ۱۴۰۴ با این روند به کجا می رسیم؟. آیا سیاست های کلی و سفارش های رهبر انقلاب محقق می شود؟ ایشان در کتابی به طرح عدالت اشاره داشتند بنده خط به خط آنرا مطالعه کردم اما به هیچ کدام از آن عمل نشده است. ایشان در کتابی دیگر از بهترین کاغذ گلاسه بهره برده و گزارش عملکردی خودرا ارائه کرده است اما آنچه که بنده امروز می بینم و قضاوت می کنم بر طبق چیزی است که در داروخانه ها و بطن جامعه مشاهده می شود.
وی در ادامه اشاره کرد: کشوری که در منطقه حرف اول را می زند آیا باید در تهیه سرم با مشکل مواجه شود؟ مگر سرم چه چیز خاصی است که مردم باید داروخانه های مختلفی را برای یافتن آن زیرپا بگذارند. دستگاه عریض و طویل وزارت بهداشت پیش بینی لازم را برای تامین نیازهای اولیه در زمینه دارو نداشت. آیا با این رویه ارتقاء فاکتورهای سلامت که در سیاست های کلی بر آن تاکید شده محقق می شود؟
توسلی افزود: آقای عین اللهی وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی باید نگاه استراتژیکی به آینده داشته باشد. اما امروز حتی پزشکان حاضر نیستند در مناطق محروم کار کنند و نگاه وزارت بهداشت این است تا پزشکان در هر جایی که درآمد بیشتری دارد قرار گیرند.
منبع:

1401/09/15
11:29:22
5.0 / 5
438
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد