یافته محققان هلندی؛

چه موقع بهترین زمان ورزش برای سلامت قلب زنان است

چه موقع بهترین زمان ورزش برای سلامت قلب زنان است

سلامت باشی: مدت ها است که ورزش منظم به عنوان یک راه عالی برای حفظ سلامت قلب مورد ستایش قرار می گیرد، اما آیا ورزش صبحگاهی می تواند مزایای بیشتری نسبت به ورزش عصرگاهی داشته باشد.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، تحقیقات جدید نشان میدهد که برای زنان ۴۰ سال به بالا، پاسخ مثبت به نظر می آید.
«گالی آلبالاک»، نویسنده این مطالعه از دانشگاه لیدن هلند، می گوید: «اول از همه، می خواهم تاکید کنم که داشتن فعالیت بدنی یا انجام نوعی ورزش در هر زمانی از روز مفیدست.»
آلبالاک در ادامه اضافه کرد: «در واقع، بیشتر دستورالعمل های بهداشت عمومی نقش زمان بندی را به کلی نادیده می گیرند، و ترجیح می دهند بیشتر بر روی "دقیقاً چند وقت یک دفعه، چه مدت و با چه شدتی باید فعال باشیم" تمرکز کنند تا به بیشترین فواید سلامت قلب دست یابیم.»
در این تحقیق، پژوهشگران بر روی جزییات چرخه بیداری متمرکز بودند، چیزی که دانشمندان از آن به عنوان ریتم شبانه روزی یاد می کنند.
برای پی بردن به این موضوع، پژوهشگران الگوهای فعالیت بدنی و وضعیت سلامت قلب را در بین حدودا ۸۷۰۰۰ مرد و زن ردیابی کردند.
شرکت کنندگان در محدوده سنی ۴۲ تا ۷۸ سال بودند و نزدیک به ۶۰ درصد آنها زن بودند.
وقتی آنها به یک ردیاب فعالیت مجهز بودند که الگوهای تمرین را در طول یک هفته نظارت می کرد، همه سالم بودند.
وضعیت قلب آنها بطور متوسط به مدت شش سال بررسی گردید. در طول این زمان، حدودا ۲۹۰۰ شرکت کننده به بیماری قلبی مبتلا شدند، در صورتیکه حدود ۸۰۰ نفر سکته کردند.
با کنار هم قرار دادن «حوادث قلبی» در مقابل زمان بندی ورزش، پژوهشگران به این نتیجه رسیدند بانوانی که عمدتا در «اواخر صبح» یعنی حدودا بین ساعت ۸ بامداد تا ۱۱ بامداد ورزش می کنند، با کمترین خطر حمله قلبی یا سکته مواجهند.
در مقایسه با بانوانی که در اواخر روز بیشترین تحرک را داشتند، مشخص شد آنهایی که در اوایل یا اواخر بامداد فعالیت بیشتری داشتند، ۲۲ تا ۲۴ درصد کمتر در معرض خطر ابتلاء به بیماری قلبی بودند. و کسانی که بیشتر در اواخر بامداد ورزش می کردند، خطر نسبی سکته مغزی در آنها تا ۳۵ درصد کمتر بود.
با این حال، افزایش مزیت ورزش صبحگاهی در میان مردان مشاهده نشد.
چرا؟ آلبالاک اشاره کرد: «ما هیچ نظریه روشنی که بتواند این یافته را توضیح دهد، پیدا نکردیم و تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.»
محققان تاکید می کنند: «باوجودیکه بیشتر افراد شاغل این تایم زمانی را در اختیار ندارند، اگر این فرصت را دارید که بامداد ها فعال باشید بطورمثال در روز تعطیل یا با تغییر مسیر رفت وآمد روزانه تان، ضرری ندارد که اهتمام کنید روز خودرا با کمی فعالیت شروع کنید.»


منبع:

1401/09/02
12:55:27
5.0 / 5
388
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد