شرایط اهدای خون در ایران چیست؟

شرایط اهدای خون در ایران چیست؟

سلامت باشی: باید توجه کرد که خون ماده ای بیولوژیک و زنده با طول عمر محدود است و هیچ جایگزینی هم برایش وجود ندارد. در نتیجه نیاز به اهدای خون یک نیاز همیشگی است و بر این اساس مردم باید اهدای خون را در برنامه زندگی خود قرار دهند.به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، خون بافت زنده ای است که نجات بخش بوده و علاوه بر این که برای ادامه حیات خیلی از بیماران مبتلا به اختلالات خونی لازمست، در خیلی از اعمال جراحی و... نیز مورد استفاده قرار می گیرد. در عین حال با تمام پیشرفت های علمی بشر در درمان بیماران، هنوز هیچ ماده ای جایگزین خون و فرآورده های آن نشده است.
شرایط اهدای خون در کشور
باید توجه کرد که طبق اعلام مسئولان سازمان انتقال خون ایران، شرایط اهدای خون در کشور مشخص بوده و افراد واجد این شرایط می توانند نسبت به اهدای خون اقدام نمایند. این شرایط شامل سن بین ۱۸ تا ۶۰ سال، داشتن حداقل ۵۰ کیلوگرم وزن و برخورداری از سلامت کامل است. البته اهداکنندگان مستمر خون که حداقل در سال دو بار موفق به اهدای خون شده اند، تا سن ۶۵ سالگی نیز می توانند با نظر پزشک مستقر در مرکز انتقال خون و مشاور اهداکنندگان، خون اهدا کنند. در عین حال افراد هنگام مراجعه به پایگاه های اهدای خون باید کارت ملی خودرا به همراه داشته باشند.
چه کسانی از اهدای خون معافند؟
باید توجه کرد که فردی که سالانه دو بار اهدای خون را انجام دهد، به اهداکننده مستمر تبدیل می شود و می تواند کارت اهدای مستمر خودرا دریافت کند. در عین حال آقایان سالانه چهار نوبت می توانند خون اهدا کنند، مشروط بر ینکه از آخرین اهدای خون شان حداقل سه ماه گذشته باشد. بانوان هم می توانند سالانه سه بار خون اهدا کنند، مشروط بر این که از آخرین اهدای خون شان حداقل چهار ماه گذشته باشد. باید توجه کرد که افرادی که تحت عمل جراحی قلب باز قرار گرفتند و زنان شیرده نیز از اهدای خون معافند.
بیشترین و کمترین گروههای خونی در کشور
در عین حال بنا بر اعلام مسئولان سازمان انتقال خون کشور، در کشور ما حدود ۹۰ درصد از افراد دارای گروه خون مثبت هستند و ۱۰ درصد هم گروه خون منفی دارند. حدود ۳۴ درصد از افراد دارای گروه خون مثبت در کشور دارای گروه خونی O مثبت هستند، حدود ۲۷ درصد گروه خون A مثبت، حدود ۲۳ درصد گروه خون B مثبت و حدود هفت درصد گروه خون AB مثبت دارند. همین طور در افراد دارای گروه خونی منفی حدود سه تا چهار درصد گروه خونی O منفی، حدود سه درصد گروه خونی A منفی، حدود دو درصد گروه خونی B منفی و کمتر از یک درصد هم گروه خونی AB منفی دارند.
اهدای خون؛ نیازی همیشگی
باید توجه کرد که برخی بیماران به خون و فرآورده های آن نیاز مستمر دارند. یکسری از هموطنان هم در معرض اعمال جراحی قرار می گیرند و بر این اساس نیاز به خون و فرآورده های آن دارند. در عین حال تعدادی از هموطنان هم متاسفانه در معرض سوانح و حوادث خصوصاً حوادث جاده ای قرار می گیرند که به سبب جراحاتی که دارند، نیاز فوری به خون و فرآورده های آن دارند. از طرفی هم خون ماده ای بیولوژیک و زنده است و طول عمر آن محدود است؛ بطوریکه گلبول های قرمز حدود ۳۰ تا ۳۵ روز، پلاکت ها حدود سه تا پنج روز طول عمر دارند و هیچ جایگزینی هم برای خون و فرآورده های آن وجود ندارد. در نتیجه نیاز به اهدای خون یک نیاز همیشگی است و بر این اساس لازم است هموطنان اهدای خون را در برنامه زندگی خود قرار داده و برای اهدای خون به مراکز اهدا مراجعه کنند.
1401/08/29
14:53:12
5.0 / 5
411
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد