هشدار رییس بیمارستان علی اصغر درباره ی شیوع عفونت میکروبی با پنوموکوک در کودکان

هشدار رییس بیمارستان علی اصغر درباره ی شیوع عفونت میکروبی با پنوموکوک در کودکان

به گزارش سلامت باشی، رییس بیمارستان کودکان علی اصغر با اشاره به علایم خطر بیماریهای تنفسی در کودکان، اظهار داشت: به سبب بد درمان شدن آنفلوآنزا و استفاده نابجا از آنتی بیوتیک ها و داروهای کورتونی برای کودکان، عفونت میکروبی با پنوموکوک در سطح جامعه درحال شیوع است که بسیار خطرناک بوده، روی آنفلوآنزا سوار می شود و ریه را درگیر می کند.دکتر فرهاد چوبدار در گفت و گو با ایسنا، درباره شایع ترین عفونت هایی که در وضعیت سرمای هوا، کودکان را درگیر می کند و وضعیت فعلی مراجعات کودکان به مراکز درمانی و بیمارستان ها، اظهار داشت: هم اکنون با مجموعه ای از ویروس ها در اطفال مواجهیم. آنفلوآنزا یک اپیدمی را آغاز نموده و تقریباً پیکش را گذرانده و درحال کاهش است، اما هنوز کاملا از سطح جامعه جمع نشده است. در عین حال برخی افراد بصورت همزمان هم به ویروس آنفلوآنزا و هم به ویروس کرونا مبتلا شده اند. همین طور برخی ویروس های دیگر مانند ویروس سرماخوردگی ساده، اِنتروویروس ها و آدنوویروس هم هنوز در جامعه وجود دارند.
خطر شیوع عفونت میکروبی با پنوموکوک در کودکان
وی اضافه کرد: از طرفی در نوزادان سنین پایین، برونشیولیت هم دیده می شود که با ویروسی به نام RSV ایجاد می شود و خیلی هم شایع شده است. همین طور این ویروس عوارض آلودگی هوا را در ریه کودکان مبتلا تشدید می کند. همین طور باید توجه کرد که به سبب بد درمان شدن آنفلوآنزا و به ویژه استفاده نابجا از آنتی بیوتیک ها و داروهای کورتونی برای این بیماران، عفونت میکروبی با پنوموکوک در سطح جامعه درحال شیوع است که بسیار خطرناک بوده و ریه را درگیر می کند و روی آنفلوآنزا سوار می شود و بیماران را بسیار بدحال می کند؛ بطوریکه گاهی اوقات کارشان به بستری در آی سی یو می کشد.

چوبدار با اعلان اینکه در هفته های اخیر مراجعات اینچینی با حال بد به بیمارستان علی اصغر بسیار زیاد بوده است، اظهار داشت: از آنجا که ما یک بیمارستان ارجاعی هستیم، بطور معمول بیماران بدحال به ما ارجاع می شود. حال شاید در مراکز دیگر وضعیت شیوع به این بالایی نباشد، اما در بیمارستان ما از آنجا که ارجاعی هستیم، شیوعش بالاست.
علائم عفونت میکروبی با پنوموکوک
وی افزود: این بیماری عفونت میکروبی با پنوموکوک که بر روی آنفلوآنزا سوار می شود، در کودکان از شش ماهگی تا ۱۵ سالگی دیده می شود و عمده علت بروز آن هم این است که از داروهای آنتی بیوتیک و کورتون ها بصورت نادرست استفاده می شود. این عفونت ها بصورت ثانویه با آنفلوآنزا ایجاد می شوند.

رییس بیمارستان کودکان علی اصغر درباره ی علایم این عفونت ها نیز اظهار داشت: باید توجه کرد که علایم این عفونت ها خیلی یکدیگر را تقلید می کنند، اما در این مورد خاص یعنی در بیماری عفونت میکروبی با پنوموکوک که بر روی آنفلوآنزا سوار می شود، تب بالا، مشکلات تنفسی، سخت شدن یا تند شدن تنفس و تبی که به آنتی بیوتیک های معمولی پاسخ نمی دهد، بیشتر خودش را نشان میدهد.
توصیه هایی برای زمان مراجعه کودکان به پزشک
چوبدار اشاره کرد: باید توجه کرد که آنفلوآنزا با تب، سرفه و دردهای عضلانی خودش را نشان میدهد. بدین سبب اگر هر یک از اعضای خانواده چنین علائمی را احساس کردند، باید بدانند که این آنفلوآنزاست و ویروس یا به سایر اعضای خانواده منتقل شده یا اگر هنوز منتقل نشده، بسیار مراقب باشند که به سایر اعضای خانواده منتقل نشود. برای اینکه آنفلوآنزا قدرت سرایت پذیری بالایی دارد. اگر کودک زیر شش ماهی داشتند که با ویروس های تنفسی شامل آنفلوآنزا یا کرونا چه RSV که برونشیولیت ایجاد می کند، مواجه بودند، حتما باید کودک ویزیت شود؛ چونکه تعداد بسیار زیادی از آنها ممکنست نیازمند بستری باشند. سایر سنین کودکان با مایعات زیاد، استراحت کافی و مراقبت بطور معمول در عرض سه تا هفت روز بهبود می یابند، مگر این که بصورت نادرست آنتی بیوتیک مصرف کنند یا از کورتون ها بهره گیرند که عفونت ثانویه میکروبی روی بیماری اولیه سوار شود و بیمار را باردیگر بدحال کند.
تاثیر آلودگی هوا بر بیماریهای تنفسی
وی با اشاره به تاثیر آلودگی هوا بر کودکانی که گرفتار بیماریهای تنفسی می شوند، اظهار داشت: در تمام افرادی که زمینه آسم داشته یا به تحریک پذیری راه های هوایی مبتلا هستند، هم ویروس ها و هم آلودگی هوا این وضعیت را برایشان تشدید می کند. حال اگر آلودگی هوا با ویروس دست به دست هم دهند و روی ریه ای بنشیند که این ریه مستعد آسم و تحریک پذیری راه های هوایی است، بطور معمول کار بیمار را به بستری می کشاند.

چوبدار درباره ی نحوه پیش گیری از ابتلای کودکان به بیماریهای ویروسی و همین طور عفونت های تنفسی، اظهار داشت: رعایت بهداشت دست ها سفارش می شود. در عین حال باید توجه کرد که تزریق واکسن آنفلوآنزا باید دو هفته با مبتلاشدن به هر نوع سرماخوردگی فاصله داشته باشد. اگر فردی به آنفلوآنزا مبتلا شده باشد، دیگر استفاده از واکسن بی فایده است. در کودکان هم افراد بالای شش ماه می توانند واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند. در عین حال باید توجه کرد که کودکانی که به بیماریهای زمینه ای مانند نقایص سیستم ایمنی، کودکان تحت شیمی درمانی، مبتلایان به نارسایی های کلیه و کودکانی که تحت دیالیز هستند، بیماریهای زمینه ای ریوی، آسم، ناهنجاری های قلبی، فلج مغزی و... مبتلا هستند، اگر به بیماریهای تنفسی مبتلا شوند، بطور معمول کارشان به بستری به آی سی یو می رسد. بدین سبب باید مراقبت ها از آنها بیشتر باشد.

منبع:

1401/08/28
10:05:19
5.0 / 5
354
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد