یافته جدید محققان؛

ارتباط درمان ناباروری با بروز مشکلات قلبی در زنان

ارتباط درمان ناباروری با بروز مشکلات قلبی در زنان

سلامت باشی: تحقیقات جدید نشان میدهد که یک نوع درمان باروری رایج با افزایش ریسک عوارض جدی قلبی عروقی در زنان در زمان زایمان، بستری طولانی تر در بیمارستان و هزینه های بالاتر بستری هم راه است.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، دکتر «اِرین میچوس»، نویسنده ارشد این مطالعه از مرکز جانز هاپکینز، اظهار داشت: «لزوماً فناوری های تولیدمثل سبب ایجاد عوارض قلبی نمی شوند.»
وی در ادامه اضافه کرد: «ممکن است زنان مبتلا به ناباروری به علت سن و سایر مشکلات سلامتی در معرض خطر بیشتر عوارض قلبی عروقی قرار داشته باشند از اینرو در دوران بارداری، زایمان و بعد از زایمان احتیاج به توجه بیشتری دارند.»
دکتر «سلمان زاهد»، نویسنده اصلی این مطالعه و پزشک بیمارستان عمومی روچستر در نیویورک، اظهار داشت: «یافته ها بر اهمیت کنترل عوامل خطر قلبی عروقی پیش از استفاده از فناوری های تولیدمثل تاکید می کند. این جمعیت هم اکنون یک جمعیت پرخطر است.»
فناوری کمک باروری یا ART، به دسته ای از درمان های ناباروری اشاره دارد که در آن تخمک ها یا جنین ها دستکاری می شوند تا شانس حامله شدن زن افزایش یابد. این روش می تواند شامل لقاح آزمایشگاهی با جنین های تازه یا منجمد، تزریق مستقیم اسپرم به تخمک برای بارور کردن آن یا آزمایش جنین برای کروموزوم های غیرطبیعی پیش از انتقال آنها به رحم باشد.
استفاده از ART، باآنکه هنوز روشی نادر است، اما محبوبیت آن در سرتاسر جهان رو به افزایش است.
تحقیقات قبلی نشان داده است که ART خطر عوارض حاملگی مانند جدا شدن جفت، زایمان سزارین و زایمان زودرس را زیاد می کند، اما اطلاعات کمی در مورد اثرات آن بر بیماری قلبی عروقی مادر وجود داشت.
در مطالعه جدید، محققان داده های بیمارستانی از نمونه در ارتباط با حدود ۴۶ میلیون زایمان در ایالات متحده از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۹، همچون ۱۰۸۵۴۲ نوزاد با استفاده از ART، تحلیل و بررسی کردند. در مقایسه با خانمهایی که به صورت طبیعی آبستن شدند، خانمهایی که از ART استفاده کردند در زمان زایمان نوزادانشان مسن تر بودند (متوسط سنی ۳۵ در مقابل ۲۸ سال) و عوامل پرخطر قلبی عروقی بیشتری داشتند، مانند فشار خون بالا، کلسترول بالا و دیابت در دوران حاملگی.
اما حتی بعد از تعدیل این تفاوت ها، بررسی ها نشان داد خانمهایی که با استفاده از ART آبستن شده اند، در مقایسه با خانمهایی که بدون استفاده از این تکنولوژی آبستن شده اند، در معرض خطر بسیار بیشتری برای عوارض قلبی عروقی در زمان زایمان قرار دارند.
احتمال ابتلاء به پره اکلامپسی (فشارخون بالا در بارداری) در آنها ۴۸ درصد بیشتر بود. خانمهایی که با استفاده از ART حامله شده بودند هم تقریبا دو برابر بیشتر از خانمهایی که به صورت طبیعی آبستن شده بودند، در معرض نارسایی قلبی در زمان زایمان بودند. و ۳۹ درصد بیشتر احتمال داشت که ضربان قلب نامنظم را تجربه کنند.
احتمال سکته مغزی ناشی از لخته خون ۷۳ درصد و سکته مغزی خونریزی دهنده در خانمهایی که از ART استفاده می کردند در مقایسه با کسانی که استفاده نمی کردند، ۶۳ درصد بیشتر بود. و همینطور تقریبا دو برابر بیشتر احتمال داشت که ترومبوآمبولی وریدی، لخته خون در ریه یا ورید عمقی داشته باشند.
خطر عوارض ریوی و کلیوی هم در خانمهایی که از ART استفاده می کردند بیشتر بود. خطر صدمه حاد کلیوی در آنها ۲.۶ برابر افزایش پیدا کرده بود و بیشتر از دو برابر بیشتر احتمال داشت که مایع اضافی در ریه ها به نام اِدم ریوی داشته باشند. آنها همینطور بیشتر در بیمارستان بستری بودند (سه روز در مقابل دو روز).
محققان تاکید می کنند این بدان معنا نیست خانمهایی که برای حامله شدن مشکل دارند باید ART را بعنوان یک گزینه رد کنند. خطرات عوارض قلبی عروقی باآنکه در این گروه بیشتر است اما هنوز نسبتاً کم است.

1401/08/22
08:14:54
5.0 / 5
385
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد