محققان پی بردند؛

مکمل های ویتامین در تسکین فیبروز کیستیک ریوی موثرند

مکمل های ویتامین در تسکین فیبروز کیستیک ریوی موثرند

به گزارش سلامت باشی، بر مبنای تحقیقات جدید، بیشتر از ۱۶۰ هزار نفر در سرتاسر جهان به فیبروز کیستیک مبتلا هستند و مصرف مکمل ویتامین C و E می تواند به کاهش التهاب مضر در ریه های آنها کمک نماید.به گزارش خ برنگار مهر به نقل از هلث دی نیوز، «مارت ترابر»، سرپرست تیم تحقیق و استاد کالج بهداشت عمومی و علوم انسانی ایالت اورگن، می گوید: «فیبروز کیستیک یک بیماری ژنتیکی است که با افزایش التهاب همراه می باشد و مانند خیلی از بیماری های التهابی، با مقدار زیادی استرس اکسایشی همراه می باشد.»
این مطالعه جدید به بررسی این مورد پرداخته است که آیا مصرف مکمل ویتامین C با دوز بالا به بیماران در جذب بهتر ویتامین E کمک می نماید.
افراد مبتلا به فیبروز کیستیک در جذب چربی هم مشکل دارند. به قول ترابر، «این مساله می تواند جذب ویتامین E را که یک آنتی اکسیدان محلول در چربی است، محدود کند.»
ترابر در بیانیه خبری دانشگاه اظهار داشت: «میزان پایین ویتامین E به همراه استرس اکسایشی بالا عامل التهاب بیشتر است که می تواند منجر به طیف وسیعی از نتایج منفی سلامت شود.»
وی اضافه کرد: «داشتن مشکل در جذب چربی به این مفهوم است که بیماران برای دستیابی به غلظت طبیعی خون باید روزانه حداقل ۴۰۰ میلی گرم ویتامین E بیشتری مصرف کنند.»
به گفته ترابر، «ویتامین C می تواند اشکال اکسید شده ویتامین E را بازیافت کند و همینطور در کاهش جنبه های استرس اکسایشی التهاب مفید می باشد.»
به بیماران فیبروز کیستیک در این مطالعه، به مدت ۳ و نیم هفته روزانه ۱۰۰۰ میلی گرم ویتامین C داده شد.
در این مطالعه، آنها روند کاهش غلظت خون یک نشانگر زیستی مهم استرس اکسایشی، معروف به مالون دی آلدئید یا MDA، و کاهش سرعت حذف ویتامین E از جریان خون را نشان دادند.
ترابر می گوید: «از آنجاییکه ویتامین E بلندتر است، امکان دارد بتواند بهتر وارد بافت ها شود و بهتر از غشای سلولی در مقابل استرس اکسایشی محافظت کند.»
افراد مبتلا به فیبروز کیستیک گرفتار التهاب ریه و تجمع مخاطی می شوند که راه های هوایی را می بندد. میانگین امید به زندگی آنها ۴۰ سال است.
ترابر اظهار داشت: «در این مطالعه از ویتامین C بسیار بالاتر از آنچه که افراد می توانند به سادگی از رژیم غذایی دریافت نمایند، استفاده شده است. هزار میلی گرم معادل ۱۵ پرتقال یا چهار یا پنج فلفل دلمه ای متوسط است. اما مطالعات نشان می دهد که دوز بالا امکان دارد در شرایط التهابی مفید باشد.»

1401/07/14
12:50:30
5.0 / 5
331
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد