در گفت وگو با سلامت باشی اعلام شد

پاندمی کرونا در مرحله نسبی کنترل

پاندمی کرونا در مرحله نسبی کنترل

به گزارش سلامت باشی، یک اپیدمیولوژیست با اشاره به آخرین وضعیت کرونا در دنیا و ایران، اظهار داشت: چشم اندازهایی از رو به افول گذاشتن اپیدمی می بینیم، اما معنایش این نیست که در روزها و هفته های پیش رو شاهد خاموشی اپیدمی باشیم.دکتر حمید سوری در گفتگو با ایسنا، در رابطه با برخی اظهارات در خصوص آخر پاندمی کرونا، اظهار داشت: چشم اندازهایی از رو به افول گذاشتن اپیدمی می بینیم؛ چونکه پیک اُمیکرون کوتاه ترین و کم بارترین پیک موجود از آغاز پاندمی تابحال بوده است، اما معنایش این نیست که در روزها و هفته های پیش رو شاهد خاموشی اپیدمی باشیم.
اساس خاموشی کرونا
وی اضافه کرد: اساس خاموشی اپیدمی و شاخصی که در آن مهم می باشد، به مبتلا شدن مرتبط می باشد، نه بستری و مرگ. ازاین رو کاهش مرگ یا بستری، عموما به ماهیت و شدت عامل بیماری زای ویروس بستگی دارد. امکان دارد حالا ویروس در شرایطی قرار گرفته که شدت کشندگی و بیماری زایی اش کم شده است. در نتیجه ویروس دارد در جامعه می چرخد، اما تعداد مرگ هایی که به جامعه بشری تحمیل می کند، کمتر است.
احتمال بروز واریانت های نگران کننده کرونا صفر نیست
سوری افزود: بر طبق این سناریو امکان دارد دیگر خیزش مرگ ها را مانند آنچه در واریانت دلتا دیدیم، نداشته باشیم، اما احتمال آن صفر نیست؛ چونکه حالا ویروس می باشد که دارد الگوی پاندمی را برای کشورها تعریف می کند و جهش های آن هم امکان دارد هر لحظه و هر روز اتفاق بیفتد.
جامعه بشری هنوز در مقابل کرونا مسلح نیست
وی با اشاره به اینکه هم اکنون جامعه بشری هنوز خیلی در مقابل ویروس کووید۱۹ مسلح نیست، اظهار داشت: چونکه هم جمعیت حساس دنیا افزایش پیدا کرده و واکسن ها دیگر اثربخشی قبل را نداشته و ایمنی زایی لازم را ایجاد نمی کنند و در عین حال رعایت پروتکل ها هم حدودا به صفر رسیده است.
۲ سناریوی احتمالی کرونا
سوری افزود: در نتیجه این شرایط بازیگر اصلی، ویروس می باشد. حال اگر همین شرایط را ادامه دهد، پاندمی حالت آندمیک به خودش می گیرد و حالت بومی به خودش گرفته و عموما هم گروههای پرخطر را آلوده می کند. در این صورت رفتار منطقی مدیریت اپیدمی اینست که گروههای پرخطر را در اولویت قرار داده و با برنامه ریزی برایشان پروتکلهای خاص تعریف کنیم؛ شامل واکسیناسیون، عدم حضورشان در محیط های آلوده و... در عین حال احتمال دیگر هم اینست که باردیگر ویروس یک جهش و واریانت نگران کننده ای داشته باشد و در نتیجه باردیگر شاهد خیزش بیماری باشیم.

وی اظهار داشت: در این شرایط لازمه رفتار در نظام سلامت آمادگی کامل، هوشیاری و پرهیز از پاک شدن مسئله باید باشد. نباید فکر نماییم که پاندمی کووید۱۹ خاتمه یافته است. امیدواری هایی در اینباره وجود دارد، اما این امیدواری ها بسیار شکننده و متزلزل است و هیچ تضمینی برای ادامه وضع موجود وجود ندارد.
مراحل رسیدن به خاموشی پاندمی
وی اضافه کرد: باید توجه کرد که برای رسیدن به مرحله خاموشی اپیدمی، ابتدا پاندمی باید کنترل شود. حالا به نظر می رسد که پاندمی حالت کنترل پیدا کرده و نوسانات جزئی در آن می بینیم. مرحله بعد مرحله حذف پاندمی است که در این مرحله باید تعداد افراد مثبت حساس مان بگونه ای باشد که پس از گذشت یک دوره بیماری، مورد مثبت جدیدی نداشته باشیم یا این که شانس انتقال از فرد مبتلا به فرد دیگر کاسته شده و کوچکتر از یک شود. مرحله بعد هم مرحله ریشه کنی است که در این مرحله باید حداقل دو دوره از بیماری بگذرد و مورد جدیدی نداشته باشیم. مرحله آخر که مرحله خاموشی است؛ یعنی این که دوره پس از پاندمی را هم رصد کرده و مطمئن باشیم که گردش ویروس متوقف شده است که هنوز تا این مرحله فاصله داریم.
کرونا؛ در مرحله نسبی کنترل
سوری با اشاره به اینکه حالا در مرحله نسبی کنترل پاندمی هستیم، اظهار داشت: رفتار جامعه بشری در مقابل کووید۱۹ انفعالی است و اگر در ویروس جهشی اتفاق بیفتد، امکان دارد باردیگر شاهد مشکلات جدی باشیم. ضمن این که باید توجه کرد که درست است که تجربه پاندمی های قبلی نشان داده است که عمر پاندمی ها امکان دارد بین سه تا پنج سال باشد، اما این هم شرط کافی و لازمی برای این نیست که تصور نماییم حدود سه سال از پاندمی کرونا گذشته و بطور قطع خاتمه می یابد. چونکه پاندمی کرونا، در ارتباط با یک بیماری نوپدید است و الگوی تغییرات بیولوژیک ویروس کووید۱۹ با پاندمی های قبلی خیلی متفاوت می باشد که خیلی از زوایای آن همچنان برای ما ناشناخته است.
آخرین وضعیت کرونا در ایران
این اپیدمیولوژیست در باره وضعیت کرونا در ایران هم اظهار داشت: وضعیت ایران هم از همین الگوی جهانی تبعیت می کند که کنترل نسبی و در عین حال نوسانات جزئی و فراز و فرودهایی وجود دارد. این نشان داده است که وضعیت نه می تواند به این صورت ادامه یابد و نه میتوان اطمینان داشت که روند باز هم کاهش پیدا خواهد نمود. نوسانات جزیی مستمری که وجود دارد برای زمانی است که تعادلی بین رفتار عامل بیماری زا با رفتار میزبان که انسان است، وجود دارد. هر زمان این تعادل بهم بخورد امکان دارد باردیگر خیزش داشته باشیم.

سوری اظهار داشت: حالا سفارش اصلی من به سیستم بهداشتی و درمانی کشور است. برخلاف توده مردم که وضعیت را عادی و تمام شده تصور می کنند، سیستم بهداشتی و درمانی نباید گرفتار این خطا شوند. باید تمام مولفه های در ارتباط با آمادگی همچون به روز کردن پروتکل ها، اقدامات مورد نیاز ساختاری و سیستم جمع آوری و تحلیل اطلاعات و... را داشته باشند. نباید باردیگر به خواب زمستانی بروند. چونکه این خواب زمستانی در سالهای ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ به اندازه کافی به ما لطمه زد. باید از کووید۱۹ درس گرفت، نه این که مانند زمان سارس و مرس که از آنها درس نگرفتیم عمل شود. بحث آمادگی ساختاری و مدیریتی، اجرایی و تجهیزاتی باید مهم تلقی شود و از سویی تیم های واکنش سریع هم حضور مستمری داشته باشند تا اگر طغیانی در جایی رخ داد، بلافاصله آنرا خاموش کنند تا گسترش نیابد.

منبع:

1401/07/05
14:42:06
5.0 / 5
347
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد