محققان سوئدی می گویند؛

عفونت های درمان شده در بیمارستان و افزایش ریسک مبتلاشدن به آلزایمر

عفونت های درمان شده در بیمارستان و افزایش ریسک مبتلاشدن به آلزایمر

سلامت باشی: برمبنای تحقیقات، عفونت های درمان شده در بیمارستان، خصوصاً در اوایل و اواسط زندگی، ممکنست خطر مبتلاشدن به بیماریهای عصبی را بالا برند.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز، پژوهشگران در این مطالعه، ارتباط بین عفونت های درمان شده در بیمارستان و بیماریهای عصبی را بررسی کردند.
آنها دریافتند که عفونت های درمان شده در بیمارستان، خصوصاً در اوایل و اواسط زندگی، خطر بعدی ابتلاء به بیماری آلزایمر و بیماری پارکینسون را در سنین بالاتر می افزاید.
بیماری های تخریب کننده عصبی مانند بیماری آلزایمر، بیماری پارکینسون و اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) با از دست دادن پیشرونده نورون ها در سیستم عصبی مشخص می شوند.
عوامل مختلفی همچون ژنتیک و سبک زندگی ممکنست در خطر تخریب عصبی فرد نقش داشته باشد.
برخی از تحقیقات نشان می دهد که عفونت های باکتریایی و ویروسی نیز خطر تخریب عصبی را می افزایند. درک بهتر ارتباط بین بیماریهای عفونی و تخریب عصبی می تواند به پژوهشگران کمک نماید تا راهکارهای درمانی را برای مشکلات تخریب کننده عصبی توسعه دهند.
اخیراً، پژوهشگران سوابق بهداشتی سوئد را جهت بررسی ارتباط بین عفونت های تحت درمان در بیمارستان و خطر ابتلاء به آلزایمر، پارکینسون و ALS تحلیل و بررسی کردند.
آنها دریافتند که عفونت های درمان شده در بیمارستان، خصوصاً در اوایل و اواسط زندگی، با افزایش ریسک ابتلاء به آلزایمر و پارکینسون مرتبط می باشد، اما با ALS نه.
برای این مطالعات، پژوهشگران سوابق مراقبت های بهداشتی ۱۲، ۲۷۵، ۵۵۱ فرد را در سوئد بررسی کردند. آنها بین سالهای ۱۹۷۰ تا ۲۰۱۶ تحت نظر بودند و تشخیص بیماریهای عصبی، و مرگ شأن ثبت شده بود.
عفونت ها برمبنای نوع باکتری، ویروسی، یا سایر موارد و محل هایی همچون سیستم عصبی مرکزی، دستگاه گوارش، تنفسی یا عفونت پوستی ثبت شدند.
در مجموع، ۲۹۱، ۹۴۱ نفر مبتلا به آلزایمر، ۱۰۳، ۹۱۹ نفر به پارکینسون و ۱۰، ۱۶۱ نفر مبتلا به ALS بودند.
پس از تحلیل و بررسی داده ها، پژوهشگران دریافتند که عفونت درمان شده در بیمارستان ۵ سال یا بیشتر پیش از تشخیص، با ۱۶ درصد بیشتر خطر آلزایمر و ۴ درصد بیشتر خطر پارکینسون مرتبط می باشد.
این ارتباط عمدتا در افرادی که پیش از ۶۰ سالگی مبتلا به بیماری آلزیمر و پارکینسون تشخیص داده شده بودند، در مقایسه با افرادی که بعداً تشخیص داده شدند، مشاهده شد.
بیشترین خطر در بین افرادی مشاهده شد که در اوایل زندگیشان عفونت های درمان شده در بیمارستان داشتند. عفونت های گوناگون پیش از ۴۰ سالگی با خطر حدودا دو برابری آلزایمر و ۴۰٪ بیشتر خطر ابتلاء به پارکینسون مرتبط بود.
با این حال، پژوهشگران خاطرنشان کردند که هیچ ارتباطی بین عفونت تحت درمان در بیمارستان و ALS وجود ندارد.
محققان به این نتیجه رسیدند که عفونت های درمان شده در بیمارستان با افزایش ریسک تشخیص آلزایمر و پارکینسون پیش از ۶۰ سالگی مرتبط می باشد، بااینکه مکانیسم های زمینه ای ناشناخته باقی مانده است.

1401/06/29
12:10:40
5.0 / 5
394
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد