ممنوعیت عرضه قلیان در اماكن عمومی

ممنوعیت عرضه قلیان در اماكن عمومی

به گزارش سلامت باشی رئیس دبیرخانه ستاد كشوری كنترل دخانیات ضمن اشاره به اجرای برنامه شهر بدون دخانیات در ˮقمˮ، در عین حال از برگزاری كنفرانس كنوانسیون جهانی كنترل دخانیات در سال آینده به ریاست كشورمان اطلاع داد.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، مهندس بهزاد ولیزاده - رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران در سال های ۱۳۸۴ و ۱۳۹۸ به دو معاهده بین المللی کنترل دخانیات ملحق گردید. چارچوب کنوانسیون کنترل دخانیات و پروتکل ریشه کنی تجارت غیر قانونی محصولات دخانی تنها معاهداتی هستند که توسط سازمان جهانی بهداشت در سازمان ملل متحد ثبت گردیده و خیلی از کشورهای عضو این سازمان را حول آن گرد آورده است.
ولیزاده اظهار داشت: هدف این کنوانسیون و پروتکل های آن، حفظ نسل های حال و آینده از اثرات زیان بار بهداشتی، اجتماعی، زیست محیطی و اقتصادی استعمال دخانیات و قرار گرفتن افراد در معرض دود حاصل از دخانیات است که هر دو سال یکبار دستورالعمل ها و اسنادی که در پشتیبانی از این دو معاهده بین المللی تنظیم می شود، در جلسات دو سالانه کنفرانس مورد بررسی و به تصویب اعضا می رسد. در طول برگزاری کنفرانس اعضا، اقداماتی که کشورهای موفق در اجرای مفاد این معاهدات داشتند به سایر کشورهای عضو ارائه می شود و کشورها از تجربیات موفق برای ارتقای قوانین کنترل دخانیات خود بهره مند می گردند.
ولی زاده اظهار داشت: ایران، رئیس کنفرانس آتی اعضای کنوانسیون جهانی کنترل دخانیات در سال آینده خواهد بود و بنابراین باید اقداماتی انجام دهیم تا بتوانیم با عنایت به جایگاه کشور بعنوان رئیس اجلاس، دستاوردهای پرارزش خویش را در اجرای این معاهدات بین المللی به جامعه بین الملل ارائه نماییم.
وی از برگزاری وبینار کشوری کنترل دخانیات در ۶ مرداد ۹۹ با حضور همه دانشگاه های علوم پزشکی کشور در همین زمینه اطلاع داد و اظهار داشت: با عنایت به تعهد جمهوری اسلامی ایران به حفاظت از سلامت عمومی و مفاد کنوانسیون جهانی کنترل دخانیات، اولویت سازمان بهداشـت جهانی بـه امـر کنترل مصرف و حذف استنشاق تحمیلی دود سیگار بخـصوص نـزد جوانـان و مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا در مورد ممنوعیت استعمال دخانیات در اماکن عمومی، ضـرورت همـت ملـی بـا هـدایت و رهبـری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه های علوم پزشکی که مسئولیت سلامت جامعه را بر عهده دارد بشدت محسوس بـوده و لازم است تمام برنامه های در رابطه با کنترل دخانیات با جدیت و حمایت بی وقفه مسئولین به اجرا گذاشته شود و از هـر کوشـشی در جهت افزایش آگاهی افراد از مضرات استعمال دخانیات و استنشاق تحمیلی دود سیگار و کاهش مـصرف آن در جامعـه دریـغ نگردد.
ولیزاده با اشاره به شرکت ۱۸۱ کشور عضو کنوانسیون بین المللی کنترل دخانیات در کنفرانس سال آینده، اظهار داشت: امید است که کشورمان با اجرای راهبردهای کلیدی کاهش عرضه و تقاضای دخانیات سازمان جهانی بهداشت و قوانین وضع شده در این راستا، شامل محافظت از مردم در مقابل مواجهه با دود دست دوم مواد دخانی و ممنوعیت استعمال دخانیات در اماکن عمومی، کمک به ترک استعمال دخانیات، اخطار و آموزش در مورد مخاطرات مصرف دخانیات و مواجهه با دود آن، ممنوعیت جامع تبلیغ، ترویج و پشتیبانی از دخانیات، افزایش مالیات دخانیات و ساماندهی عرضه محصولات دخانی و راه اندازی کد رهگیری محصولات دخانی برای مقابله با قاچاق این محصولات بتواند در حفظ سلامت مردم بکوشد و در حوزه بین الملل دستاوردهای خوبی بعنوان یک کشور موفق در اجرای کنوانسیون به دنیا عرضه کند.
رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات اضافه کرد: با عنایت به تأثیر اجرای ماده ۸ کنوانسیون جهانی کنترل دخانیات در کاهش مواجهه افراد با دود دخانیات و فراهم نمودن محیط مناسب برای کاهش مصرف دخانیات، سازمان جهانی بهداشت ابتکار شهرهای بدون دخانیات را با بدون دخانیات اعلام کردن دو شهر مکه مکرمه و مدینه منوره، پایه گذاری نمود. دفتر منطقه ای این سازمان در قاهره، متعاقبا اجرای این برنامه را در دو شهر مقدس مشهد و قم به ایران پیشنهاد نمود که پارسال جلسات حمایت طلبی با حضور نمایندگان آن سازمان با تولیت محترم حضرت معصومه (س) و مسجد مقدس جمکران و مسئولین محترم حوزه علمیه قم برگزار شد. مسئولین و متولیان شهر مقدس قم هم در جلساتی که با مسئولین وزارت بهداشت داشتند حمایت خویش را از اجرای این برنامه اعلام نمودند و با پیگیری دانشگاه علوم پزشکی قم برنامه شهر بدون دخانیات اجرایی گردید.
بنابر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت، ولیزاده تصریح کرد: با استفاده از تجربیات این برنامه و پروتکل هایی که برای پیشگیری و مقابله با بیماری کووید ۱۹ تنظیم و ابلاغ شد، همینطور بخشنامه دادستان کل کشور در مورد ممنوعیت پایدار عرضه قلیان در اماکن عمومی، در وبینار کشوری از دانشگاه های علوم پزشکی خواسته شد تا ممنوعیت پایدار عرضه قلیان در اماکن عمومی را پیگیری نمایند و تلاش خویش را برای پیاده سازی جامع راهبردهای کنترل دخانیات در شهرها و روستاهای منتخب به کار گیرند.
وی ادامه داد: شهر / روستای بدون دخانیات، عبارت از شهر / روستایی است که در آن فروش، عرضه و استعمال محصولات دخانی ضابطه مند شده به نحوی که مردم از مواجهه با دود دست دوم محافظت شوند، تبلیغات و ساز و کارهای تشویقی مستقیم و غیرمستقیم آن محدود شده، مصرف کنندگان دخانیات به استعمال کمتر یا ترک آن تشویق شوند؛ در مجموع بر هر دو راهبرد کاهش تقاضا و کاهش عرضه تمرکز نموده، انتظار می رود به تدریج شیوع استعمال دخانیات در آنجا کاهش پیدا کند.
او همینطور اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران سال آینده رئیس کنفرانس اعضای کنوانسیون جهانی کنترل دخانیات است. این کنفرانس که قرار بود در پائیز سالجاری با حضور ۱۸۱ کشور عضو در کشور هلند برگزار شود، به علت شیوع بیماری کووید ۱۹ به نوامبر سال آینده موکول شد.1399/05/14
14:15:46
5.0 / 5
1854
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد