نشانه های کووید طولانی در کودکان

نشانه های کووید طولانی در کودکان

سلامت باشی: در بیشتر مبتلایان به کووید 19 علایم این بیماری خفیف است، اما تعدادی از بیماران با علائمی همچون خستگی طولانی مدت، درد مداوم و تنگی نفس برای ماه ها دست و پنجه نرم می کنند؛ این شرایط ˮکووید طولانیˮ نام گرفته و در کودکان (گروه های سنی اعلام شده) هم مشاهده شده است.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، همانطور که می دانیم انجام واکسیناسیون کرونا برای همه گروه ها به ویژه کودکان (در گروههای سنی اعلام شده) لازمست، برای اینکه شاید بتواند از مبتلاشدن به بیماری جلوگیری کند؛ اما برخی دلایلِ الزامی بودن آن در کودکان شامل موارد ذیل است:
_ کووید طولانی در کودکان از موضوعات چالشی و بحث برانگیز بین کارشناسان بوده است.
_ می دانیم که شیوع کووید-۱۹ علامت دار در کودکان بسیار کمتر از بزرگسالان است.
_ شدت علایم کووید-۱۹ هم در کودکان بسیار کمتر از بالغین است.
از آن جایی که بنظر می رسد شیوع کووید طولانی در بیماران شدید کووید ۱۹، بیشتر باشد، سفارش می شود برای کاهش کووید طولانی در کودکان باتوجه به عدم استقبال از واکسیناسیون در کودکان گروههای سنی اعلام شده، بر افزایش بیش از پیش پوشش واکسیناسیون آنها تاکید شود.
برمبنای برخی مطالعات که در کشور انگلستان انجام شده است، شیوع کووید طولانی در کودکان حدود ۴ درصد برآورد شد. نکته چالش برانگیز بعدی در کووید طولانی کودکان این است که کودکان بی علامت و بی نشانه های آزمایشگاهی کووید-۱۹ هم ممکنست به کووید طولانی مبتلا شوند.
بنابر انجام مطالعات تحقیقاتی در بیمارستان کودکانی در فیلادلفیا شیوع کووید طولانی در میان کودکان بین ۱۰ تا ۲۰ درصد گزارش شده است که نشانه های مهم آن در کودکان عبارت بود از:
_ خستگی مزمن
_ سردرد
_ دردهای قفسه سینه
_ اختلالات روحی، روانی و سازگاری اجتماعی
بنابر اعلام دفتر مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت، علایم مذکور در شرایطی کووید طولانی در نظر گرفته می شوند که اولا بدنبال یک مورد تایید شده کووید۱۹ باشد، ثانیا بر زندگی و رفاه جسمی، روانی یا اجتماعی کودک تأثیر بگذارد و در نهایت باید حداقل ۱۲ هفته ادامه داشته باشد.1401/06/11
09:57:32
5.0 / 5
442
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد