عین اللهی در صحن مجلس:

نظارت دقیقی بر واکسن های کرونا داریم

نظارت دقیقی بر واکسن های کرونا داریم

به گزارش سلامت باشی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: ایران جزو کشورهای موفق در کنترل بیماری کرونا بوده و ما نظارت دقیق و کاملی بر کیفیت واکسن های کرونا داریم.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر، بهرام عین اللهی در جلسه علنی امروز (سه شنبه ۲۵ مردادماه) مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال مهدی عسگری نماینده مردم کرج درباره ی واکسیناسیون اجباری، اظهار داشت: در نخستین دیداری که دولت با مقام معظم رهبری داشت، ایشان فرمودند که موضوع فوری و اولویت دار کشور سلامت مردم و مقابله با بیماری کرونا است.
وی اضافه کرد: به یاد می آوریم که روزهای دلهره آوری در کشور داشتیم و روزانه بیش از ۷۰۰ نفر از هموطنانمان جان خودرا به سبب بیماری کرونا از دست می دادند. وضعیت بیمارستان ها و سردخانه ها اسفناک بود، کمبود تخت های بیمارستانی، خستگی و فشار روانی کادر درمان و کمبود واکسن کرونا، محدودیت های تردد شبانه، ممنوعیت مسافرت، تعطیلی مشاغل و بازار وضعیت نابسامانی بود که دولت سیزدهم در شروع به کار خود با آن مواجه گردید.
وزیر بهداشت، درمان اظهار داشت: دولت سیزدهم همزمان با موج پنجم بیماری کرونا کار خودرا شروع کرد. ستاد ملی مقابله با کرونا در اسفند ۹۸ به ابتکار مقام معظم رهبری شروع به کار کرد و این ستاد تصمیم گیری در مورد مقابله با بیماری کرونا را برعهده داشت و فارغ از دولتمردان رییس کل ستاد کل نیروهای مسلح در مورد مسائل امنیتی کرونا، دادستان کل کشور، رییس شورای عالی حوزه های علمیه، رییس سازمان صدا و سیما، از اعضای ستاد ملی کرونا هستند تصمیماتی که ستاد کرونا می گیرد باید اجرا شود.
عین اللهی با اعلان اینکه حمایت های مقام معظم رهبری و رییس جمهور منجر به کنترل بیماری کرونا شده است، اشاره کرد: واکسیناسیون از مؤثرترین اقدامات برای کنترل بیماری کرونا است و می تواند فرد را مقابل این بیماری مصون کند. واکسیناسیون در کشور ما قدمت ۱۰۰ ساله دارد و بیماری هایی مانند آبله، سیل، سرخک، کزاز و مالاریا در کشور ما بوسیله واکسیناسیون در سالهای قبل ریشه کن شد و ایران در حوزه واکسیناسیون جزو کشورهای پیشرو شمرده می شود.
وی افزود: فردی که واکسن کرونا زده است اگر به بیماری کرونا هم مبتلا شود، شدت بیماری اش کمتر است. ما در کمیته علمی ستاد کرونا از ظرفیت طب ایرانی هم استفاده کردیم و ۱۱۵ طرح در زمینه طب ایرانی اجرا شده است.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان کرد: ما از ظرفیت شرکت های دانش بنیان در جهت تولید داروهای ضد کرونا استفاده کردیم. شش واکسن ایرانی کرونا ساختیم که از افتخارات ملی است. از طرف دیگر ذکر این نکته قابل توجه است که ما بر کیفیت تولیدات داخلی مسکن و همین طور واکسن های وارداتی نظارت کامل داریم و این اقدام زیر نظر سازمان غذا و دارو به انجام می رسد.
عین اللهی اظهار داشت: برای تأیید یک واکسن شش مرحله اکتشافی، پیش بالینی، بالینی، تأیید مجوز، تولید انبوه و کنترل کیفیت طی شده است. از ۸۴ هزار مورد عارضه ای که پس از واکسیناسیون در کل کشور ثبت شده است، باید اظهار داشت که تنها ۲۰۶ مورد در رابطه با واکسیناسیون کرونا بوده است.
وی اشاره کرد: همین طور ۱۵۲ میلیون دوز واکسن کرونا تا حالا زدیم که میزان عوارض جدی آن ۱.۳۷ در یک میلیون بوده است و این نشان میدهد میزان عوارض واکسن کرونا خیلی کم و نادر بوده است. بیش از ۸۰ درصد کسانی که واکسن نزده اند، زمانی که به کرونا مبتلا شدند، این مسئله منجر به بستری شدن آنها در بیمارستان و مرگ آنها شد.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: کل مرگ و میر بیماری کرونا در کشور ما ۱۴۲ هزار نفر بوده که ۱۳۲ هزار نفر آنان مربوط به دوره ای بوده که واکسیناسیون در کشور ما انجام نشده بود. از زمانی که واکسیناسیون انجام شده است، تا حالا فقط ۱۰ هزار نفر بر اثر بیماری کرونا فوت کردند و این مسئله اثربخشی واکسن کرونا را نشان میدهد.
عین اللهی اظهار داشت: پیش از واکسیناسیون ۳۰۰ شهید سلامت داشتیم اما الان تعداد مرگ و میر کادر درمان در اثر بیماری کرونا به تعداد انگشتان دست رسیده است. جمهوری اسلامی ایران جزو کشورهای موفق در کنترل بیماری کرونا است و این افتخار بزرگی برای دولت می باشد.


منبع:

1401/05/25
10:05:40
5.0 / 5
430
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد