مرگ سالانه 9 میلیون نفر در جهان بر اثر مبتلاشدن به اختلالات عصبی

مرگ سالانه 9 میلیون نفر در جهان بر اثر مبتلاشدن به اختلالات عصبی

سلامت باشی: سازمان جهانی بهداشت (WHO) خواهان بهینه سازی وضعیت سلامت مغز شد چونکه در امتداد سوددهی به مردم و جامعه است.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، سازمان جهانی بهداشت روز گذشته (سه شنبه) با انتشار گزارشی در مورد بهینه سازی سلامت مغز در تمام طول عمر اعلام نمود یک نفر از هر سه نفر در مقطعی از زندگی به صورتی از اختلال عصبی گرفتار می شود که علت اصلی ناتوانی و دومین علت مرگ بشمار می رود.
سالانه تقریباً ۹ میلیون نفر بر اثر مبتلاشدن به اختلالات عصبی همچون سکته مغزی، میگرن، زوال عقل و مننژیت جان خودرا از دست می دهند.
در گزارش سازمان جهانی بهداشت آمده است: سلامت مغز یک مفهوم درحال تکامل است که نه فقط در حیطه سلامت و بهداشت بلکه بطور کلی در جامعه مورد بحث قرار می گیرد.
دکتر رن مینگهویی از سازمان جهانی بهداشت اظهار داشت: مغز تا حد زیادی پیچیده ترین عضو بدن انسان است که به ما امکان می دهد حس، احساس، فکر، حرکت و تعامل با دنیای اطراف خود داشته باشیم. مغز همین طور به تنظیم و تاثیرگذاری روی خیلی از عملکردهای اصلی بدن همچون عملکردهای قلبی-عروقی، تنفسی، غدد درون ریز و سیستم ایمنی کمک می نماید.
وی اضافه کرد: از همان ابتدای حاملگی عوامل مختلفی می توانند بر سلامت مغز تاثیر بگذارند. این عوامل می توانند خطرات بزرگی برای مغز ایجاد کنند که منجر به بار بیماریهای جهانی و ناتوانی شود. بطور مثال، سازمان جهانی بهداشت گزارش داده که ۴۳ درصد از کودکان زیر پنج سال در کشورهای با درآمد کم و متوسط ​​- نزدیک به ۲۵۰ میلیون پسر و دختر - به سبب فقر شدید و توقف رشد، پتانسیل رشد خودرا از دست می دهند که منجر به خسارات مالی می شود.
به گزارش سایت اطلاع رسانی سازمان ملل، سازمان جهانی بهداشت اشاره کرد: پرداختن به این عوامل تعیین کننده فواید مختلفی به همراه خواهد داشت که کاهش میزان خیلی از بیماریهای مزمن مانند مشکلات عصبی، روانی و مصرف مواد همچون آنهاست. همین طور منجر به بهبود کیفیت زندگی و مزایای اجتماعی و اقتصادی گوناگون می شود که به رفاه بیشتر و به پیشرفت جامعه کمک می نماید.
منبع:

1401/05/19
22:42:17
5.0 / 5
379
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد