مطالعات نشان می دهد؛

2 فاکتور اصلی مبتلاشدن به سرطان را بشناسید

2 فاکتور اصلی مبتلاشدن به سرطان را بشناسید

سلامت باشی: نتایج یک پژوهش جدید و بزرگ نشان میدهد که سیگار و افزایش سن دو عامل مهم افزایش ریسک مبتلاشدن به سرطان هستند.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، پژوهشگران می گویند پزشکان باید به چربی اضافی بدن، سابقه خانوادگی و چندین عامل دیگر توجه نمایند تا به بیماران کمک نمایند تصمیم بگیرند که آیا به غربالگری و مداخلات پیشگیرانه اضافی نیاز دارند یا خیر.
دکتر «آلپا پاتل»، سرپرست تیم مطالعه و معاون ارشد علوم جمعیت در انجمن سرطان آمریکا، اظهار داشت: «یافته های ما دلگرم کننده هستند برای اینکه درحال کار برای تعریف زیرگروه هایی در جمعیت عمومی هستیم که می توانند از غربالگری و پیشگیری سرطان پیشرفته بهره ببرند.»
برای شناسایی شاخصهای در رابطه با بیش از ۲ درصد ریسک ابتلاء به سرطان در طول پنج سال، پژوهشگران دو مطالعه را تحلیل و بررسی کردند که شامل حدود ۴۳۰ هزار شرکت کننده بدون سابقه شخصی سرطان بود. آنها تا پنج سال تحت نظر بودند.
در طول این مدت، ۱۵، ۲۲۶ نفر مبتلا به سرطان تشخیص داده شدند.
خطر نسبی سرطان برای سیگاری های فعلی در مقایسه با افرادی که هیچ گاه سیگار نمی کشیدند، قوی تر بود.
در طی پنج سال، خطر مطلق حدودا برای همه افراد بالای ۵۰ سال و تعدادی از افراد جوان تر به ۲٪ رسید. این افراد شامل سیگاری های فعلی یا سابق زیر ۵۰ سال و غیرسیگاری های طولانی مدت بودند که اضافه وزن داشتند یا والدین، خواهر و برادر یا فرزندشان سابقه سرطان داشتند.
در مردان، مصرف الکل، سابقه خانوادگی، مصرف گوشت قرمز و کم تحرکی نیز با خطر ابتلاء به سرطان مرتبط بود.
در زنان، افزایش ریسک با BMI (شاخص توده بدنی)، دیابت نوع ۲، هیسترکتومی (برداشتن رحم) و بستن لوله ها، سابقه خانوادگی، فشار خون بالا و عدم فعالیت بدنی مرتبط بود.
خطر مطلق پنج ساله در مردان ۲۹ درصد و در زنان ۲۵ درصد بود.
پاتل اظهار داشت: «از آنجا که ما این احتمال را در نظر می گیریم که آزمایش های آینده می توانند چندین نوع سرطان را شناسایی کنند، باید بفهمیم که چه کسی بیشتر در معرض خطر ابتلاء به هر نوع سرطان است. این نوع داده ها به شکل گسترده در دسترس نیستند، اما برای اطلاع از گزینه های غربالگری آینده، مانند آزمایش های تشخیص سریع سرطان مبتنی بر خون که می تواند به نجات جان انسان ها کمک نماید، لازم است.»


منبع:

1401/05/19
11:48:12
5.0 / 5
439
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد