محققان پرتغالی می گویند؛

زندگی نزدیکی طبیعت سبب تقویت سلامت ریه کودکان می شود

زندگی نزدیکی طبیعت سبب تقویت سلامت ریه کودکان می شود

سلامت باشی: تحقیقات نشان می دهد قرارگیری کودکان در معرض طبیعت سبب تقویت ریه های کوچک شان می شود.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، محققانی که قرار گرفتن کودکان در معرض فضای سبز را مورد مطالعه قرار دادند، دریافتند کسانی که در ۱۰ سال اول زندگی در نزدیکی خانه های خود پوشش گیاهی داشتند، نسبت به افرادی که در نزدیکی طبیعت زندگی نمی کردند، در آزمایش عملکرد ریه عملکرد بهتری داشتند.
«دیوگو کی روش آلمیدا»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه پورتو پرتغال، می گوید: «تحقیقات ما نشان میدهد که هرچه محیط پیرامونی زندگی سرسبزتر باشد بهتر است.»
برای این مطالعه، پژوهشگران عملکرد ریه تقریباً ۳۳۰۰ کودک پرتغالی را با بهره گیری از دستگاهی اندازه گیری کردند که حداکثر مقدار هوایی را که یک فرد می تواند بعد از گرفتن عمیق ترین نفس ممکن بازدم کند، اندازه گیری نمود. این آزمایش می تواند نشان دهد که ریه ها چقدر خوب کار می کنند و به تشخیص بیماری هایی مانند آسم کمک می نماید.
محققان همین طور از داده ها و نقشه های ماهواره ای برای سنجش میزان پوشش گیاهی نزدیک به خانه های کودکان استفاده کردند به عنوان مثال، فاصله تا نزدیک ترین پارک، باغ یا فضای سبز عمومی. آنها این داده ها را از زمان تولد و همین طور زمانی که بچه ها ۴، ۷ و ۱۰ ساله بودند بررسی کردند.
این مطالعه نشان داد کودکانی که محیط اطرافشان بین زمان تولد تا ۱۰ سالگی شأن به سبب نقل مکان یا تغییراتی در محله هایشان، سرسبزتر شده بود، عملکرد ریه ای بهتری داشتند.
کی روش در ادامه اضافه کرد: «ما عواملی مانند فعالیت بدنی و آلودگی هوا را بررسی کردیم، اما ارتباط بین عملکرد ریه و نزدیک تر شدن به فضای سبز، حتی پس از آن که این موارد را در نظر گرفتیم، باقی ماند. همین طور ممکنست نزدیک شدن به طبیعت استرس را کم کند، که می تواند سلامت جسمی را بهبود بخشد، یا ممکنست تأثیر مثبتی بر میکروبیوم کودکان داشته باشد.»
تیم تحقیق همین طور زندگی در کنار فضایی که به عنوان "فضای آبی" شناخته می شود، مانند رودخانه ها یا دریاها را مطالعه کردند. آنها هیچ ارتباطی با سلامت ریه کودکان پیدا نکردند.
کی روش اظهار داشت: «نقل مکان به مناطق سبزتر ممکنست یکی از راهبردها برای بهبود عملکرد ریه کودکان باشد.»
محققان قصد دارند به بررسی نقش فضاهای سبز و آبی در سایر زمینه های سلامت کودکان ادامه دهند.منبع:

1401/05/11
10:14:21
5.0 / 5
388
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد