وزیر بهداشت اعلام كرد

مذاكره با تولیدكنندگان بزرگ واكسن در دنیا

مذاكره با تولیدكنندگان بزرگ واكسن در دنیا

به گزارش سلامت باشی وزیر بهداشت با اشاره به اینكه دنیا هنوز نمی داند واكسن كرونا چگونه اثر خواهد نمود و چه مدت ایمنی زایی خواهد داشت، اظهار داشت: ما به جای اینكه برای كشورهایی كه بلاتكلیف هستند و نمی دانند آیا واكسن ایمنی را در مقابل كرونا می دهد یا خیر، پیش پرداخت دهیم، بر روی زیرساخت هایمان سرمایه گذاری انجام می دهیم و مذاكراتی را با تولیدكنندگان بزرگ واكسن در دنیا داریم تا بتوانیم در چارچوب پروژه ای مشترك با ستاد اجرایی فرمان امام، شركت های دانش بنیان و صاحبان تكنولوژی بیرونی، یك زیر ساخت بلند مدت برای تولید واكسن های انسانی و دامی در كشو ایجاد نماییم.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی در نشستی با رئیس ستاد اجرایی فرمان اما (ره)، اظهار داشت: هم اکنون زحماتی که ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و تیم شان کشیدند چه در حوزه تهیه داروها و چه در عرصه تولید داروها در داخل کشور، بسیار حائز اهمیت می باشد. اینکه رئیس ستاد اجرایی فرمان امام اعلام نمودند که امکان دارد پس از مدتی کمیته های علمی اعلام کنند که برخی داروها کم تأثیر یا بی تأثیر است، این روال در همه دنیا وجود دارد؛ چونکه کرونا ویروس پیچیده ای است و ویروسی است که هر لحظه از آن یک پدیده نو ببینیم. من از روزهای ابتدایی اعلام کردم که ویروس کرونا یک ویروس نوظهوری است و پیچیدگی های زیادی بروز می دهد. بر این اساس بارها خواهیم دید که دارویی امروز موثر است و فردا نیست یا اینکه امروز موثر نیست و فردا هست.
در اوج تحریم ها حتی یک بیمار پشت درهای بیمارستان سرگردان نشدنمکی تصریح کرد: مهم این است که ملت ما احساس حقارت نکند. ملت ما این را باور کرد که اگر در فلان کشور مقتدر سرمایه دار دنیا فلان دارو را با احتمال اثرگذاری استفاده می نمایند، در کشور ما هم هست و فراهم است و در اوج تحریم و گرفتاری های ناشی از تحریم های ظالمانه ملت ما هیچگاه احساس حقارت نکردند. این افتخار جمهوری اسلامی است که یک بیمارمان پشت در هیچ بیمارستانی سرگردان نبود و یک بیمار به علت سن و سال یا کمبود امکانات بر بیماران دیگر ارجح نشد، یک بیمار حتی افاغنه بدون کارت اقامت هم وقتی مبتلا به کووید-19 شدند، پشت در بیمارستان به علت بی بضاعتی اقتصادی محروم از درمان نماندند و این از افتخارات جمهوری اسلامی است و از اضلاع موثر در این حرکت بزرگ ملی کمک ستاد اجرایی فرمان امام بود.
ضرورت تله مدیسین در بحران کروناوی با اشاره به تولید داروی رمدسیویر و فاویپیراویر در کشور، اظهار داشت: از همه مهمترین کارهای زیربنایی است که در ستاد اجرایی فرمان امام در حوزه تله مدیسین و پزشکی از راه دور انجام شده است. با عنایت به این که اگر خدایی نکرده در پاییز پیکی از کووید-19 و آنفلوآنزا را به صورت همزمان داشته باشیم و نخواهیم که افراد با بیماری های زمینه ای به مراکز درمانی آمده و آلوده شوند، تله مدیسین و بخصوص پزشکی از راه دور بسیار به ما کمک می نماید و بسیار موثر خواهد بود.
دنیا هنوز نمی داند واکسن کرونا چه مدت ایمنی زایی خواهد داشتنمکی با اشاره به وضعیت تولید واکسن کرونا، اظهار داشت: من بعنوان یک ایمنولوژیست که از گروه هایی که در این عرصه در کشور دارند کار می کنند، شناخت پیدا کردم و یکی از قسمت های عمده این فعالیت ها در ستاد اجرایی فرمان امام(ره) است. البته نه ما بلکه دنیا نمی داند که واکسن کرونا چگونه اثر خواهد نمود و چه مدت ایمنی زایی خواهد داشت. رویکرد به واکسن بعنوان واکسنی برای جلوگیری از کووید-19، تردید آمیز است. خوشبختانه در این حوزه هم در کشور اقداماتی انجام شده است و ما از هیچ کجای دنیا عقب نیستیم. بزرگترین افتخار ما این است که ملت ما می داند که ما در اوج فشار و تحریم، محتاج بیرون از مرزها نیستیم که افتخار غرور آمیزی است؛ حتی در عرصه تولید واکسن.
مذاکره با تولیدکنندگان بزرگ واکسن در دنیاوی تصریح کرد: ما به جای اینکه برای کشورهایی که بلاتکلیف هستند و نمی دانند آیا واکسن ایمنی را در مقابل کرونا می دهد یا خیر، پیش پرداخت دهیم، با مقداری بسیار کمتر از آن در حوزه سرمایه گذاری بر روی زیرساخت هایمان انجام می دهیم و با همت عزیزان، مذاکراتی را با تولیدکنندگان بزرگ واکسن در دنیا داریم تا بتوانیم در چارچوب یک پروژه مشترک با ستاد اجرایی فرمان امام، شرکت های دانش بنیان و صاحبان تکنولوژی بیرونی، یک زیر ساخت بلند مدت برای تولید واکسن های انسانی و دامی در کشو ایجاد نماییم و در آینده بتوانیم برخوردار شویم.
نمکی تصریح کرد: واقعا یکی از دلگرمی های همه ما حمایت های بی دریغ مقام معظم رهبری است که الگویی خردمندانه، هوشمندانه و بسیار بلندنظرانه را به دنیا عرضه کردند. اینکه یک رهبر سیاسی، اجتماعی، دینی و فرهنگی در پشتیبانی از پروتکل های بهداشتی کشور الگو شوند بسیار مهم می باشد و بفرمایند که من هم منتظرم تا ببینم کارشناسان چه می گویند و ما هم به همان عمل نماییم. این خصوصیت در تمام این مدت در رهبران سیاسی دنیا وجود نداشت.
نمکی اظهار داشت: امیدوارم در سایه لطف الهی و در آینده نزدیک بتوانیم شاهد مهار و کنترل مجدد کرونا در کشور باشیم و بعنوان یک الگوی فعال و پویا در عرصه بین المللی باشیم.
منبع:

1399/05/12
14:25:29
5.0 / 5
2106
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد