در گفت وگو با سلامت باشی تشریح شد

علایم خطر کرونا در موج جدید

علایم خطر کرونا در موج جدید

سلامت باشی: رئیس اورژانس بیمارستان سینا تهران با اعلان اینکه افزایش در فوت شدگان، قاعدتا به سبب افزایش تعداد مراجعین است و متاسفانه تا حالا آنطور که دیده ایم، بیشتر مراجعین هم افراد مسن یا کسانی هستند که بیماری زمینه ای دارند، در عین حال درباره علامت درمانی کرونا در خانه و علایم خطر این بیماری توضیح داد.دکتر حسین کرمانپور در گفت و گو با ایسنا، درباره وضعیت کرونا در بیمارستان های کشور، اظهار داشت: همانطور که پیش بینی می شد، باتوجه به این که سطح ایمنی مردم پس از آخرین دز واکسنی که تزریق کردند، کاهش یافته، میزان مراجعه شامل سرپایی و بستری با یک شیب ملایم درحال افزایش است. البته در بعضی استانها شیب تندتر و در بعضی استانها شیب ملایم تر است. میزان تندی و ملایمی شیب افزایش بیماری، به میزان رعایت پروتکلهای بهداشتی از طرف مردم، تزریق دز یادآور واکسن و کم یا زیاد بودن تجمعات در هر استان و... بستگی دارد.

وی اضافه کرد: به عنوان مثال در تهران که یک شهر محل رجوع از سراسر کشور است، طبیعتا این موج تندتر است و در استان هایی که مسافر کمتری دارند، شیب ملایم تر و کندتر است. البته آنچه که مشاهده می شود، این است که شیب بصورت مدلول داری درحال افزایش است.
علائم عمده کرونا در موج جدید
کرمانپور اظهار داشت: علایم عمده افراد در مراجعات سرپایی، علایم معمول سرماخوردگی است؛ یعنی فرد با یک بدن درد، تب مختصر و آبریزش بینی، گلودرد، کاهش حس بویایی یا چشایی و سرفه کمی با خلط، گاهی با علایم گوارشی و گاهی هم بدون علایم گوارشی و... مراجعه می کنند. البته باید توجه کرد که این علایم لزوما در همه افراد بصورت یکسان وجود ندارد. افرادی هستند که با کمترین علایم شامل آبریزش بینی و تب مختصر مراجعه می کنند و برخی هم تمام علایم را با شدت زیادی دارند که منجر به بستری شان می شود. حدودا می توان اظهار داشت که ۷۰ درصد افراد اصلا نیاز به بستری ندارند و با یک داروی معمول سرماخوردگی، شربت و مایعات بیماری شان در خانه قابل کنترل است و نیازی به بستری شدن و حتی مراجعه به پزشک ندارند. بدین سبب افراد اگر این علایم را دیدند، خودشان را به مدت هفت تا هشت روز در خانه قرنطینه کنند، از دیگران خودشان را جدا کنند تا دیگران مبتلا نشوند و درمان های خانگی را شروع کنند.
مرحله خانگی کرونا و علامت درمانی
وی درباره درمان های خانگی که می توان با دیدن علایم مبتلاشدن به کرونا انجام داد، اظهار داشت: اصطلاحا در پزشکی می گوییم که علامت درمانی کنند. یعنی اگر تب دارند، با بدن شویه، خوردن مایعات فراروان و دارویی که می تواند تب را پایین آورد، مانند ناپروکسن، ژلوفن، استامینوفن و... تب شان را کنترل کنند. کنترل تب یک کلید طلایی درمان در دوران کروناست. کسانیکه تب شان را کنترل نمی کنند، به شدت وارد مراحل بعدی بیماری می شوند. بدین سبب مهمترین اقدام کنترل تب است. در عین حال خوردن مایعات فراوان بسیار اهمیت دارد. هرچه بیش از مایعات مصرف نماییم، بهتر است. دومین علامت درمانی سرفه است. در پزشکی جلوی سرفه را نمی گیریم. برای اینکه موجب می شود که اگر خلط داریم، بیرون آید. با خوردن مایعات، خلط ها رقیق می شوند و آسان تر خارج می شوند و فضای ریه درگیر نمی گردد. بدین سبب اگر سرفه در حد معمول است، اجازه دهید صورت گیرد تا ریه ها تخلیه شود، اما اگر سرفه اذیت کننده می شود، باید حتما درمان علامتی سرفه را هم که شامل مایعات فراوان و مصرف شربت هایی مانند اکسپکتورانت است، شروع کنند.

کرمانپور افزود: سومین اقدام علامت درمانی است که جلوی عوارض سرماخوردگی مانند آبریزش بینی را بگیرید. شربتی مانند دیفن هیدرامین و دم کرده آویشن و... موثر است. بدن درد هم با استامینوفن بهبود می یابد. این ها علامت درمانی در منزل شمرده می شود. پس از این مرحله ای است که باید داروهای دیگری مصرف کنند و باید به پزشک مراجعه کنند. به عنوان مثال اگر خلط افراد در زمان سرفه رنگی شود و همراه با تب باشد، دیگر با علامت درمانی معمول کنترل نمی گردد و باید برای دریافت آنتی بیوتیک مناسب به پزشک مراجعه کنند. در این موارد خودسرانه دارو نخورند. یکی از اشکالات عمده ما در دوران کرونا این بود که داروهای مختلف را با هم مخلوط کرده و این ها اثر یکدیگر را کاهش داده و اجازه نمی دهند درمان به خوبی صورت گیرد. بدین سبب اگر بیماری با درمان های خانگی کنترل نشد، به پزشک مراجعه کنند تا داروهای دیگری برایشان تجویز شود.
اگر علامت دار شدیم، چه زمانی به بیمارستان مراجعه کنیم؟
وی افزود: متاسفانه سویه جدیدی که آمده، قدرت سرایتش نسبت به سویه های قبلی چند برابر است. بدین سبب بعید می دانم که اگر در خانه یک نفر مبتلا شد، سایرین مبتلا نشوند. البته خوشبختانه تا این لحظه ثابت نشده که شدت بیماری زایی این سویه جدید هم زیاد است. بیشتر بنظر می رسد که شدت بیماری زایی سویه جدید مانند اُمیکرون قبلی است و شدت زیادی پیدا نکرده است و کاملا قابل کنترل است، البته اگر مردم بی جهت به مراکز درمانی و بیمارستان ها رجوع نکنند.

کرمانپور اظهار داشت: به عنوان یک پزشک می گویم که فقط زمانی نیاز است به بیمارستان و مراکز درمانی مراجعه کنند که علایم خطر را ببینند. علایم خطر شامل چند مورد است؛ یکی این که تبی داشته باشند که با دارو کنترل نشود. به عنوان مثال ۳۸.۵ درجه تب دارند و هر چه دارو می خورند، نه فقط کاهش نمی یابد، بلکه ممکنست افزایش هم پیدا کند. با دیدن این علامت حتما در درجه اول به پزشک مراجعه کنند تا دارو برایشان تجویز شود. از دیگر علایم خطر سرفه های پیش رونده و افزایش بی حالی و بی رمقی بصورت بیش از پیش است. همین طور اگر در خانه دستگاه کنترل اکسیژن خون دارند، با وجود این که دارند دارو می خورند و استراحت می کنند، اکسیژن خون شان درحال کاهش باشد. البته اگر اکسیژن خون کاهش پیدا می کند و باردیگر افزایش می یابد، جای نگرانی ندارد.

وی اشاره کرد: موج جدید اُمیکرون را بیش از این که کادر درمان بخواهد کنترل کند، خود مردم می توانند آنرا کنترل کنند. نهایتاً هم اگر مبتلا شدند و علایم خطر را مشاهده نمودند، می توانند به پزشکان و همکاران ما در مطب ها مراجعه کنند که در آنجا درمان دارویی را شروع می کنند. در مرحله سوم اگر علایم خطر را دیدند، به جهت اینکه دیر نشود به مراکز درمانی مراجعه کنند. اگر شرایط شان شرایط ویژه ای شد و داشتند بدتر می شدند، به بیمارستان ها و مراکز درمانی مراجعه کنند تا کادر درمان مانند همیشه در خدمت مردم باشد و این موج کرونا را هم با پایین ترین میزان صدمات و مرگ ومیر پشت سر بگذاریم.
علت افزایش فوتی ها سالمندان و افراد دارای بیماری زمینه ای بیشترین مبتلایان در موج جدید
کرمانپور با اشاره به افزایش فوت شدگان کرونا، اظهار داشت: این افزایش در فوت شدگان، قاعدتا به سبب افزایش تعداد مراجعین است و متاسفانه بیشتر مراجعین هم افراد مسن هستند یا کسانی هستند که بیماری زمینه ای دارند و من حقیقتا هنوز جوان ندیدم که گرفتار مرگ ومیر شود. انسان طبیعتا با افزایش سن مقاومتش در مقابل بیماریها کمتر می شود و افراد مسن در خطرند. باید توجه کرد که در این موج یک هشدار واقعی برای افراد مسن، افرادی که در مراکز نگهداری تجمعی هستند و افرادی که بیماریهای زمینه ای نظیر دیابت، فشار خون، بیماریهای قلبی و عروقی و... دارند، است. این افراد در معرض خطر بیشتر هستند و باید مراقبت کنند. به سبب وسعت انتشار بیماری، این افراد به سرعت مبتلا می شوند و بیشتر هم همین افراد هستند که کارشان به بستری و بستری در بخش های ویژه کشیده یا خدایی نکرده به مرگ ومیر می رسد.

وی با اعلان اینکه مردم پس از دو سال می توان گفت یک فوق دیپلم آموزش و مبارزه با کرونا دارند، اظهار داشت: راه مبارزه با کرونا همان چهار عمل اصلی است؛ از ماسک زدن خجالت نکشید، تعارف نکنید و یکدیگر را به سبب ماسک زدن به سخره نگیرید. در دوره ای که با موج مواجه می شویم، ماسک بزنید و تعارف نکنید. دوم این که دست هایتان را خصوصاً اگر مشکوک به بیماری بودید، بشویید. سوم این که در تجمعات شامل تاکسی، اتوبوس و...، ضمن زدن ماسک تا می توانیم زمان حضور در تجمعات را به حداقل برسانیم. با این کار حجمی از ویروس را نمی گیرید، بلکه تک گیری است. اگر فردی از یک نفر ویروس را بگیرد، ثابت شده که میزان بیماری کمتر و بهتر از زمانی است که در یک تجمع انواع ویروس را بگیرد. نکته دیگر هم رعایت تهویه هوا و فاصله فیزیکی است. در فضاهای مختلف درب و پنجره ها باز باشد تا تهویه هوا صورت گیرد.

منبع:

1401/04/22
09:37:58
5.0 / 5
721
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد