یافته محققان سوئدی؛

یک آمار اعجاب انگیز از تاثیر مرگ نزدیکان بر بیماران قلبی

یک آمار اعجاب انگیز از تاثیر مرگ نزدیکان بر بیماران قلبی

پژوهشگران می گویند غم ناشی از از دست دادن عزیزان خطر مرگ را برای مبتلایان به نارسایی قلبی همراه دارد. طبق آماری در سوئد مرگ همسر 113درصد خطر مرگ بیماران قلبی را بالا می برد، مرگ فرزند 31 درصد.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، بعد از تحلیل و بررسی تقریباً سه دهه داده های مربوط به حدود نیم میلیون بیمار نارسایی قلبی، پژوهشگران به این نتیجه رسیدند کسانی که غم و اندوه ناشی از از دست دادن عزیزانشان را تجربه کرده بودند، با افزایش ۵ تا ۲۰ درصدی خطر مرگ قلبی در طول چهار سال بعد روبرو بودند.
«کریستینا لازلو»، نویسنده این مطالعه از مؤسسه کارولینسکا در استکهلم سوئد اظهار داشت: «یافته ها نشان میدهد اعضای خانواده، دوستان و پزشکان بیماران داغ دیده گرفتار نارسایی قلبی باید به وضعیت این افراد، خصوصاً بلافاصله بعد از از دست دادن عزیزشان توجه داشته باشند.»
لازلو توضیح داد که نارسایی قلبی یک بیماری مزمن است که به تدریج رو به وخامت می رود، و در آن عضله قلب قادر به پمپاژ خون کافی برای پاسخگویی به نیازهای خون و اکسیژن بدن نیست.
تیم او اشاره کرد که برآوردها نشان میدهد که بیش از ۶۴ میلیون مرد و زن در سراسر جهان با این بیماری دست و پنجه نرم می کنند.
در این مطالعه، پژوهشگران داده های سلامت و سوگواری مربوط به بالای ۵۰۰ هزار بیمار که توسط ثبت نارسایی قلبی سوئد بین سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۸ جمع آوری شده بود، بررسی کردند.
بیماران در مقطعی بعد از سال ۱۹۳۱ در سوئد متولد شده بودند و خیلی از آنها میانسال یا مسن تر بودند.
در نهایت نزدیک به ۵۹۰۰۰ نفر از بیماران (۱۲%) گرفتار از دست دادن یکی از عزیزان خود شدند. و این تیم بسته به رابطه بیمار نارسایی قلبی با فردی که فوت کرده بود، به افزایش قابل توجهی در خطر مرگ نارسایی قلبی پی بردند.
به عنوان مثال، از دست دادن همسر موجب افزایش ۲۰ درصدی خطر مرگ ناشی از نارسایی قلبی می شود، در صورتیکه از دست دادن یک برادر یا خواهر با افزایش ۱۳ درصدی این خطر و از دست دادن فرزند یا نوه به ترتیب ۱۰ درصد و ۵ درصد با افزایش ریسک هم راه است.
اما نویسندگان این مطالعه خاطرنشان کردند که این میزان افزایش ریسک در عرض هفت روز بعد از از دست دادن یک عزیز، ۷۸ درصد بود.
بر اساس رابطه، از دست دادن فرزند موجب افزایش ریسک ۳۱ درصدی در هفته اول شد، در صورتیکه از دست دادن همسر یا شریک زندگی موجب افزایش ۱۱۳ درصدی شد.
با این حال، تیم تحقیقاتی یک استثنای بزرگ را برای این قانون شناسایی کردند: از دست دادن والدین. هیچ خطر افزایشی برای مرگ در بین بیماران نارسایی قلبی بعد از از دست دادن مادر یا پدر مشاهده نشد.
در مورد این که چه چیزی می تواند افزایش همه جانبه خطر را توضیح دهد، پژوهشگران اذعان کردند که عوامل ژنتیکی و سبک زندگی ممکنست نقش داشته باشند.
لازلو اظهار داشت: «با این حال، مکانیسم در رابطه با استرس توضیح محتمل برای این است که چرا بنظر می رسد از دست دادن یک عزیز به لطمه پذیری بیشتر نارسایی قلبی تبدیل می شود.»
محققان گفتند که افزایش ریسک مرگ ممکنست ریشه در روش پیچیده ای داشته باشد که سیستم عصبی غدد درون ریز و سیستم عصبی سمپاتیک بدن به رویدادهای بسیار استرس زا و احساسی واکنش نشان می دهند.

1401/04/21
10:21:06
5.0 / 5
696
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد