نامه ۲۰۲ نماینده مجلس به رییس جمهور در پشتیبانی از افزایش ظرفیت پذیرش پزشکی

نامه ۲۰۲ نماینده مجلس به رییس جمهور در پشتیبانی از افزایش ظرفیت پذیرش پزشکی

به گزارش سلامت باشی یک عضو هیات رئیسه مجلس نامه 202 نماینده مجلس شورای اسلامی خطاب به رییس جمهور را در پشتیبانی از افزایش ظرفیت پذیرش پزشکی قرائت کرد و اظهار داشت: نمایندگان درخواست دارند منافع مردم را در اولویت تصمیم گیری های خود قرار دهید.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، احمد امیرآبادی فراهانی د جلسه علنی امروز (سه شنبه) مجلس شورای اسلامی نامه ۲۰۲ نماینده مجلس خطاب به رییس جمهور در پشتیبانی از افزایش ظرفیت پذیرش پزشکی را به شرح زیر قرائت کرد:
«بسم الله الرحمن الرحیم
باید محبوبترین کارها در نزد تو اموری باشند که در حق با میانه روی موافقت تر و در عدالت عام تر و گسترده و با رضایت رعیت هماهنگ تر است، چونکه خشم عامه مردم خشنودی خواص بی اثر می سازد. پایه دین و جمعیت مسلمین و ذخیره دفاع در مقابل دشمنان تنها عامه امتند. بدین سبب باید گوش تو با آنها و میل تو با آنها باشد. (بخش هایی از نامه حضرت علی (ع) خطاب به مالک اشتر)
حجت الاسلام والمسلمین دکتر رئیسی
رییس جمهوری اسلامی ایران و رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی
مساله عدم دسترسی به پزشک و دندانپزشک در خیلی از نقاط کشور به یک معضل اساسی برای مردم تبدیل گشته است. وضعیت در خدمات دندانپزشکی چنان بغرنج است که مردم شهرهای بزرگ و حتی پایتخت نیز در دسترسی به دندانپزشک و خدمات درمانی دندانپزشکی گرفتار مشکلات بسیار جدی همچون صف های انتظار طولانی و هزینه های بالای درمان هستند.
جناب آقای رییس جمهور، با وجود اختلافات موجود بر سر نسبت دندانپزشک به جمعیت، متاسفانه تمام سناریوهای مطرح شده از طرف نهادهای مختلف نشان دهنده کمبود شدید نسبت دندانپزشک به جمعیت کشور در مقایسه با سرانه سال ۲۰۱۸ کشورهای منطقه و کشورهای پیشرو در سیستم سلامت است.
از طرفی باتوجه به وسعت بالای جغرافیایی خیلی از استانهای کشور در صورتیکه دسترسی مردم به دندانپزشک در شهر محل سکونت فراهم نباشد لازم است تا صدها کیلومتر را برای دسترسی به خدمات درمانی طی کنند. متاسفانه آمار سازمان نظام پزشکی نشان میدهد سرانه پزشک نسبت به وسعت جغرافیایی در تمام استانهای کشور به جز تهران، در وضعیت بحرانی قرار دارد.
جناب آقای دکتر رئیسی، این که متولیان صنفی دندانپزشکی با هرگونه افزایش ظرفیت دندانپزشکی مخالفت کنند قابل پیش بینی است، اما در این میان جای تعجب است که مسئولین وزارت بهداشت که می بایست تمام تلاش خودرا برای اصلاح وضعیت به نفع مردم به کار گیرند با نهادهای صنفی دندانپزشکی همصدا شده و بدون ارائه برنامه ای به مخالفت با مصوبه افزایش ظرفیت دندانپزشکی می پردازند. در صورتیکه آمار پذیرش دندانپزشکی در سالهای اخیر نشان دهنده وجود امکانات برای افزایش حداقل ۵۰ درصدی ظرفیت پذیرش است، مردم و نمایندگان آنها از مسئولین دولتی که صفت مردمی و انقلابی را به یدک می کشد انتظار دارند که نه فقط ظ رفیت پیشین را محقق کنند، بلکه برای رفع نیاز مردم هیچ محدودیتی را بر خود نپذیرند، نه این که مانند مسئولین پیشین که بانی وضعیت موجود درمان دهان و دندان مردم هستند بهانه تراشی کنند.
همانطور که مستحضرید ستاد راهبردی اجرای نقشه جامع علمی کشور در اقدامی بجا و قابل تقدیر افزایش ظرفیت دانشجوی دندانپزشکی بصورت پلکانی را مصوب نموده است.
ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی ضمن تقدیر و تشکر از این اقدام انقلابی ستاد راهبردی اجرای نقشه جامع علمی کشور، حمایت خودرا از این اقدام ابراز می داریم و از حضرتعالی می خواهیم منافع مردم را در اولویت تصمیم گیری های خود قرار داده و مطابق با برنامه ارائه شده در سند تحول دولت مردمی درباب افزایش ظرفیت دندانپزشکی نسبت به اجرای مصوبه، توجهات ویژه خودرا مبذول فرمایید.»
منبع:

1401/04/07
23:41:19
5.0 / 5
384
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد