رییس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت:

امکان مواجهه با پاندمی های جدید وجود دارد

امکان مواجهه با پاندمی های جدید وجود دارد

به گزارش سلامت باشی رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت بر لزوم تقویت تاب آوری جامعه در پاندمی ها تاکید نمود.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، دکتر محمدمهدی گویا در کارگاه «نهایی سازی برنامه ارتقای آمادگی و پاسخ به پاندمی کووید۱۹/ آنفلوانزا و سایر بیماری های حاد تنفسی واگیردار نوپدید و بازپدید» که از جانب دانشگاه علوم پزشکی تبریز برگزار شد، اظهار داشت: امکان مواجهه با پاندمی های جدید همچنان وجود دارد، ازاین رو ضروریست آمادگی خویش را برای مقابله با بیماری ها افزایش دهیم.
وی ضمن اشاره به اختلالات و صدمه های روانی ناشی از همه گیری کرونا در میان مردم اظهار داشت: این بیماری از ابعاد مختلف مردم دنیا را با مشکلاتی روبرو کرد. در طول همه گیری کرونا ما شاهد تعداد قابل توجه مرگ و میر در سطح دنیا بودیم. در بعضی از کشورها اقتصاد تحت تأثیر قرار گرفت و مردم از تحصیل و کار بازماندند.
رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه حدود دو و نیم سال از شیوع کووید۱۹ در دنیا می گذرد و این پاندمی درس آموخته های بسیاری را برای ما داشته است و باید این درس آموخته ها را برای نسل آینده به کار گیریم، تصریح کرد: دنیا در کمتر از یکسال واکسن کووید۱۹ را عرضه نمود و در کشور ما هم با توان متخصصان داخلی واکسن های مربوطه در کوتاه ترین زمان ممکن از راه رسید و بخش قابل توجهی از مردم کشورمان با واکسن های ملی در مقابل این پاندمی محافظت شدند.
دکتر گویا برگزاری این کارگاه را در جهت تدوین برنامه های عملیاتی آینده مهم ارزیابی کرد و در انتها اظهار داشت: امیدواریم با مشارکت تمامی نهادها و سازمان های ذینفع شاهد برنامه ریزی های عملیاتی باشیم.
تدوین برنامه جامع مقابله با اپیدمی ها
درادامه این برنامه، دکتر قادری - رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت هم در این وبینار از تدوین برنامه جامع مقابله با اپیدمی ها در کشور اطلاع داد و اظهار داشت: وقتی سیستم آماده مقابله با بحران اپیدمی نباشد به شیوع یک بیماری تنها بعد از گسترش بین مردم پاسخ داده می شود و بعد از گذشت مدتی نسبتا طولانی میتوان تا حدودی آنرا کنترل کرد. در حالیکه میتوان سیستم را قبل از گسترش بیماری در جامعه آماده مقابله نمود و پاسخ را بسیار سریع تر از قبل عرضه داد.
دکتر قادری اضافه کرد: مخاطرات بسیاری در دنیا وجود دارند و تغییرات آب و هوایی هم سبب می شوند تا احتمال بروز پاندمی های مختلف و متفاوت در جوامع بیشتر شود.
وی با تکیه بر اینکه احتیاج به یک برنامه طولانی مدت برای مقابله با پاندمی داریم و نمی توان تنها بعد از بروز هر پیک بیماری اقدامات کوتاه مدت انجام داد، اضافه کرد: بحث سلامتی نیاز به ایجاد یک استراتژی حاکمیتی دارد و همراهی و کمک تمامی سازمان ها و نهادها را می طلبد و در این خصوص هم بایستی یک برنامه درون سازمانی و برون سازمانی ترتیب دهیم.
اجرای برنامه مقابله با بیماری های واگیر در سه فاز
رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت افزود: تابحال تلاش هایی برای برنامه ریزی جامع برای مقابله با بیماری های واگیر انجام گرفته اما عملیاتی نشده است. ولی حالا اقدامات لازم تکمیل شده و یک برنامه جامع در سه فاز برای این امر نوشته شده است که درحال بررسی نسخه نهایی آن هستیم.
قادری تصریح کرد: کشور ما ظرفیت های پراکنده ای دارد که با این برنامه میتوان آن ظرفیت ها را هماهنگ کرد و به برنامه ای با عملکرد مناسب درونی تبدیل کرد. از این طریق ما باید قبل از بروز اپیدمی، برنامه و آمادگی لازم مقابله با آنرا داشته باشیم.
وی ادامه داد: بر طبق این برنامه، وضعیت جامعه به صورت مکرر، ارزیابی خطر می شود و در هر فاز از بیماری، اقدامات مختلف هر سازمان و نهاد مشخص شده و از این طریق پیگیری می شود.
رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه یک نرم افزار هم تهیه می شود، افزود: یک سازمان در هنگام اعلام بروز بیماری در جامعه می تواند این نرم افزار را اجرا کرده و با مشخص کردن فاز بیماری، وظایف و اقدامات لازم خویش را بشناسد و نسبت به آنها اقدام نماید. این امر از برگزاری جلسات مختلف و تصمیم گیری های دیر بسیار مفیدتر خواهد بود.
قادری تصریح کرد: سازمان ها و نهادها باید از همین هم اکنون بر مبنای دستورالعمل های مشخص نسبت به برنامه ریزی در دوران اپیدمی اقدام نمایند تا احتیاج به تعطیلی فعالیت ها و بخصوص بخش صنعت و اقتصاد کشور وجود نداشته باشد.
قابل ذکر است کار کارگاه ملی نهایی سازی برنامه ارتقای آمادگی و پاسخ به پاندمی کووید-۱۹/ آنفلوانزا و سایر بیماری های حاد تنفسی واگیردار (نوپدید و بازپدید) چهارم الی نهم تیرماه در تبریز درحال برگزاری است.
منبع:

1401/04/07
10:02:35
5.0 / 5
350
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد