رییس سازمان غذا و دارو اعلام كرد

مواد آرایشی قاچاق و خطرناک در کشور

مواد آرایشی قاچاق و خطرناک در کشور

به گزارش سلامت باشی رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به ممنوعیت واردات مواد آرایشی و بهداشتی، اظهار داشت: اگر تولید داخلی بتواند افزایش یابد و جایگزین شده و پس از مدتی کیفیت مورد نظر مردم را تامین کند، خیلی خوب است، اما در آرایشی و بهداشتی این اتفاق رخ نداد و منجر به ورود مواد آرایشی قاچاق، تقلبی و خطرناک به کشور شد که البته این سیاست وزارت صمت بود.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، دکتر بهرام دارایی در یازدهمین همایش طلای سبز و دهمین همایش مکمل های غذایی و رژیمی، اظهار داشت: آنچه در زمینه فراورده های طبیعی و سنتی تاکید داریم، سیاستگذاری و پشتیبانی از تولید داخلی است که از تاکیدات مقام معظم رهبری است. از سال ها قبل تا حالا ای کاش بیشتر به این سفارشات توجه می شد تا در جایگاهی باشیم که بتوانیم در حوزه گسترش فراورده هایمان در بازارهای جهانی صحبت نماییم، نه این که بگوییم در داخل چقدر توانستیم به نیازهای مردم جواب دهیم. اسناد بالادستی ما دراین زمینه شامل سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی، برنامه ششم توسعه و... و. خوب تنظیم شده اند. سال هایی که بعنوان پشتیبانی از تولید بوده مانند امسال که سال پشتیبانی از تولید دانش بنیان و اشتغالزایی است و یکی از جاهایی که می تواند اشتغال را محقق کند، حوزه داروهای طبیعی و سنتی است.
وی اضافه کرد: ۳۰ سال قبل بحث می کردیم که چند درصد از داروهای ما برگرفته از طبیعت و گیاهان دارویی است. در آن زمان در مقایسه ای که انجام شد در آلمان بالای ۵۰ درصد از قفسه داروخانه هایشان برگرفته از این داروها بود و در کشور ما به ندرت می توانستیم چنین چیزی را ببینیم. البته هم اکنون از دو تا سه درصد سالهای قبل به ۱۴ درصد رسیده ایم. البته می توانستیم به ۵۰ درصد برسیم، اما این اتفاق نیفتاد.
دارایی با اعلان اینکه طی سالهای قبل نزدیک ۴۳۰۰ مجوز برای فراورده های طبیعی و ۱۷۰۰ مجوز برای داروهای سنتی صادر شد، اظهار داشت: این اقدام بزرگ و شجاعانه بود که باید از دوستان تشکر نماییم. این همان مسیری است که نیاز داریم. البته حفظ سلامت مردم وظیفه ما است و از آن کوتاه نمی آییم و تحت تاثیر هیچ فشار و سفارش ای نخواهیم بود.
وی اظهار داشت: صادرات فرآورده های طبیعی و مکمل در سال قبل ناچیز و حدود ۱۵ میلیون دلار بوده است. بنظر می رسد که طبق هدفگذاری که داشتیم باید به صادرات ۱۵۰ میلیون دلار می رسیدیم که عقب ماندگی زیادی داریم. البته دلیلهای مختلفی هم مانند کرونا داشت. الان وقت آنست که جبران نماییم و نیاز به جهش داریم.
وی اظهار داشت: نیمی از ذخایر کارخانه های داروسازی ما خالی است؛ حدود ۵۰ میلیارد عددی تولید می نماییم که می تواند تا ۱۰۰ میلیارد عدد برسد. نیمی از این ظرفیت که گاهی سرمایه گذاری سنگین و تجهیزات پیشرفته داشتند، خالی هستند و به نظر می رسید این ظرفیت می توانست تا چند سال آینده فقط ظرفیت صادرات داشته باشد.
دارایی افزود: چیزی هم غیر از تراز مثبت نمی تواند به ما نشان دهد که مسیرمان درست است یا خیر. مطمئنا صنعتی که نتواند بازار بیرونی داشته باشد و با استانداردهای بین المللی تایید نشود، مشکل پیدا کرده و می توانید فکر کنید که خدایی نکرده سرنوشت خودرو حادث می شود. بدین سبب بحث واردات و صادرات و تراز تجاری باید با هم همخوانی داشته باشد در غیر این صورت بازنده ما هستیم.
وی اظهار داشت: چارچوب بازار کشور ما و مصرف ما هم مشخص است. بطور معمول ۵ درصد رشد مصرف در این عرصه داریم، اما باید به بازارهای بیرونی هم توجه داشته باشیم. مشکل دیگر در این عرصه مجوزهای تکراری از یک محصول است. محصولی که چند تولیدکننده دارد، باز هم دوستان سراغش می آیند و می خواهند سهمی بگیرند و متاسفانه روشی برای سهم گرفتن از بازار دارند. گاهی اوقات فکر می کنم اگر سیستم ما می توانست ویزیتوری را از توزیع حذف کند، قدم رو به جلو بود.
دارایی اظهار داشت: از سال ۱۳۹۶ فتیله حوزه واردات را بستیم تا حدودا در ۱۳۹۸ قطع شد، ظاهرش این است که عرصه را برای تولید داخلی باز کرده ایم، اگر تولید داخلی بتواند افزایش یابد و جایگزین شده و پس از مدتی کیفیت مورد نظر مردم را تامین کند، خیلی خوب است، اما در آرایشی و بهداشتی اصلا این اتفاق رخ نداد، به ضد خودش بدل و منجر به ورود مواد آرایشی قاچاق، تقلبی و خطرناک به کشور شد که البته این سیاست وزارت صمت بود. امیدوار هستم چیزی از محصولات سلامت دست این وزارتخانه نرود. درک هم نمیکنم که چرا جاهای دیگر می خواهند که حوزه وظایف ذاتی سازمان های دیگر را یکجوری جذب کنند، اما درست نیست. سلامت حوزه وزارت بهداشت است و سال ها قبل هم ثابت شده که هر گاه سلامت جابجا شده و بطورمثال به سازمان استاندارد رفته مردم ضرر کردند. در دارو هم که این خط قرمز است.
دارایی افزود: من شخصا با بستن درها و ممنوعیت مخالفم، می توان با وضع تعرفه و کمک های دیگر به تولیدکنندگان داخلی و ایجاد سطح حاشیه امنیت برایشان، بتوانند تولیدشان را ارتقاء داده و رقابت کنند، اما بستن درب های واردات سرنوشت خودرو را رقم می زند.
وی اظهار داشت: آنچه که می تواند کمک نماید و رییس جمهور و وزیر بهداشت روی آن تاکید دارند، تمرکز روی کیفیت است. روز گذشته بحث دانش بنیانی کالاهای سلامت محور در هیات دولت با عنوان طرح پشتیبانی از تولید دانش بنیان در زمینه سلامت تصویب گردید. از چند ماه قبل این طرح را شروع کردیم که وارد فاز اجرائی شد. تا سقف ۲۵ درصد از هزینه تحقیق و توسعه را در قیمت محاسبه می نماییم. کار بزرگی است و می تواند تحول بوجود آورد. کیفیت بهتر و مبتنی بر دانش، قیمت بهتر هم می گیرد. البته راستی آزمایی هم انجام می شود و خودمان این کار را انجام می دهیم. بدین سبب کیفیت و اصالت برایمان مهمست.
وی اظهار داشت: اصلاحاتی هم باید در این عرصه انجام دهیم و نیاز به کمک انجمن ها و سندیکاها داریم. چند سال قبل برای نظارت بر عرضه مکمل ها برنامه ای گذاشتیم که البته این کار انجام نشد اما امسال این کار را انجام می دهیم. واگذار هم می نماییم کار را اما اگر درست انجام ندهند، آنرا پس می گیریم.
دارایی افزود: هم اکنون در زمینه مکمل ها شرکت های خوب تولید مواد اولیه داریم، اما نیازی نیست دراین زمینه روش نخ نمای تحت لیسانس را که هیچ یک تحت لیسانس نیستند، مطرح کرده و با قیمت ناعادلانه موجب سرکوب محصول داخلی می شوند. یکی از کارهایمان بررسی محصولاتی هستند که عنوان تحت لیسانس دارند.
دارایی با اعلان اینکه در وزارت بهداشت ۸۰۰ مرکز تحقیقاتی داریم که متاسفانه چند مرکز بیشترین اعتبارات را می گرفتند، اظهار داشت: ۳۰ سال در این عرصه کار کردم اما متوجه نشدم که حداقل در دارو این هزینه ها کجا میرفت و چه محصولی از آن بیرون آمد.
وی با اعلان اینکه اصالت سنجی هم فقط با شناسه گذاری و ردیابی انجام می شود که سیستم ردیابی ما از پیشرفته ترین سامانه های دنیاست، اظهار داشت: این سامانه به لحاظ طراحی قدرتمند است اما خوب اجرا نشده است. در اجرا سلیقه ها می آید و خوب پیاده نشده است.
دارایی اظهار داشت: دارونامه رسمی طبیعی سنتی را با کمک متخصصان برای نخستین بار چاپ کردیم که نقشه راه خوبی است. همین طور دارونامه رسمی کشور را پس از شش سال به روز کرده و چاپ کردیم. البته با تغییرات عمده و دستورالعمل های بالینی و با جزییات مورد نیاز گروههای پزشکی که روی سایت قرار می گیرد.
وی اظهار داشت: ما به دنبال تولید فراورده های باکیفیت قابل قبول، تقویت شرکت های دانش بنیان و پشتیبانی از صادرات باکیفیت هستیم.
منبع:

1401/03/25
09:02:11
5.0 / 5
694
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد