شرایط اهدای خون چیست و چگونه اهداکننده مستمر شویم؟

شرایط اهدای خون چیست و چگونه اهداکننده مستمر شویم؟

سلامت باشی: مدیرکل انتقال خون استان تهران ضمن اشاره به کمبود مراکز خون گیری و نیروی انسانی در استان، در عین حال شرایط اهدای خون و وضعیت اهدای خون در زنان و مردان را تشریح نمود.دکتر مهدی زاده در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به فرا رسیدن روز جهانی اهداکنندگان خون، اظهار داشت: امروز ۲۴ تیر ماه مصادف با ۱۴ ژوئن، روز جهانی اهداکنندگان خون است. نزدیک به دو دهه است که هر ساله در این روز در کل دنیا همچون ایران مراسم جشنی جهت تقدیر از اهداکنندگان مستمر خون که با اهدای قسمتی از وجودشان موجب نجات جان بیماران می شوند، انجام می شود. البته طی دو سالی که درگیر کرونا بودیم، وقفه ای در این مراسم بوجود آمد، امسال در کشور با توجه به این که کرونا تا حد زیادی تحت کنترل درآمده، مراسم جشنی برگزار می شود.
اهدای خون نشانه همبستگی
وی اضافه کرد: شعار امسال روز جهانی اهداکنندگان خون "اهدای خون نشانه ای از همبستگی؛ برای نجات جان بیماران به ما بپیوندید" است. این شعار نشان از همبستگی انسان ها در اهدای خون فارغ از قومیت، مذهب و... است. در کشور ما این شعار نمود خوبی دارد و نشان میدهد که قومیت ها و مذاهب مختلف در کشور با همبستگی و همدلی برای اهدای خون مراجعه نموده و با اهدای خون خودشان موجب نجات جان بیماران می شوند. امسال هم یکی از برنامه های ما ایجاد همین همبستگی است تا افراد از قومیت ها و مذاهب مختلف برای اهدای خون مراجعه کنند و امیدواریم بتوانیم در زمینه اهدای خون این همبستگی را ایجاد نماییم و شاهد حضور همه مردم برای اهدای خون باشیم.
میزان اهداکنندگان مستمر خون در تهران
وی با اعلان اینکه حدود ۵۰ درصد اهداکنندگان ما در استان تهران اهداکننده مستمر خون هستند، اظهار داشت: امروز در اداره کل انتقال خون استان تهران جشنی برای تقدیر از ۱۶۰ نفر از اهداکنندگان مستمر خون که نماینده اهداکنندگان خون مستمر هستند، انجام می شود. بدین سبب از بیشترین اهدای خون یا بیشترین اهدای پلاکت، بیشترین اهداکننده در بانوان، جوان ترین اهداکننده خون، اهداکنندگان مستمر بازنشسته و... تقدیر می نماییم. همین طور امسال برای نخستین بار از خانواده های اهداکنندگان مستمری که فوت کرده اند نیز تقدیر می شود.
اهدای ۳۲۵ هزار واحد خون در استان تهران طی سال گذشته
مهدی زاده افزود: در سال قبل حدود ۳۲۵ هزار واحد خون در استان تهران اهدا شد که ۵۰ درصد از آن از طرف اهداکنندگان مستمر خون اهدا شده است.
چگونه اهداکننده مستمر شویم؟
وی درباره شرایط اهداکنندگان خون، اظهار داشت: شرایط اهدای خون مشخص است که شامل سن بالای ۱۸ سال، سن زیر ۶۵ سال، داشتن حداقل ۵۰ کیلوگرم وزن و برخورداری از سلامت کامل است. حال فردی که سالانه دوبار اهدای خون را انجام دهد، به اهداکننده مستمر تبدیل می شود. در عین حال مردان سالی چهار بار و زنان در سال سه بار می توانند بدون هیچ مشکلی اهدای خون انجام دهند.
اهدای خون تهران در سالی که گذشت...
مدیرکل انتقال خون استان تهران اظهار داشت: باید توجه کرد که کرونا به تدریج در کشور و همچون در استان تهران تحت کنترل درآمد و آمار مبتلایان و فوت شدگان به شدت کم شد. به همین دلیل هم از طرف دیگر اعمال جراحی به شدت افزایش پیدا کرد. طی دو سالی که درگیر کرونا بودیم، خیلی از افرادی که عمل جراحی غیراورژانسی داشتند، اعمال جراحی شان را به تعویق انداختند. با کنترل کرونا شاهد افزایش اعمال جراحی غیر اورژانس بودیم. از طرفی خیلی از اعمال جراحی غیر اورژانس نیاز به خون و فرآورده های آن دارد. به همین دلیل هم از شروع امسال درخواست مصرف فرآورده های خونی حدود ۳۰ درصد افزایش پیدا کرد. بدین سبب باید تلاش می کردیم که این نیاز را برطرف نماییم.

مهدی زاده اظهار داشت: اگر فروردین و اردیبهشت ۱۴۰۱ را با زمان مشابه آن در سال ۱۴۰۰ مقایسه نماییم، ۲۸.۵ درصد رشد در اهدای خون داشتیم. بطوریکه اهدای خون ما در استان تهران از ۵۰ هزار و ۵۷۴ واحد در فروردین و اردیبهشت ۱۴۰۰ به ۶۴ هزار و ۹۴۵ واحد در فروردین و اردیبهشت ۱۴۰۱ رسید.
افزودن ۲ مرکز اهدای خون در تهران
وی با اشاره به اقدامات اداره کل انتقال خون استان تهران، اظهار نمود: از شروع سال ۱۴۰۱، مراکز اهدای خون در دو محله چیذر و ابوذر تهران که حدود پنج سال تعطیل بودند، باردیگر در دو شیفت کاری بامداد و عصر راه اندازی و فعال کردیم. بر این اساس مراکز اهدای خون ثابت ما از ۱۲ مرکز به ۱۴ مرکز در استان تهران رسید. همین طور مراکز اهدای خون در رباط کریم و شهر قدس را که سه روز در هفته فعال بود، میزان فعالیت شان را به شش روز هفته رساندیم. همین طور مرکز نارمک را هم در دو شیفت بامداد و پس از ظهر فعال کردیم. در عین حال تعداد تیم های سیار اهدای خون را هم از دو تیم به چهار تیم در روز رساندیم. در عین حال مردم هم باتوجه به نیازی که به خون احساس می شد، مراجعه بهتری انجام دادند.
تامین ۱۰۰ درصدی نیاز به خون در استان تهران
مهدی زاده اضافه کرد: برمبنای همین اقدامات، افزایشی ۲۸.۵ درصدی در اهدای خون داشته باشیم و باوجود افزایش ۳۰ درصدی مصرف خون و فرآورده های آن، مشکلی در تامین خون نداشتیم و خوشبختانه ۱۰۰ درصد درخواست های خون و فرآورده های آنرا شامل اورژانس و غیر اورژانس داریم تامین می نماییم. این اتفاق بسیار خوبی است که شاید طی چند سال اخیر در استان تهران نیفتاده بود. حتی پیش از کرونا هم نهایتاً ۶۰ تا ۷۰ درصد فرآورده های خونی را می توانستیم تامین نماییم، اما حالا ۱۰۰ درصد نیاز را داریم تامین می نماییم.
مردم مستمر خون اهدا کنند
وی اشاره کرد: البته استان تهران شرایط خاص خودش را دارد. انجام اعمال جراحی تخصصی و فوق تخصصی، وجود ۱۶۷ بیمارستان و مرکز درمانی، وجود ۲۸ هزار تخت بیمارستانی، وجود بیماران متعدد، وجود بیماران تالاسمی و هموفیلی که نیاز به خون دارند و... می طلبد که اهدای خون در استان تهران بصورت مداوم و مستمر باشد. حالا شرایط ما خوب و ذخایرمان هم نسبتا خوب است. در عین حال نیاز به خون و فرآورده های آنرا هم بصورت ۱۰۰ درصدی تامین می نماییم، اما مردم باید بصورت مستمر و مکرر خون اهدا کنند. برای اینکه ذخایر خون در استان تهران خیلی سریع می تواند به حالت بحران بدل شود. بدین سبب مردم همانطور که از شروع امسال ما را یاری دادند، بطور مستمر و مکرر ما را یاری دهند تا به مشکلی برنخوریم.
نیاز انتقال خون استان تهران به حمایت مالی، تجهیزاتی و انسانی
مهدی زاده اظهار داشت: در عین حال مسئولان استانی همچون استاندار، ریاست برنامه و بودجه استان و... باید ما را یاری دهند. انتقال خون استان تهران نیاز به حمایت و پشتیبانی دارد؛ هم از نظر تجهیزاتی، نیروی انسانی و خصوصاً منابع مالی. امیدواریم ما را یاری دهند تا روند خوبی را که در استان تهران شروع کردیم و داریم خون و فرآورده های خون را ۱۰۰ درصدی تامین می نماییم، با حمایت مسئولان استانی و شهرداری مناطق مختلف، ادامه دهیم.

وی افزود: وقتی اهدای خون افزایش می یابد، یکی از نیازهای آن نیروی انسانی است. ما در انتقال خون استان تهران حدود ۱۰۰ نفر کمبود نیروی انسانی داریم که باید از طرق مختلف رفع شود؛ یا بوسیله استخدام یا بوسیله جذب نیروهای طرحی و... این کمبود را رفع نماییم. این اقدام هم نیاز به منابع مالی دارد. در زمینه تجهیزات هم بالاخره تجهیزات به مرور فرسوده می شود. خصوصاً در بحث انتقال خون نیاز داریم که مرتبا تجهیزات مان را بروزرسانی کرده و تجهیزات جایگزین بیاوریم. برخی تجهیزات فرسوده شده یا نیاز به تعمیر پیدا می کنند. باید توجه کرد که خیلی از تجهیزات ما خوشبختانه تولید داخل هستند. امیدوار هستم ما را یاری دهند تا بتوانیم تا آخر سال روند بسیار خوبی که در زمینه اهدای خون در استان تهران ایجاد شده، ادامه دهیم.
برخی شهرستان ها و مناطق استان تهران مرکز خون گیری ندارند لزوم گسترش مراکز خون گیری در تهران
مهدی زاده اشاره کرد: درخواست مشخص ما افزایش حمایت ها و منابع مالی است. باید توجه کرد که برخی شهرستان های ما مانند اسلام شهر مرکز خون گیری ندارند و با حدود بیش از ۵۰۰ هزار نفر جمعیت نیاز به راه اندازی مرکز اهدای خون داریم. برخی منطقه های تهران مانند منطقه ۲۲ مرکز خون گیری ندارد. بدین سبب باید حمایت شویم تا در مناطقی که نیاز شدید برای ایجاد مرکز خون گیری است، بتوانیم مراکزمان را گسترش دهیم. گسترش مراکز اهدای خون در استان تهران از برنامه های آتی ماست که امیدوار هستم بتوانیم تا آخر سال آنرا انجام دهیم و نیازمان به منابع انسانی و تجهیزاتی را هم رفع نماییم.

وی اظهار داشت: برای استان تهران حداقل به هشت تا ۱۰ مرکز اهدای خون دیگر نیاز داریم که همه این مراکز هم نیرو و تجهیزات می خواهند. باید توجه کرد که بحث عدالت محوری که دولت به دنبال آنست، یکی از محورهایش دسترسی راحت مردم به مراکز اهدای خون است تا مجبور نباشند از اسلام شهر به مرکز وصال شیرازی بیاید تا خون اهدا کنند. ما بحث عدالت محوری در زمینه اهدای خون را دنبال می نماییم. امیدواریم امسال و سال آینده بتوانیم این اقدامات را انجام داده و حداقل هشت تا ۱۰ مرکز اهدای خون دیگر در استان تهران را راه اندازی نماییم.

مهدی زاده اظهار داشت: البته اقدامات خوبی هم انجام شده است؛ بعنوان مثال با فرماندار شهریار و ورامین مذاکرات خوبی انجام شده که امیدواریم زمین هایی در اختیار ما قرار دهند تا بتوانیم مراکز بهتر و مجهزتری را برای اهدای خون مردم بسازیم. شهرداری پاکدشت هم زمینی را معرفی کردند تا بتوانیم مرکز اهدای خون پاکدشت را راه اندازی نماییم. در شهرستان اسلام شهر هم که به شدت نیاز احساس می شود، امیدواریم فرماندار و شهرداری آنجا همکاری لازم را انجام دهند. برنامه اصلی ما برای سال جاری گسترش مراکز اهدای خون، تجهیزات و نیروی انسانی برای مراکز اهدای خون است.
1401/03/24
09:28:21
5.0 / 5
483
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد