محققان می گویند؛

مصرف قهوه به حفظ سلامت کلیه ها کمک می نماید

مصرف قهوه به حفظ سلامت کلیه ها کمک می نماید

به گزارش سلامت باشی خبر خوب برای دوستداران قهوه این است که این نوشیدنی امکان دارد به حفاظت از کلیه ها کمک نماید.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، دکتر «چیراگ پریخ»، نویسنده این مطالعه از دانشگاه جانز هاپکینز مریلند، می گوید: «ما از قبل می دانیم که نوشیدن منظم قهوه با جلوگیری از بیماری های مزمن همچون دیابت نوع ۲، بیماری های قلبی عروقی و بیماری کبد مرتبط می باشد.»
وی در ادامه اضافه کرد: «اکنون می توانیم کاهش احتمالی خطر صدمه حاد کلیه را به لیست رو به رشد مزایای سلامتی کافئین اضافه نماییم.»
محققان داده های بیشتر از ۱۴۰۰۰ بزرگسال آمریکایی را که بین سالهای ۱۹۸۷ و ۱۹۸۹ با میانگین سنی ۵۴ سال برای مطالعه خطر تصلب شریان انتخاب شده بودند، تجزیه و تحلیل کردند.
شرکت کنندگان در طول ۲۴ سال هفت بار در مورد تعداد فنجان های قهوه که در روز می نوشیدند مورد نظرسنجی قرار گرفتند: صفر فنجان، یک فنجان، دو تا سه فنجان یا بیشتر از سه فنجان. در طول دوره بررسی، نزدیک به ۱۷۰۰ مورد صدمه حاد کلیه به ثبت رسید.
به گفته محققان، صدمه حاد کلیه یک "دوره ناگهانی نارسایی کلیه یا صدمه کلیه است که در عرض چند ساعت یا چند روز اتفاق می افتد."
محققان دریافتند افرادی که هر روز هر مقدار قهوه می نوشند، ۱۵ درصد کمتر در معرض خطر صدمه حاد کلیوی قرار دارند و افرادی که دو تا سه فنجان در روز می نوشند، ۲۲ تا ۲۳ درصد در معرض خطر کمتری قرار دارند.
پریخ اظهار داشت: «ما گمان می نماییم که دلیل تاثیر قهوه بر خطر صدمه حاد کلیوی امکان دارد این باشد که ترکیبات فعال بیولوژیکی با کافئین یا فقط خود کافئین سبب بهبود عبور خون و استفاده از اکسیژن در کلیه ها می شود. عملکرد خوب کلیه و مقاومت در مقابل صدمه حاد کلیوی به وجود خون و اکسیژن مداوم بستگی دارد.»
تحقیقات بیشتری لازم است تا مشخص شود قهوه چگونه می تواند از کلیه ها محافظت کند. محققان خاطرنشان کردند که افزودن شیر، خامه یا شکر هم می تواند بر خطر ابتلاء به صدمه حاد کلیوی تاثیر بگذارد و احتیاج به تحقیقات بیشتری در این حوزه است.
اما تحقیقاتی که ماه گذشته منتشر گردید نشان داد که افزودن مقداری شکر به قهوه همچنان با کاهش خطر مرگ زودرس مرتبط می باشد.

1401/03/19
12:26:51
5.0 / 5
418
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد