ویتامینی که سرطان را درمان می کند

ویتامینی که سرطان را درمان می کند

سلامت باشی: خراسان رضوی یافته های تحقیقی نشان میدهد که ویتامین D ممکنست مکمل مفیدی برای درمان سرطان تخمدان باشد.


به نقل از مدیکال نت، سرطان تخمدان بالاترین میزان مرگ و میر را در میان همه سرطان ها دارد. یکی از دلیلهای این است که سرطان، سیستم دفاعی بدن را در مقابل خود قرار می دهد. با این وجود، نتایج تحقیقات جدید از دانشگاه ناگویای ژاپن نشان میدهد که ویتامین D می تواند بطور موثر یکی از مسیرهای کلیدی مورد استفاده این سرطان را مسدود کند.
سرطان تخمدان اغلب تحت فرآیندی به نام متاستاز صفاقی قرار می گیرد. در این فرایند، سلول های آن از محل اولیه خود در تخمدان جدا می شوند و به محل لانه گزینی ثانویه مانند دیواره صفاق یا دیافراگم می روند. صفاق با بهره گیری از سدی متشکل از سلول های مزوتلیال که از چسبندگی سلول های سرطانی جلوگیری می کند و گسترش آنها را محدود می کند، در مقابل این پروسه دفاع می کند. با این وجود، سرطان تخمدان با تبدیل سلول های مزوتلیال محافظ به سلول های مزوتلیال در رابطه با سرطان، این سد دفاعی را دور می زند. این امر محیطی به وجود می آورد که به متاستاز و گسترش سرطان در سراسر بدن کمک می نماید.
این گروه به سرپرستی دکتر ماساتو یوشیهارا از دپارتمان زنان و زایمان با همکاری همکاران خود در مرکز تحقیقات بل و گروه لطمه شناسی دانشکده پزشکی دانشگاه ناگویا دریافتند که ویتامین D نه فقط با این پروسه مقابله می کند بلکه موجب بازسازی سلول های مزوتلیال در رابطه با سرطان به حالت اولیه خود می شود.
پروسه ذکر شده اثر دفاعی سلول های مزوتلیال را تقویت کرد و گسترش بیشتر سرطان را کم کرد. یافته های تحقیق نشان میدهد که ویتامین D ممکنست مکمل مفیدی برای درمان سرطان تخمدان باشد.
دکتر کازوهیسا کیتامی، محقق اول این تحقیق می گوید: ما پتانسیل ویتامین D را برای طبیعی سازی سلول های مزوتلیال در رابطه با سرطان نشان دادیم که نخستین تحقیق از این نوع است.
جالب ترین نکته تحقیق فعلی این است، در شرایطی که تشخیص سریع سرطان تخمدان هنوز بسیار دشوار است، نشان دادیم که محیط صفاقی را می توان به حالت طبیعی خود بازگرداند که از چسبندگی و رشد سلول های سرطانی جلوگیری می کند. ویتامین D به سبب شیوه پیچیده گسترش سرطان می تواند این کار را انجام دهد.
نتایج مطالعات قبلی نشان داده بود که سلول های سرطانی پروتئینی به نام فاکتور رشد تغییردهنده بتا(TGF-β۱) ترشح می کنند که با رشد سلولی مرتبط می باشد همین طور مقدار پروتئین دیگری به نام ترومبوسپوندین-۱ را بوسیله مسیر TGF-β/Smad می افزاید. ترومبوسپوندین-۱ مدتهاست که مورد توجه پژوهشگران سرطان تخمدان بوده است برای اینکه در مراحل بعدی و مرگبارتر سرطان به مقدار بیشتری یافت می شود.
در سرطان تخمدان، ترومبوسپوندین-۱ پروتئینی کلیدی است که چسبندگی و تکثیر سلول های سرطانی تخمدان را به صفاق می افزاید. از آنجا که ویتامین D مسیر TGF-β/Smad را مختل می کند، ممکنست از سرطان پیشگیری کند.
دکتر کیتامی توضیح می دهد: تجویز ویتامین D به طبیعی شدن محیط صفاقی کمک می نماید. این نشان میدهد که ترکیب ویتامین D و داروهای معمولی می تواند اثربخشی درمانی آنها را برای سرطان تخمدان افزایش دهد. ما فکر می نماییم این کار به جلوگیری از چسبندگی سلول های سرطانی به صفاق کمک می نماید که ممکنست از عود سرطان تخمدان پیشگیری کند.
پتانسیل یک ویتامین برای مبارزه با سرطانی که از هر ۷۵ زن یک زن را تحت تاثیر قرار می دهد، همچنان چشم اندازی مهیج است، به ویژه که این کار را با بازگرداندن دفاع طبیعی بدن انجام می دهد. ایجاد روش های درمانی با بهره گیری از این تحقیق می تواند راه های جدیدی را برای مبارزه با میزان بالای مرگ و میر سرطان تخمدان عرضه نماید.
نتایج این تحقیق در مجله Matrix Biology انتشار یافته است.
منبع:

1401/03/13
17:56:04
5.0 / 5
781
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد